Trojdňová „špeciálna vojenská operácia“ sa už vlečie tretí rok, je z nej predátorská vojna

Vojna na ukrajine prebieha už tretí rok, vyžiadala si desaťtisíce životov. Zdroj FOTO: FB UkraineWorld

Ani ruský, ani ukrajinský prezident nie sú spokojní s vývojom na fronte, aj keď ruským ozbrojeným silám sa tam momentálne darí trochu viac. Ale nie tak, ako vo februári 2022, keď „banderovci“ ich elitné jednotky vyhnali z predmestí Kyjeva.

Nové tváre

Volodymyr Zelenskyj vymenil svojho ministra obrany a jeho veľký ruský brat Vladimír Putin spravil na Ministerstve obrany Ruskej federácie podobnú rošádu, keď poprehadzoval najvyššie figúrky v tomto zlyhávajúcom rezorte. Úpravy však boli skôr kozmetické. Ruská taktika nemilosrdného bombardovania ukrajinských miest sa nezmenila, stratégia dobyť celú „stratenú“ Ukrajinu a vrátiť ju do košiara matičky Rusi už vôbec nie.

Za úspech na západnom fronte (z ruskej perspektívy) budú teraz zodpovedné nové tváre. Popri ruskom prezidentovi, ktorý ostáva tou hlavnou postavou, to bude Andrej Belousov, Alexej Djumin, Anton Alichanov a Valerij Gerasimov. Zrejme len prechodné postavičky. Spoločné majú ale všetci to, že to vraj sú odborníci na vojnové hospodárstvo. Ich úlohou bude symbióza vojenského sektoru so známym vojensko-priemyslovým komplexom, ktorý v časoch bývalého Sovietskeho zväzu patril do trojuholníka moci: Politbyro ÚV KSSZ, KGB a pohlavári práve tohto komplexu, ktorého pracovníci sa o stratu dobre platených miest v Rusku nateraz naozaj obávať nemusia.

Kto je kto

Na rozdiel od tisícových (a možno aj stotisícových) strát na ľudských životoch v ukrajinskej vojne sú vedúce figúry na ruskej politickej scéne dôležité. Pripomína to druhú svetovú. Po jej skončení neboli sovietske štatistické úrady ochotné zverejniť počet obetí bratrovražednej vojny s Nemeckom. Padali údaje ako 7 miliónov, inokedy osem, potom Nikita Chruščov hovoril o dvanástich. Dnes sa ruské údaje ustálili na 27 – 28 miliónoch zabitých. Je tam stále veľa bielych miest (koho si Sovieti zabili sami, koľko bolo po vojne odvlečených do gulagov a tam zahynulo), aké cca percento tvorili sovietski (nielen ruskí) vojaci a koľko civilisti a deti.

Sovieti neboli kedysi ani ochotní pripustiť straty na životoch po prepadnutí Afganistanu v roku 1979 a s podobne vážnou tvárou (ako súčasný ruský minister zahraničných vecí S. Lavrov) (Ukrajinci vraj zaútočili na Rusko) tvrdili, že v Afganistane nezahynul ani jeden sovietsky vojak! Ale pri jednej návšteve malého zakarpatského mesta (Mukačeva) som na hlavnom námestí videl pomník sedemnástich chlapcov, ktorí za sovietske imperiálne záujmy zahynuli v Afganistane.

Vojaci sú pre tento štát tradične odpadovým zdrojom a počet obetí nehrá veľkú úlohu. T. G. Masaryk píše, ako bol pri rokovaniach s ruskými generálmi počas prvej svetovej vojny doslovne „zhnusený“: „Milión pošleme sem, ďalší miliónik presunieme tam…“

Veľkí hráči, ktorí nerozhodujú vojny priamo na bojovom poli, už sú dôležitejší. Nové hviezdy ruského vojensko-strategického neba si zasluhujú pozornosť. Andrej Belousov bude zodpovedný za „vojnové hospodárstvo“ a má zharmonizovať spoluprácu medzi ministerstvom obrany, ekonomickým sektorom a vojensko-priemyslovým komplexom. Všetky komponenty tohto nového ruského tria sú povestné svojou korupciou (Ukrajinci im môžu závidieť) a Belousovovi pripadne nevykonateľná úloha: zastaviť hnilobu v rozpadajúcom sa štáte! Ťažké bremeno.  

Alexej Djumin, ktorého si V. Putin vytiahol z Tulskej oblasti ako guvernéra (губернатор), bude prezidentovi slúžiť ako „poradca pre otázky vojensko-priemyslového komplexu“ a „koordinátor výzbroje ozbrojených síl a prechodu na vojnové hospodárstvo“.

Tretia hviezda novej garnitúry v ruskej vláde – Anton Alichanov –  je tiež guvernér (губернатор) Kaliningradskej oblasti, ktorá je exklávou Rukej federácie ZSSR, tam už dávnejšie rozmiestnil jadrové zbrane. Putin ho vytiahol z periférie (Kaliningradská oblasť má rozlohu asi pätiny Slovenska a žije tam tiež asi pätina ľudí v porovnaní so Slovenskom) práve pre strategický význam tejto oblasti. Alichanovovi zverili dozor nad priemyslom a obchodom, ale spolu s Belousovovom má bdieť nad postupným prechodom civilného hospodárstva na vojenské.

Čisto vojenské veci bude mať odteraz na starosti šéf generálneho štábu Valerij Gerasimov. Ale na to, že z neho bude druhý maršál Žukov, to vzhľadom na nečakaný a húževnatý ukrajinský vzdor proti veľkému bratovi nevyzerá.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik