Počas kariéry trvajúcej šesť desaťročí získal množstvo ocenení vrátane Zlatých glóbusov a Primetime Emmy. Donald Sutherland je považovaný za jedného z najlepších filmových hercov, ktorí však nikdy neboli nominovaní na cenu Akadémie. Napokon mu ju udelili čestne v roku 2017. Bol prominentným protivojnovým aktivistom počas éry vojny vo Vietname.
Narodil sa v roku 1935 v Kanade ako najmladší syn manželov Sutherlandových, ktorí pracovali v oblasti predaja a distribúcie elektriny a plynu. Jeho starý otec bol škótskym cirkevným kazateľom. Donald McNichol Sutherland v detstve prekonal niekoľko vážnych ochorení ako detská obrna, hepatitída a reaumatická horúčka, ktoré, našťastie, na ňom vážne následky nezanechali. Do jeho dvanástich rokov bývali s rodinou na farme v Lakeside a Donald vychodil miestnu malotriedku. Následne sa presťahovali do Nového Škótska, kde strávil tínedžerské roky. Keď sa jeho otec vypracoval z predajcu na viceprezidenta a generálneho riaditeľa New Brunswick Power Company, rodine sa zmenil život. Donald sa začal venovať hokeju a tiež bábkovému divadlu.
Vo veku štrnásť rokov získal svoju prvú prácu, hoci na čiastočný úväzok, kedy začal robiť spravodajcu miestnej rozhlasovej stanice. V devätnástich rokoch absolvoval výmenný pobyt vo Fínsku. Vyštudoval Torontskú univerzitu, kde promoval s dvojitým diplomom v odboroch inžinierstvo a činohra. Pomerne rýchlo sa však rozhodol, že sa v živote inžinierstvu nechce venovať a vybral sa do Británie, kde sa dal na štúdium dramatického umenia (LAMDA).

Od začiatku 60. rokov začal získavať malé úlohy v britských filmoch a v televízii. V roku 1968 odišiel z Londýna, kde už nakrútil niekoľko filmov, do Hollywoodu, kde v roku 1970 prijal hlavnú úlohu vo filme M.A.S.H. a v tom istom roku si zahral v ďalšej vojnovej snímke po boku Clinta Eastwooda. Počas nakrúcania filmu sa nakazil meningitídou, ktorá vážne ohrozila jeho zdravie. Po filmoch ako Tucet špinavcov prudko vzrástla jeho popularita a v 70. rokoch vystrilil medzi filmovú elitu. Medzi jeho najznámejšie filmy patria Orol pristáva, XX. storočie, Prvá veľká vlaková lúpež, Kriminál, Vírus, J. F. K. alebo Smrtiaca epidémia. Vo filme Čas zabíjať si zahral po boku svojho syna Kiefera.

Donald Sutherland bol trikrát ženatý. Jeho prvou manželkou bola Louis May, riaditeľka školy. Druhýkrát sa oženil s dcérou politika, Shirley Doglasovou, s ktorou sa im narodili dvojičky Kiefer a Rachel. V roku 1970 sa rozviedli a Donald priznal pomer s herečkou Jane Fondovou, s ktorou tvorili pár do roku 1972.

Po rozchode s ňou sa tretíkrát oženil, tentoraz si vzal herečku Francine Racetteovú, s ktorou mali troch synov Rossifa, Angusa a Roega. Všetci jeho synovia boli pomenovaní po režiséroch, s ktorými Donald spolupracoval na filmoch. Kiefer je pomenovaný po Warrenovi Kieferovi, Roeg je pomenovaný po Nicolasovi Roegovi, Rossif po Frédéricovi Rossifovi a Angus je stredné meno po Robertovi Redfordovi.
Donald Sutherland bol silný protivojnový aktivista, ostro vystupoval proti vojne vo Vietname a tiež proti americkej invázii do Iraku. Zomrel v roku 2024 v Miami vo veku 88 rokov na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc.
- Majú single ľudia väčšiu pravdepodobnosť vzniku demencie? Omyl! Vedci prišli s prekvapivým zistením
- Sme jediná krajina, kde vláda počas uťahovania opaskov zvýšila svoje výdavky o 10 % a peniaze ľudí vyhadzuje do vzduchu
- Vytvoril viac ako 150 filmových postáv. Jeden z najlepších českých hercov začínal ako poštový úradník, neskôr bol aj vymáhač úverov
- Stali sme sa pohodlnými konzumentmi mieru, ale kúsok od našej brány iskrí sud pušného prachu
- Ukrajina zažila jeden z najhorších útokov, Rusko ju cielene vymazáva aj z učebníc pre žiakov základných škôl
- Správy od podvodníkov sú čoraz presvedčivejšie. Pozor na sms, tieto najnovšie agresívne cielia na vaše peniaze