V súvislosti s prebiehajúcim vojenským konfliktom na Ukrajine sa v súčasnej dobe objavila neoficiálna výzva na pomoc našim susedom, aby sa Slováci s vojenskými schopnosťami pridali bojovať po boku Ukrajincov, proti Rusom. Na tento účel vznikol vojenský útvar s názvom Medzinárodná légia na územnú obranu Ukrajiny.
V našej krajine sme neboli konfrontovaní často s takou možnosťou, ako je táto. Ako som už spomínal, pri tejto požiadavke sa skloňuje slovné spojenie pomoc, čo môže zvýšiť atraktivitu a dobrodružstvo pri rozhodovaní sa. Zároveň je pri tejto téme zrejmé, že služba v cudzom vojsku je u nás trestným činom.
V Českej republike sa vyjadril na margo tejto témy prezident Miloš Zeman, že bude prípadné trestné stíhanie riešiť formou tzv. abolície, teda udelením prezidentskej milosti. Je tu viditeľná snaha o pomoc našim susedom vo vojenskom konflikte, avšak legislatívne prekážky môžu odradiť prípadných záujemcov.
Žoldnieri a legionári
Na ruskej strane konfliktu tu máme tzv. Wagnerovu armádu, čo sú v podstate žoldnieri a takisto skupinu vojakov alebo OČTK z Čečenska – tzv. Kadyrovci. Aký je však rozdiel medzi žoldniermi a legionármi? Už v minulosti sme tu mali niekoľkých Slovákov a dokonca aj ženu, ktorí sa zúčastnili bojov v neuznaných armádach Luhanskej a Doneckej republiky. Dokonca v priamych bojoch na strane tzv. opolčencov. V tom čase takáto aktivita predstavovala takisto hrozbu 8-ročným väzením, ale dodnes nie je známe, či niekto z občanov v SR bol za takýto trestný čin stíhaný a právoplatne odsúdený. Z podobných zahraničných vojenských jednotiek tu existuje tzv. Francúzska légia, kde napríklad v ČR už účasť v légii nie je trestná. Pri dodržaní správneho postupu je možné cestou ministerstva obrany o takúto možnosť zúčastniť sa v boji požiadať. Nakoľko Francúzsko je členská krajina EÚ a NATO, čo v prípade Ukrajiny neplatí. Francúzska cudzinecká légia robí výber svojich uchádzačov a je známe, že „sitom“ prejde zhruba 10 percent z nich.
Tu je vidno rozdiel medzi žoldniermi, ktorí nie sú oficiálnou armádou, sú platení prevažne z peňazí oligarchov a práve preto sa ku žoldnierom, ktorých nazývajú aj nájomnými vrahmi, nehlási žiadna z oficiálnych vlád nikde na svete. Žoldnierske skupiny operujúce nielen na území Ukrajiny sa neriadia Ženevskými konvenciami a páchajú vojnové zločiny. Toto je základný rozdiel medzi oficiálnou armádou a paravojenskými zoskupeniami. Ak by sme však porovnali službu vo Francúzskej légii a na Ukrajine, treba uviesť, že plat príslušníka légie je zhruba vo výške od 1 200 eur v (závislosti od zaradenia) a vojaci majú poistenie. Nie je známe, ako by tento mechanizmus a hlavne výber záujemcov mal prebiehať na Ukrajine. Ak by sa nejednalo o výber, ale o nábor, čiže brali by všetkých, mohli by sa tam dostať aj trestanci. Navyše účasť v priamych bojoch, umieranie a pohľad na smrť má na ľudskú psychiku deštrukčné následky. Začleniť sa potom do bežného života a fungovať v ňom môže byť nepredstaviteľné.
V roku 1997 som spoznal jedného mladého muža v košickej posilňovni pri prípravách na súťaže v kulturistike. Vtedy som ani netušil, aké môže byť ťažké vrátiť sa domov z podobných bojov a žiť normálne. Janči sa vrátil z cudzineckej légie, kde pôsobil ako výsadkár. Pred tým, ako tam odišiel, som ho poznal ako humorného mladého športovca, s ktorým som si dobre rozumel, keďže som bol aj ja výsadkár v armáde Slovenskej republiky. Po jeho návrate z légie sa však vrátil už ako úplne iný človek. Ja som nastúpil do bezpečnostných zložiek a Janči sa začal venovať vydieraniu, podpaľačstvu a stal sa z neho mafián. Košičania veľmi dobre poznajú meno bývalého legionára Jána T., ktorý si v súčasnej dobe odpykáva 13-ročný trest za podvod a nedokázanú prípravu vraždy. Jednoznačne sa nedá povedať, že ho zmenila služba v cudzom vojsku, ale ani to, či tá skúsenosť bola spúšťačom toho, ako sa správal. Jeho život po príchode domov sa ale začal komplikovať. Keďže on bol ako mafián na druhej strane barikády, naozaj už nebola príležitosť sa ho opýtať, či tá skúsenosť z bojov priamo na fronte dokáže človeka tak zásadne zmeniť….
Autor pôsobil v armáde SR a v bezpečnostných zložkách SR.