Podvodníci skúšajú na Slovákov zase nové triky. Jeden sa šíri v sms správach, druhý na sociálnej sieti

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Podvodníci skúšajú stále nové a nové možnosti, ako sa dostať dôverčivým ľuďom k osobným údajom alebo im rovno vybieliť účet. Najnovšie sa pokúšajú cez sms správy nalákať ľudí na fiktívnu prácu za zaujímavé ohodnotenie, alebo v cudzom mene oznamujú radostné správy.

„Pozývame vás na brigádu so spolupracovníkmi cez mobilný telefón, s denným platom 300 až 800 eur. Ak by ste sa chceli zúčastniť, kontaktujte nás…,“ uvádza správa v mene známej sociálnej siete TikTok, ktorá prišla mnohým Slovákom. Text správy ďalej informuje, že ak prijímateľ sms pošle na číslo odosielateľa správu, získa 5 eur. Mnohí zvedavci na priložený odkaz v správe aj klikli, no problém nastane až vtedy, keď od vás druhá strana začne požadovať číslo karty. Podľa odborníka na informačné technológie Ondreja Macka, ktorý sa vyjadril pre tvnoviny.sk, však na to, aby ste dostali sumu, akú píšu v správe, musíte s nimi začať komunikovať. „Ako prvé však od vás budú chcieť číslo karty vrátane bezpečnostného trojčíslia na jej zadnej strane. Toto je už jasný znak podvodu, veď peniaze z vašej karty odídu a nie prídu,“ upozorňuje.

Doteraz sa podobné podvody, ktoré sa šírili cez sms správy, vyznačovali pomerne chybnou slovenčinou, no text, ktorý sa v mene sociálnej siete rozposiela tentoraz, je napísaný pomerne dobre po slovensky, preto môže mnohých ľudí zmiasť, či ide o podvod alebo o serióznu ponuku od niektorej pracovnej agentúry. Mnohí si navyše nemusia všimnúť, že číslo, z ktorého tieto sms správy prichádzajú, pochádza z cudziny. Ak by niekto na tento podvod zareagoval a citlivé údaje z karty by druhej strane poslal, je potrebné kontaktovať svoju banku, aby kartu okamžite zablokovala.

Podvody na sociálnych sieťach sú pomerne časté. Zdroj FOTO: pixabay.com

Objavil sa však aj ďalší podvod, ktorý sa šíri cez sociálne siete. Podvodníci si na vašom profile vyberú spomedzi vašich priateľoch, a v jeho mene vám následne „pošlú správu“, že ste niečo vyhrali v súťaži. Reálny človek, ktorému skutočne profil patrí, ju však v odoslaných správach nebude mať, nezobrazí sa mu, čiže o tom ani nebude vedieť. „Ľudia viac veria informáciám, ktoré prídu od osôb im blízkym. Okrem spomenutej frázy je v texte aj oslovenie a tiež odkaz, cez ktorý, ak naň kliknete, uvediete svoje osobné údaje. Pýta si to od nás číslo nejakého nášho preukazu. Nie je vylúčená ani žiadosť o prístupové údaje do internetbankingu,“ dodoal na margo podvodnej metódy Ondrej Macko pre tvnoviny.sk a dodal, že v tomto prípade požadujú podvodníci aj telefónne číslo, čím dokážu obísť aj dvojstupňové overenie. Tým pádom im vznikne voľný priestor pre zneužitie bankového účtu.