Novinka v zdravotníctve: Pacientom výrazne pomôže, lekári sa proti nej búria

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Pacientov by mohli k špecialistom priamo objednávať všeobecní lekári, a to cez nový systém. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) pripravuje službu elektronického objednávania. Lekári sú však proti. Informuje portál rtvs.sk.

Pacienti by už viac nemuseli behať s výmennými lístkami od všeobecného lekára k špecialistom. Proces objednania sa na odborné vyšetrenie by sa im značne zjednodušil. Všeobecní lekári by ich jednoducho na odborné vyšetrenie priamo objednali. Stačí, aby im špecialisti sprístupnili svoje kalendáre. To umožní všeobecným lekárom vidieť, v ktorých špecializovaných ambulanciách majú kedy voľné termíny a jednoducho pacienta na vyšetrenie k špecialistovi priamo objednajú.

Pacienti by tak do odborných ambulancií nemuseli vyvolávať alebo v nich vyčkávať za termínom. Mnohé špecializované ambulancie navyše fungujú systémom obmedzených poradových čísiel na každý deň. Pomerne často sa stáva, že v týchto prípadoch pacient, hoci príde v skorých ranných hodinách, sa na vyšetrenie k odborníkovi nedokáže dostať aj niekoľko dní, nakoľko sa poradové čísla veľmi rýchlo ešte pred začatím ordinačných hodín „rozchytajú“. Vďaka elektronickému systému by tento stres a neraz aj boj o získanie poradového čísla na vyšetrenie odpadol a na vyšetrenie by sa pacienti dostali rýchlejšie a pohodlnejšie. 

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Lekárom sa však takýto návrh nepáči. Bránia sa, že im do objednávacieho kalendára nemôže vstupovať nikto zvonku. Navyše tvrdia, že to v ambulanciách spôsobí zmätok. „Ak by ktorýkoľvek lekár k inému lekárovi špecialistovi objednal pacienta do akéhosi virtuálneho okienka, čo je úplný nezmysel, tak lekár špecialista, ktorý by pacienta mal vyšetriť, tak vôbec nevie, aký pacient mu príde,“ uviedla prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková. Podľa lekárov by riešením mohlo byť, že budú všeobecní lekári vkladať elektronické výmenné lístky do spoločného online úložiska, odkiaľ by si ich špecialisti, ktorí majú voľné termíny, stiahli. Následne by pacientov na vyšetrenie objednali a sami ich aj kontaktovali.

Podľa zdravotnej analytičky Jany Ježíkovej by špecialisti mohli dať k dispozícii všeobecným lekárom napríklad len niekoľko termínov počas týždňa. „Veď aj dnes tento systém funguje. Špecialisti aj zmluvní lekári sprístupňujú svoje kalendáre. Vy sa môžete cez rôzne objednávkové portály objednať a takisto lekár vopred nevie, aký typ pacienta k nemu prichádza,“ hovorí Ježíková.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Faktom zostáva, že systém elektronického objednávania na odborné vyšetrenie by pacientom výrazne pomohol. „NCZI má pripravených niekoľko scenárov fungovania e-objednania. Táto téma si však vyžaduje širšiu diskusiu a zhodu v rámci rezortu. V centre pozornosti by mal byť pacient,“ informovalo NCZI.