Dobrá správa pre zamestnancov: Hodnota stravných lístkov má rásť v tomto roku už druhýkrát. O koľko si môžete prilepšiť?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Zamestnanci si zrejme prilepšia. Ministerstvo práce reaguje na rastúce ceny jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Navrhlo opatrenie, ktorým chce zvýšiť sumy stravného. Išlo by tak v tomto roku už o druhé zvýšenie tejto položky.

Aktuálne je minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,48 eura, nové opatrenie počíta so sumou 5,85 eura.

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa zákonníka práce 75 percent stravného pre pracovné cesty v trvaní 5 až 12 hodín. Suma stravného sa má návrhom zvýšiť zo 7,3 eura na 7,8 eura pri piatich až dvanástich hodinách trvania pracovnej cesty. V prípade pracovnej cesty, ktorá trvá 12 až 18 hodín by mal zamestnanec dostať stravné namiesto súčasných 10,90 eura novú zvýšenú sumu 11, 60 eura. Pri pracovnej ceste nad 18 hodín zase návrh počíta so zvýšením sumy na 17,40 eura.

K zvýšeniu súm stravného by malo dôjsť od 1. októbra tohto roku. Stravné pri pracovných cestách sa pritom navyšovalo len nedávno, a to od 1. júna. Ako informuje rtvs.sk, mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní už v júni podľa ministerstva dosiahol hodnotu 105,8. Je to zvýšenie o 5,8 percenta oproti tzv. základni. Za základňu sa pritom považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého sa naposledy opatrením upravili sumy stravného.