Debordelizátorka Lucia vám pomôže zresetovať život. „Nechajte si len tie veci, ktoré hovoria k vášmu srdcu,“ vraví

Lucia sa venuje profesii debordelizátorky a organizuje veci. Foto: Archív LM

Ponechajte si iba tie veci, ktoré hovoria k vášmu srdcu. Potom sa ponorte a zlikvidujte všetok zvyšok. Týmto spôsobom môžete resetovať svoj život a v neposlednom rade vnútorne rásť. Vie to aj debordelizátorka Lucia Meggers, ktorá k vám domov nepríde povysávať, utrieť prach či umyť okná. Táto žena, vás prevedie procesom triedenia vecí a otvorí vám dvere na ceste za vašim novým ja.

Lucka, čomu sa venujete?

Venujem sa profesii debordelizátorky a organizujem veci. Avšak neupratujem, aspoň nie v tom typickom zmysle slova. Na začiatok je potrebné objasnenie určitých pojmov. Ak vysávame a utierame prach, v mojom ponímaní ide o čistenie. Vtedy konfrontujeme matku prírodu a jej živly. Nedokážeme totiž ovplyvniť, či sa tvorí prach, vodný kameň alebo špina. Pri čistení berieme do ruky pomocníkov ako prachovku, vysávač, metlu a vôbec pri tejto činnosti nemusíme zapájať hlavu. Niečo iné je zase upratovanie, pri ktorom ukladáme veci do svojich „domčekov“ , teda na miesto, kam patria. Avšak debordelizovanie je vedomé rozhodovanie o tom, ktoré veci v našom prostredí (domácnosť, kancelária, auto) zostanú a ktoré naopak pôjdu preč. Našim cieľom by malo byť nechať si len tie veci, ktoré používame alebo ktoré nám prinášajú radosť. Všetko ostatné je naviac. Práve tu konfrontujeme sami seba, svoje vnútro, svoje minulé rozhodnutia. Pri procese debordelizácie zapájame aj naše myslenie, pretože len my sme zodpovední za to, akými vecami sa obklopujeme a len my môžeme rozhodnúť o tom, čo si nechať a čo pustiť. Debordelizácia na nás pôsobí ako terapia.

Učíte ľudí, ako sa zbaviť neporiadku. Ako ste sa k tejto profesii dostali?

S mojím manželom, ktorý je cudzinec, tvoríme pár už vyše 20 rokov a v priebehu tých dvadsiatich rokov sme sa sťahovali osemnásťkrát. Z toho viackrát aj medzikontinentálne, s tromi deťmi. Pri toľkých podnájmoch, v ktorých sa vždy menil počet aj veľkosť izieb, sme veľakrát boli nútení nechať mnoho našich vecí v krabiciach, dokonca sme si museli prenajať verejné skladovacie priestory, kde sme tieto veci mali niekedy aj celý rok. Vtedy som zistila, že sme sa bez nich zaobišli a že nám vlastne nechýbali. Ak som aj niečo potrebovala, bolo oveľa jednoduchšie a rýchlejšie nájsť alternatívne riešenie, ako hľadať medzi krabicami v sklade. S každým jedným sťahovaním som sa presvedčila, že vlastníme veci, ktoré nepoužívame a nepotrebujeme. Sú to len naše pochybnosti a presvedčenia, ktoré nás utvrdzujú o opaku. Po našom poslednom sťahovaní, keď sme skončili na Slovensku a keď môj najmladší syn začal chodiť do škôlky, začala som uvažovať o tom, čo budem robiť ďalej. Chvíľu som robila realitnú maklérku, potom som sa určitý čas venovala detskej finančnej gramotnosti, ale nič z toho sa mi neosvedčilo. Rovnako ako mnohé ženy v tejto dobe som cítila, že sa chcem živiť niečím, čo ma bude baviť a niečím, čím budem nápomocná aj druhým, tak som sa vybrala hľadať svoje životné poslanie. Absolvovaním jedného kurzu som zistila, že ma baví triedenie a organizovanie, usporadúvať chaos do harmónie. Prišla som na to, že chcem ľuďom pomôcť zorganizovať ich priestory tak, aby sa im žilo jednoduchšie a hlavne, aby mali viac času na všetky činnosti a ľudí, na ktorých im záleží. Čas, ktorý tu na zemi máme, je príliš krátky na to, aby sme ho mrhali starostlivosťou o naše materiálne veci. Tak som sa rozhodla preniesť túto moju vášeň a prirodzenú schopnosť do podnikania. Stala sa tak zo mňa debordelizátorka a organizátorka.

Debordelizovanie je vedomé rozhodovanie o tom, ktoré veci v našom prostredí zostanú a ktoré pôjdu preč. Foto: Archív LM

Čo profesia debordelizátorky vlastne obnáša?

Debordelizátorka neupratuje, čiže nepríde k vám domov povysávať, utrieť prach či umyť okná. Debordelizátorka bude váš sprievodca. Je to človek, ktorý vás prevedie procesom triedenia vecí, ktoré vlastníte alebo ktoré máte doma. Určite to však neurobí (pokiaľ ju vyslovene nepožiadate) za vás. Počas procesu debordelizácie bude pri vás, bude vám pri rozhodovaní slúžiť ako opora. Prevedie vás celým procesom tak, aby ste sa v ňom nestratili, aby ste sa uprostred procesu nevzdali. Bude tam preto, aby ste nepodľahli všetkým možným presvedčeniam a pochybnostiam, ktoré môžu pri púšťaní vecí z našich domovov nastať. Vo vašom priestore vás bude sprevádzať fyzicky alebo online. Pomôže vám vytriediť váš priestor, následne si zorganizovať veci, ktoré vám doma zostali tak, aby ste mali vždy prehľad a presne vedeli, kde čo máte. Navrhne vám, ako sa zbavíte vytriedených vecí. Pre ľudí, ktorí sa dokážu v procese triedenia rozhodovať sami, avšak nevedia ako na to, poslúži know-how vo forme online kurzov.

Čoho všetkého sa ľudia zbavujú a v čom najčastejšie potrebujú nastaviť systém?

Najčastejšie je to oblečenie. Oblečenia máme veľmi veľa a žijeme mnohokrát v presvedčení, že čím väčší výber máme, tým viac trendy sme. Ľudia majú často v skriniach veci, ktoré na sebe nemali roky, ale napriek tomu, že ho nenosia, si ho v skrini naďalej uskladňujú. Ľudia tiež často nevedia vytriediť hračky. S hračkami je to podobne ako so šatami. Máme mylnú predstavu, že čím viac hračiek naše deti budú mať, tým väčší výber im poskytneme a o to dlhšie sa deti budú s hračkami hrať. Opak je však pravdou. Čím viac hračiek deti majú, tým menej sa s nimi hrajú. Čo sa týka nastavenia systému, je to rôzne. Niekto potrebuje nastaviť systém v šatníku, niekto v kúpeľni, no najčastejšie je to kuchyňa a detská izba. Deti totiž milujú (aj keď o tom nevedia) systém. Ak ho raz dobre nastavíte, odvďačí sa vám tým, že si deti budú sami oveľa ochotnejšie udržiavať poriadok. 

Ak ľuďom pomôžete zbaviť sa neporiadku a už teda poriadok majú, nevracajú sa späť k neporiadku?

To je u každého jednotlivca individuálne. Udržanie poriadku v zdebordelizovanej domácnosti je asi tá najťažšia vec, ktorej sú potom ľudia vystavení. Je to tak preto, lebo sme neustále atakovaní zvonku, a to rôznymi podnetmi. Či už reklamou, alebo našim okolím, práve k tomu, aby sme si neustále kupovali nové veci. Je pre nás prirodzené veci zhromažďovať a zhŕňať, ale rozhodne nie je jednoduché potom veci z domu púšťať preč. Úplne by stačilo, ak by sme sa riadili pravidlom jedna dnu a jedna von. Čiže ak si kúpime jednu novú vec, tak jednu vec potrebujeme z domu dostať aj von, avšak toto je niečo, čo sa dokážeme naučiť. Nie je to prirodzená schopnosť, ale dokážeme ju v sebe vytrénovať a naučiť sa ju.

Debordelizácia je proces, v ktorom ľudia musia konfrontovať sami seba a všetky rozhodnutia, ktoré kedysi urobili v minulosti. Veľakrát to sú rozhodnutia, ktoré neboli najsprávnejšie. Práve preto sa tento proces môže niekomu z nás javiť ako náročný. Avšak počas tohto procesu, prostredníctvom každej jednej veci, ktorú počas triedenia držia v rukách, ľuďom viac a viac dochádza, že nechcú opakovať chyby z minulosti.

U ľudí, ktorí sa do debordelizácie pustia, sledujem naozaj veľký posun v tom, že robia svoje nákupné rozhodnutia naozaj vedome. Pri nakupovaní uplatňujú úplne iné kritériá a dokážu odolať rôznym lacným, naoko lákavým ponukám. Keď sa raz vysporiadate s kopou nepotrebných vecí, ktoré ste doma mali, a pocítite všetky benefity, ktoré so sebou zjednodušený priestor prináša, viac sa už nebudete chcieť vrátiť späť.

Pri procese debordelizácie zapájame aj naše myslenie. Foto: Archív LM

Aké metódy používate pri zbavení sa neporiadku?

Na to, ako sa zbaviť neporiadku, existujú viaceré metódy či prístupy. Asi najznámejší je systém triedenia podľa japonskej organizátorky Marie Kondo, ktorým som sa inšpirovala aj ja. Inšpiráciu však čerpám aj od amerických autorov, či od britských profesionálnych debordelizátorov a organizátorov. Vytváram si tak svoj vlastný systém, ktorý prispôsobujem pre typického stredoeurópskeho človeka. Postup však prispôsobujem hlavne klientovi. Nie všetci potrebujú zdebrodelizovať celý dom, v niečom si vedia poradiť a v niečom zase nie. Je to vždy individuálne.

