Byť slepou neznamená tragédiu. Človek sa musí postaviť na nohy a ísť, tvrdí rómska speváčka Perla

Gypsi Perla v nahrávacom štúdiu. Foto Archív : GP Nevidiaca speváčka Perla v nahrávacom štúdiu. Foto: Archív GP

Hovorí sa, že obyčajná zamilovanosť robí človeka slepým. Pravá láska ho však robí vidiacim. Boh toho vzal Perle veľa, no na druhej strane ju obdaril zlatom v hrdle. Poznajú ju tisíce ľudí na internete, kde svojím spevom ohúrila aj tie najtvrdšie povahy.

Pochádza z Breznice pri Stropkove. Má 5-ročného syna, o ktorého sa stará sama. Jej osud bol od narodenia veľmi ťažký. Ako malé dieťa sa musela naučiť a zmieriť s tým, že nikdy neuvidí všetku krásu sveta, ktorú zdravý človek môže vidieť. Perla si ako dieťa prežila toho veľmi veľa. Výsmechy v škole, ponižovanie, ktoré ako dieťa nevedela zvládnuť. Preto aj odišla na školu pre nevidiace deti do Levoče, kde sa konečne cítila so všetkými rovnocenná.

Gipsy Perla je jej umelecké meno. Foto: Archív GP

V levočskej škole pre nevidiacich fungoval zbor, v ktorom Perla účinkovala. V zbore pôsobil učiteľ, ktorý ich brával vystupovať, a tak už svojich siedmich rokov rozdáva Perla šťastie svojim krásnym spevom. Napriek tomu, že nevidí svet vôkol seba, dokáže byť celkom samostatná. „Škola ma veľmi veľa naučila. Hlavne neľutovať sa, ale brať všetko tak, ako to život zariadil. Ja to vnímam tak, že to tak malo byť. Boh mi toho veľa zobral, ale naopak mi aj veľa dal. Možno si ma vybral, aby som ukázala druhým, že byť slepou neznamená tragédiu. Je to o tom, aby sa človek postavil na nohy a išiel ďalej,“ hovorí speváčka Perla, ktorá zo všetkého najviac miluje hudbu. Tú šíri najmä prostredníctvom internetu. Nedávno nahrala novú skladbu, spieva piesne i od známych spevákov, no najmä na želanie pre ľudí. Napriek svojmu hendikepu si hudbu dokáže aj sama zmixovať, či ju dokonca nahrávať. Jej veľkým vzorom je speváčka Nótár Mary.

Gipsy Perla v nahrávacom štúdiu. Foto: Archív GP

Ľuďom chce ukázať, že aj hendikepovaní môžu v živote niečo dosiahnuť, že dokážu byť užitoční, že to nie sú ľudia, ktorí musia byť v kúte a nič nerobiť. Aj hendikepovaní si môžu plniť svoje sny a môžu žiť plnohodnotným životom. Nevidiaca speváčka sníva najmä o tom, aby mohla koncertovať, ale aj o tom, aby ľudia nevidiacich brali ako normálnych, rovnocenných a nevytvárali smerom k nevidiacim pomyselné barikády.

Ukážku z hudobnej tvorby rómskej speváčky Perly si môžete vypočuť TU.