Nikita Slovák: Stratili sme nádej. Možno sme v najhoršej situácii od roku 1989

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Možno sme v najhoršej situácii od roku 1989. Po voľbách, v ktorých národ ukázal, že má plné zuby korupcie, prišlo vďaka nekompetentnosti premiéra a neschopnosti jednotlivých strán pracovať spolu pre rozvoj Slovenska množstvo voličov o ilúzie, stratili sme nádej.

Prišli sme na to, že automaticky to, že je niekto proti Ficovi, neznamená to, že je kvalitný politik, že nestačí byť veriaci na to, aby si bol dobrý človek. Prišli sme na to, že keď sa stane niečo nepredvídané, nikto sa o teba nebude zaujímať. Bez ohľadu na to, že ti štát, ale najmä okolnosti (ako napríklad pandémia) nedovolia pracovať. A keby ste čakali, že ľudia, vedľa ktorých žijete, prejavia aspoň nejakým spôsobom účasť, budete trpko sklamaní.

Všetky tie poviedky o dobroprajnosti a žičlivosti Slovákov sa rozplynuli ako dym nad jazerom. Sme takí, teda aspoň časť našich krajanov. Ale pozor, žije tu množstvo skvelých ľudí, ktorí nechcú nechať uniesť Slovensko do 19. storočia. Bolo by im treba poďakovať, tým, ktorí zo svojich skromných zárobkov posielajú peniažky na rôzne charity, na vojnou zbiedenú Ukrajinu a ešte sa dokážu v uliciach postaviť voči nacistom alebo účastníkom fejkových pochodov za mier. Som vďačný za to, že poznám obrovské množstvo takýchto ľudí. Že keď mám slabú chvíľku, čo sa v poslednom čase deje čoraz častejšie, ozývajú sa mi cez sociálne siete a dokážu v zlých časoch slovne podporiť.

V každej dobe sa dá byť ľuďmi. Buďme lepší, ako tí, ktorých kritizujeme. Presviedčajme aj tých najobmedzenejších, že zdieľame jeden svet. Že vo voľbách nevolíme z pomsty, ale aby zodpovednosť prevzali tí najlepší, že žijeme len jeden život na našej zemi, tak ho nikomu nedovoľme pokaziť. Vyberajme si strany podľa programu, nie je to ani talentová súťaž, ani zoznamka. Lebo si v týchto voľbách nevyberáme pre Slovensko len cestičku na štyri roky, ale aj cestu, ktorou pôjdu naše deti dlhé roky. A na nás teraz záleží, či to bude široká cesta v slobodnej krajine, alebo kľukatá cesta plná blata v mizernom režime, aký sme tu už raz mali.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér