Čína síce priniesla „mierový plán“, stále však odmieta odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu. Čo ešte priniesol uplynulý týždeň vojny?

Zdroj FOTO: Telegram

Joe Biden v pondelok navštívil ukrajinské hlavné mesto Kyjev napriek hrozbám ruských raketových útokov, aby oznámil nový balík dodatočných dodávok amerických zbraní v hodnote 500 miliónov dolárov. Amerického prezidenta, tesne obklopeného veľkou bezpečnostnou jednotkou, sprevádzal jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj na prechádzke po centre Kyjeva, keď bolo počuť sirény, čo potvrdilo zvesti o návšteve, ktoré sa šírili dopoludnia.

Japonsko prisľúbilo nový balík finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 4,6 miliardy libier, oznámil premiér Fumio Kishida. Kishida vo svojom prejave na globálnom fóre v Tokiu tiež uviedol, že prvé výročie ruskej invázie na Ukrajinu si pripomenie usporiadaním online summitu Skupiny G7 so Zelenským.

Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil s dlhým televíznym národným prejavom v ruskom parlamente, v ktorom obvinil Západ zo začatia vojny na Ukrajine. Ďalej oznámil, že Rusko pozastaví jadrovú zmluvu New Start s USA a prisľúbil nový fond na pomoc tým, ktorí stratili svojich blízkych pri takzvanej „špeciálnej vojenskej operácii“ Ruska na Ukrajine. Putin tvrdil, že ukrajinský ľud sa stal „rukojemníkom svojich západných pánov“, ktorí okupovali krajinu z politického, ekonomického a vojenského hľadiska. 

Zdroj FOTO: Telegram

Najvyšší čínsky diplomat Wang Yi sa stretol s Vladimirom Putinom v Moskve, keď Čína a Rusko potvrdili svoje úzke bilaterálne vzťahy len niekoľko dní pred prvým výročím začiatku ukrajinskej vojny. V krátkych televíznych poznámkach Wang povedal, že Čína a Rusko sú pripravené prehĺbiť svoju strategickú spoluprácu. Putin povedal, že „rusko-čínske vzťahy pokračujú podľa plánu“ a hovoril o dosiahnutí „nových míľnikov“ v oblastiach ako je bilaterálny obchod. Putin povedal, že obe krajiny majú „pretrvávajúcu spoluprácu“ v medzinárodných záležitostiach a vyjadril vďačnosť Ruska Číne.

Tisíce ľudí sa zúčastnili na demonštrácii v centre Berlína na protest proti poskytovaniu ďalších zbraní Ukrajine a vyzvali nemeckú vládu, aby namiesto toho pripravila pôdu pre rokovania s Vladimirom Putinom. V Londýne Marina Litvinenková, vdova po niekdajšom vysokom dôstojníkovi KGB, viedla výzvy na ukrajinské víťazstvo vo vojne na demonštrácii niekoľkých stoviek ľudí pred ruským veľvyslanectvom.

Najväčšia poľská ropná spoločnosť PKN Orlen prestala dostávať ropu z Ruska cez ropovod Družba, uviedol jej generálny riaditeľ Daniel Obajtek. Orlen uviedol, že môže plne zásobovať svoje rafinérie po mori a že spotrebitelia nebudú ovplyvnení zastavením výroby. Ruská ropa predstavuje asi 10 % poľských dodávok.

Zdroj FOTO: Telegram

Európska únia súhlasila s uvalením 10. balíka sankcií na Rusko v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu. Najnovšie kolo sankcií sa týkalo bankového sektora, vyspelých technológií a prístupu Ruska k technológiám, ktoré by mohli byť použité na civilné a vojenské účely, uviedol najvyšší diplomat EÚ Josep Borrell.

Tisíce vstupeniek na súťaž Eurovízia majú byť pridelené Ukrajincom, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy a žijú v Spojenom kráľovstve. Vláda Spojeného kráľovstva tiež oznámila financovanie vo výške 10 miliónov libier, aby „pomohla zabezpečiť, aby podujatie skutočne slúžilo ukrajinskej kultúre“.

Zdroj FOTO: Twitter

Čínska vláda vyzvala na mierové rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom a zároveň vyzvala všetky strany, aby sa vyhli jadrovej eskalácii a ukončili útoky na civilistov. Oznámila to vo vyhlásení, ktoré udržiavalo postoj Pekingu, že Západ podnecuje konflikt. 12-bodový dokument bol zverejnený v deň ročného výročia ruskej invázie. Kyjev týchto 12 bodov opatrne privítal, no kritizovali ich predstavitelia USA a niektorí analytici, ktorí zaznamenali rastúce väzby medzi Čínou a Ruskom. V dokumente sa uvádza, že medzinárodné spoločenstvo by malo „vytvoriť podmienky a platformy“ na obnovenie rokovaní a dodáva, že Čína bude naďalej „v tomto ohľade zohrávať konštruktívnu úlohu“. Čínska vláda sa prezentovala ako neutrálna strana, ktorá je schopná zmierniť napätie medzi Ruskom a Ukrajinou. Odmietla však odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu a Peking sa už po štvrtýkrát zdržal hlasovania OSN požadujúceho stiahnutie Ruska z Ukrajiny. Americká vláda uviedla, že má spravodajské informácie naznačujúce, že Peking zvažuje dodávky zbraní Rusku. Aj správa časopisu Der Spiegel priniesla, že Moskva rokuje s čínskou spoločnosťou o dodávke veľkého množstva úderných bezpilotných lietadiel.