Prečo sa niektorí nechcú dať zaočkovať proti Covidu-19? Jedným z faktorov je aj informačná vojna

Ilustračná snímka. FOTO TASR - Roman Hanc

V roku 2018 Cornelia Betsch z Univerzity v Erfurte v Nemecku a jej kolegovia požiadali účastníkov v prieskume, aby ohodnotili sériu vyhlásení, ktoré merali každú z metód 5Cs. Potom porovnali výsledky so skutočným vychytávaním príslušných postupov ako chrípka alebo očkovacia látka proti HPV. Zistili, že 5Cs môže vysvetliť veľké množstvo variácií ohľadom rozhodnutia ľudí a dôsledne prekonať mnoho ďalších potenciálnych prediktorov – napríklad dotazníky, ktoré sa zameriavajú výlučne na otázky dôvery bez zohľadnenia ostatných faktorov.

V aktuálne ešte nepublikovanom výskume Betsch nedávno použila tento model na predpovedanie prijatia vakcín proti Covid-19 a jej doterajšie výsledky naznačujú, že model 5Cs môže vysvetliť väčšinu rozdielov v rozhodovaní sa u ľudí.

Samozrejme, sú tu aj ďalšie faktory. Nedávna štúdia z Oxfordskej univerzity naznačuje, že strach z ihiel je hlavnou bariérou pre približne 10 % populácie. Zdá sa však, že prístup 5Cs zachytáva najčastejšie dôvody váhavosti voči očkovaniu.

Ilustračná snímka. Zdroj: Wikipedia.com

Potvrdenie predsudkov

Okrem zvažovania týchto faktorov a spôsobov, akými môže byť ovplyvňované správanie ľudí, je tiež užitočné preskúmať rôzne kognitívne odchýlky, o ktorých je známe, že ovplyvňujú naše vnímanie.

Jessica Saleska z Kalifornskej univerzity v Los Angeles poukazuje na to, že ľudia majú dve zdanlivo protirečivé tendencie – „skresliť negativitu“ a „optimistickú zaujatosť“, ktoré môžu skresľovať riziká a výhody u ľudí.  

Negativita sa týka spôsobu, akým hodnotíte udalosť, ktorú nemôžete ovplyvniť. „Keď sa vám zobrazia negatívne informácie, zvyčajne sa vám vryjú do pamäti,“ hovorí J. Saleska. Naopak, sklon k optimizmu sa týka vášho presvedčenia o sebe – či už si myslíte, že ste zdatnejší a zdravší ako priemerný človek. Tieto predsudky môžu fungovať nezávisle, to znamená, že sa môžete zamerať na nebezpečné vedľajšie účinky očkovacích látok a zároveň veriť, že je málo pravdepodobné, že budete trpieť touto chorobou. Ide o kombináciu, ktorá by znížila dôveru a zvýšila spokojnosť.

Čo sa teda dá robiť ?

Neexistuje jednoduché riešenie, ale asi najdôležitejšie je, aby zdravotnícke úrady naďalej poskytovali presné informácie o hlavných problémoch očkovania. Podľa nedávnej správy Institute of Global Health Innovation (IGHI) Imperial College London je hlavnou prekážkou naďalej obava pacienta z vedľajších účinkov a obavy, že vakcíny neboli dostatočne testované.

Doktorandka Sarah Jonesová, ktorá sa podieľala na vedení správy IGHI, naznačuje, že je potrebný cielený prístup k ľuďom. „Naliehavo žiadam vlády, aby si prestali myslieť, že stačí odovzdať jedno posolstvo o vakcínach na masovom trhu, ale treba spolupracovať kreatívnejšie a mnohými efektívnymi komunikačnými partnermi,“ hovorí. Preto je dôležité poskytovať konzistentné a presné informácie o rizikách a výhodách očkovacích látok.

Otvorený dialóg

Bez ohľadu na to, ako sa ľudia rozhodnú, je dôležité, aby zdravotnícke služby dali jasne najavo, že vedú otvorený dialóg,“ hovorí Razai. „Musíme počúvať obavy ľudí, uznať ich a poskytnúť im informácie, aby sa mohli informovane rozhodnúť,“ dodala.

Saleska súhlasí s tým, že je nevyhnutné sa zapojiť do obojsmernej konverzácie. To je niečo, čo by sme sa všetci mohli naučiť, keď diskutujeme o týchto problémoch s našimi priateľmi a rodinou. „Byť úctivý a rozpoznať obavy ľudí – myslím si, že to môže byť v skutočnosti dôležitejšie, ako len hovorenie faktov alebo štatistík,“ hovorí Saleska.

Ministerstvo zdravotníctva SR tiež vytvorilo zoznam 5 najčastejších dôvodov, prečo sa ľudia na Slovensku odmietajú očkovať. Na otázky, ktoré vyvolávajú u ľudí obavy z očkovania, ponúka aj jasné odpovede.

  1. Vakcíny boli vyvinuté príliš rýchlo

Technológia mRNA je síce nová, ale nie neznáma. Výskumníci sa venovali vývoju tejto technológii viac ako 30 rokov. Využívala sa na prípravu nie len proti vírusom ako chrípka, besnota, Zika, ale taktiež aj proti niektorým typom zhubných nádorov.