Rusko opúšťa priemyselný gigant, Kyjev súdi prvého vojaka za vojnový zločin. Čo priniesla vojna tento týždeň?

Zdroj FOTO: Twitter

Deviaty máj bol hrozbou pre celý svet. Očakávalo sa, že Putin oficiálne vyhlási vojnu. To sa nestalo, no konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou pokračuje. A má to dopad nielen na tieto dve krajiny.

V meste Kyjev sa už začal proces v súvislosti s vojnovými zločinmi na Ukrajine. Jeden ruský vojak už čelí obvineniu zo smrteľného zastrelenia neozbrojeného ukrajinského civilistu v dedine Chupakhivka. V prípade preukázania viny hrozí ruskému príslušníkovi tankovej jednotky doživotie.

Pojednávalo sa aj v Moskve. Súd udelil Britney Grinerovej, americkej basketbalovej hráčke, mesiac vo vyšetrovacej väzbe navyše. Hviezda olympijských hier bola zatknutá na letisku v Moskve ešte vo februári, kedy mal byť v jej batožine nájdený olej z konope. Americká strana tvrdí, že Britney je držaná neoprávnene.

Ukrajinské armádne sily mali podľa informácií britských tajných služieb odraziť pokus Ruska o prekročenie deliacej a kľúčovej rieky Siverskyi Donets. Po jej prekročí by prenikli do oblasti Donbas. Rusko malo pri odrazení ich útoku utrpieť straty významných obrnených manévrovacích prvkov najmenej jednej taktickej skupiny práporu.

Josep Borrell, šéf Európskej únie pre zahraničné veci oznámil, že na Ukrajinu smeruje ďalších 500 miliónov eur na vojenskú podporu. Dokopy po pripočítaní tejto čiastky Európa poskytla Ukrajine finančnú pomoc v hodnote 2 miliárd eur. Borrell je rovnako presvedčený, že blok čoskoro dosiahne dohodu o ruskom ropnom embargu.

Víťazstvo v Eurovízii 2022 patrí “Kalush Orchestra” reprezentujúcej Ukrajinu. Skupina predviedla pieseň s tradičnými ľudovými melódiami, tradičnými kostýmami i nástrojmi v spojení s rapovými prestávkami. Skupina čelila dvadsiatke konkurentov, medzi ktorými bola aj “We are Domi” z Českej republiky. Rusko malo tento rok účasť zakázanú. Finálové vystúpenie orchestra z Ukrajiny si môžete pozrieť tu:

Fínsko oznámilo, že chce vstúpiť do NATO. Krajina, ktorá zdieľa s Ruskom 830 kilometrov dlhú hranicu sa chce posunúť od dlhodobej vojenskej neutrality. Reakcia Ruska nenechala na seba dlho čakať. Hovorca Kremľa, Dmitrij Pesko vyhlásil, že vstup Fínska do NATO predstavuje pre Rusko hrozbu. Z prieskumu, ktorá sa vo Fínsku uskutočnil, vyplýva, že až tri štvrtiny Fínov vstup do NATO podporujú. Napriek tomu, že krajina je členom Európskej únie od roku 1995, od roku 1994 je iba partnerom NATO.

Rusko opúšťa ďalšia významná celosvetová značka. Nemecký priemyselný gigant Siemens ešte na začiatku vojny zastavil všetky obchody a medzinárodné dodávky Rusku aj Bielorusku. Teraz prichádza s vyhlásením, že ruský trh opúšťa úplne. Podľa agentúry Reuters je v Rusku pod touto značkou vyše 3-tisíc zamestnaných ľudí, najväčšia časť obchodu zahŕňa servisné práce vysokorýchlostných vlakov.