Prečo sa niektorí nechcú dať zaočkovať proti Covidu-19? Jedným z faktorov je aj informačná vojna

Ilustračná snímka. FOTO TASR - Roman Hanc

2. Strach z vedľajších účinkov

Vakcíny proti Covidu majú, podobne ako takmer všetky liečivá, vedľajšie účinky. Všetky relevantné inštitúcie ich od začiatku poctivo skúmajú a otvorene o nich komunikujú, ŠÚKL hlásenia o podozreniach na vedľajšie účinky pravidelne zverejňuje tu: https://www.sukl.sk/…/jun-2021-mesacna-analyza-hlaseni…

3. Obavy z očkovanie kvôli chorobám

Ministerstvo zdravotníctva uvádza, že vo všeobecnosti platí, že kontraindikácií (teda prekážok v očkovaní) je veľmi málo. Okrem iného platí, že chronické ochorenia a vysoký vek nie sú prekážkou pre očkovanie, ale naopak, sú dôvodom, prečo by ste sa ľudia mali dať očkovať čo najskôr.

4. Strach z neznámych dlhodobých účinkov

Všetky vedľajšie účinky popísané v príbalových letákoch registrovaných vakcín proti Covidu, ktorými sa na Slovensku aktuálne očkuje, sú krátkodobé. Dlhodobé účinky sú pri vakcínach vo všeobecnosti raritné. Rovnako nie je dôvod obávať sa, že by sa niektoré vedľajšie účinky mohli objaviť až po rokoch, všetky zložky vakcíny opustia naše telo po niekoľkých dňoch.

5. Prečo sa majú dať očkovať mladí a zdraví ľudia ?

Aj u mladých a zdravých ľudí sú riziká pri ochorení na Covid vyššie ako riziká spojené s očkovaním. Pri Delta variante dáta zo zahraničia ukazujú, že viac mladých ľudí končí v nemocnici – to súvisí aj s tým, že starší ľudia sú vo väčšej miere zaočkovaní. Až 13,7 percenta ľudí pociťuje dlhodobé ťažkosti aj po prekonaní Covidu. Mladý a zdravý človek by sa však nemal očkovať len kvôli sebe, ale aj kvôli tomu, aby nenakazil nikoho vo svojom okolí.