Prečo ľudia netriedia svoje veci s ľahkosťou a namiesto toho majú sklon tzv. veci škrečkovať?

Pretože máme v podvedomí mnohé vzorce, ktoré sme prevzali už ako deti. Brzdia nás v tom mnohé presvedčenia. Tie najčastejšie z nich sú:

  • Určite ešte budeme danú vec potrebovať.
  • Tejto veci nič nechýba, prečo by sme ju teda dávali preč?
  • Minuli sme za túto vec množstvo peňazí.
  • K mnohým veciam sa ľudom viažu spomienky, tak ich predsa nevyhodia.
  • Toto bol darček a darčeky sa nevyhadzujú.

Zhromažďovať a zhŕňať veci je však niečo, čo je pre človeka prirodzené, dokonca je to súčasťou našej DNA. V histórii by sme sa vedeli pozrieť až do dôb človeka Homo habilis, teda človeka zručného, ktorý si ako prvý dokázal vytvoriť nástroje na to, aby prežil. Opatroval si a držal niečo, čo mu podstatne zvyšovalo kvalitu života. My však mnohokrát držíme doma veci, ktoré nám oveľa viac berú, ako dávajú. Berú nám čas, priestor, peniaze a energiu. Berú nám presne to, čoho by sme chceli viac. Nechávame sa tak dobrovoľne okrádať (aj keď možno nevedomky) a sami si tak sabotujeme dosiahnutie našich snov a túžob.

Kedy je správne obdobie alebo čas na triedenie či zbavenie sa vecí, ktoré ľudia už nepotrebujú alebo nechcú?

Na túto otázku podľa mňa neexistuje len jedna odpoveď. Pri triedení sa môžeme prispôsobiť napríklad prírode. Jar sa považuje za veľmi dobré obdobie na triedenie kuchyne a špajze. V lete je ideálny čas na triedenie najkomplikovanejších a veľkých priestorov, ako sú povaly, pivnice garáže a autá. Na jeseň triedime detské izby, hračky, dokumenty či spálne a pracovne. A v zime zase veci sentimentálneho charakteru, ako sú fotografie či knihy. Oblečenie triedime ideálne dvakrát do roka, keď meníme šatníky. Úplne najlepšie je však začať triediť vtedy, keď sa cítime zaseknutí, nerozhodní, keď nevieme, čo skôr, keď nemáme “jasno v hlave”. Ak začneme upratovať priestor, upraceme si aj v hlave.

Lucia vám bude počas procesu debordelizácie slúžiť ako opora. Foto: Archív LM

Stretli ste sa niekedy aj s prípadom, že ste vedeli: Tak toto už tento človek potrebovať nebude, ale napriek tomu sa nechcel tej veci veci zbaviť ?

Áno, stretla, je to v celku normálne. Treba však mať na pamäti, že to nie som ja, kto rozhoduje o tom, čo si máte alebo nemáte nechať. Rozhodnutie je vždy len na klientovi. Ak by som rozhodnutie urobila za neho ja, a on s ním nebol vnútorne stotožnený, daná vec by si do jeho priestoru opätovne našla cestičku. Možno nie presne v tej istej veci, ale vo forme inej náhrady. Ja však klientovi ponúkam iný pohľad na vec, a tiež spôsob, ako to urobiť tak, aby si to vyskúšal a presvedčil sa na vlastnej koži sám, či ešte danú vec bude alebo nebude potrebovať.

Ako sa efektívne zbaviť svojich nepotrebných vecí? Ako efektívne debordelizovať svoju domácnosť?

Ak sa do debordelizácie pustíte sami, mám pre vás nasledovné odporúčania:

  • Nezačínajte nikdy sentimentálnymi vecami, pretože hrozí, že skončíte skôr, než sa do procesu pustíte.
  • Choďte tzv. cibuľovou metódou. Šupku po šupke.  
  • Vyčleňte si na debordelizáciu čas. Najlepšie pravidelný. Aj za 15 min. dokážete urobiť pokrok. Sú to malé kroky, ktoré nás napokon dovedú do cieľa.
  • V prvom kroku si vezmite jedno čierne vrece alebo odpadkové vrecko a obehnite byt či dom. Zozbierajte z neho odpadky. Áno, nájdu sa skoro v každej miestnosti.
  • V druhom kroku sa zbavte vecí, ktoré už viac nepoužívate alebo nepotrebujete. 
  • Nasledujú duplikáty a veci, ktoré si nechávate “pre istotu” alebo “čo ak to ešte budeme potrebovať“.

S každým ďalším rozhodnutím, ktoré urobíte, získate viac a viac sebaistoty. S každou jednou vecou, ktorú dokážete pustiť z vášho domova preč, dávate vo svojom hodnotovom rebríčku na vyššiu pozíciu seba a nie vaše veci. V neposlednom rade vnútorne rastiete. Po ukončení procesu budete mať úžasný pocit, budete na seba právom hrdí, pretože ste pokorili nielen vaše veci, ale stali ste sa lepšou verziou samých seba.