Správa urobená mesiace pred vypuknutím vojny hovorí jasne: Prečo svet zrazu začal zbrojiť ostošesť!?

Vojnová loď. Zdroj FOTO: pixabay.com

Stockholmský inštitút pre výskum mieru (SIPRI) zverejnil pred pár dňami svoju každoročnú výročnú správu, v ktorej sa uvádzajú vojenské výdavky za rok 2021. Tie sa vo svete bezprecedentne zvýšili a prekročili 2, 2 percent svetového hospodárskeho rastu, ešte pred druhou inváziou na Ukrajinu a pred ruským rinčaním jadrovými taktickými raketkami.

O tom autori správy v roku 2021 nemohli nič vedieť, to sa dozvedeli až koncom februára 2022. A keďže ide o rok 2021, nebolo by korektné zasahovať do textu spätne. Správa za rok 2022 bude v publikácii v r. 2023 možno vyzerať dosť hrozivo, ale nepredbiehajme.

Ako sa zbrojenie vyvíjalo celosvetovo, regionálne a národne

Trochu štatistiky. Vo svete minuli v roku 2021 štáty na svoje ozbrojené sily 2 113 miliárd amerických dolárov, čo sa rovná 1 956 miliardám eur. Je to viac, ako kedykoľvek predtým, zaznelo zo Stockholmu. V porovnaní s rokom 2020 to znamená nárast o 0, 7 percent a s rokom 2012 o 12 percent. Ani enormné ekonomické výdavky na „koronovú“ pandémiu stúpajúcu špirálu nákladov na zbrojenie nezastavili. Podľa SIPRI rastú celosvetové finančné vklady do zbrojenia už siedmy rok po sebe. Na čele krajín, ktoré vynaložili na vojenské výdavky najviac, nájdeme USA, Čínu, Indiu, Veľkú Britániu a Rusko.

V USA sa síce investície do zbrojenia ako v jedinej z krajín „veľkej päťky“ nenavýšili, dokonca mierne klesli, ale americké vojenské výdavky sú suverénne a s veľkým odstupom vyššie ako tie akéhokoľvek iného štátu. Výška vojenských nákladov bola v r. 2021 celkovo 801 miliárd. Podľa správy SIPRI sa USA masívne zamerali skôr na vojenský výskum a rozvoj, čo im má v budúcnosti pomôcť zákonite si držať technologický náskok pred hlavnými vojenskými konkurentmi, samozrejme Ruskom a Čínou.

Najmä Čína vložila do vojenskej sféry oveľa viac finančných prostriedkov ako v predchádzajúcom roku. SIPRI uvádza 293 miliárd amerických dolárov. Čína síce zaujíma v hierarchii až druhé miesto, ale nárast finančných prostriedkov sa v porovnaní s rokom 2012 zvýšil o 72 percent. Čínske vojenské výdavky pritom rastú nepretržite už 27. rok po sebe. Takýto nárast podľa SIPRI nezaznamenali v žiadnej inej krajine.

Nasleduje India, ktorá zväčšila obranyschopnosť o 0, 9 percent, čo znamená v dolároch 76, 6 miliárd. Štvrtá, Veľká Británia, navýšila vojenský rozpočet o 3 percentá v dolároch, čo v roku 2021 robilo 68, 4 percent. Piate Rusko si polepšilo, podobne ako Veľká Británia, o 2,9 percent a aj konkrétne výdavky sú podobné tým britským – 65, 9 miliárd dolárov. Ako SIPRI uvádza, Rusko si môže udržiavať náklady na zbrojenie vďaka vysokým cenám exportovaných surovín, predovšetkým ropy a plynu a držať tým svoje ozbrojené sily na akej-takej úrovni.

O spoľahlivosti údajov

Priestoru sa dostalo aj iným krajinám, keďže SIPRI sa zapodieva nielen zbrojením, ale aj prevenciou konfliktov, odzbrojením a inými otázkami týkajúcimi sa problematiky vojny a mieru. Otázkou je spoľahlivosť uvádzaných faktov. SIPRI vychádza z verejných zdrojov a údaje môžu byť v skutočnosti odlišné alebo vedome zmanipulované. Čísla teda pochádzajú zo zdrojov, ktoré “sa nedajú overiť”. Iba veľmi hlúpy štát by zverejňoval také skutočnosti, ktoré pravdivo podávajú realitu v takej citlivej oblasti, akou je národná bezpečnosť. 

Ivo Samson, bezpečnostný analytik