Výdatné sneženie vystriedajú tuhé mrazy až do -20 stupňov. Koncom týždňa by malo prísť výrazné oteplenie

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Slovensko má za sebou prvú skúšku zimnej údržby na cestách. Počas nedele (11.12.) zasiahlo východné Slovensko výdatné sneženie a dopravná situácia skolabovala. Ešte aj v pondelok bola situácia kritická, na cestách sa tvorili kolóny, vlaky stále meškali aj niekoľko hodín. V utorok sa situácia stabilizovala. V noci však majú udrieť silné mrazy, ktoré podľa meteorológov koncom týždňa vystrieda výrazné oteplenie a dážď.

13. 12. 2022

Dnes čaká Slovensko prevažne slnečné počasie bez zrážok, oblačnosť len na východe a severozápade. Zajtra ale začne opäť snežiť.

Nemá ísť o výdatné sneženie a tak sa nepredpokladajú obmedzenia v doprave. Zrážky sa budú presúvať od západu na východ, pričom na západnej časti sa očakáva najmenej zrážok. Na strednom Slovensku a v horách môže napadnúť 5 centimetrov čerstvého snehu.

Aj keď teploty teraz klesajú v noci na -15, niekde sú predpovede aj na -20 stupňov, zo stredy na štvrtok sa k nám začne približovať teplý vduch, ktorý môže v piatok priniesť výrazné oteplenie i dažďové zrážky.

Zdroj FOTO: FB

12. 12. 2022

Počas noci z nedele na pondelok sa podarilo cestárom na zhruba 40-tich mechanizmoch spojazdniť všetky hlavné ťahy. Dnes začali s odpratávaním vedľajších ciest a sídlisk. Hlavné ťahy ale aj dnes zasypáva sneh, počas noci napadlo ďalších zhruba 15 – 20 centimetrov.

Na dnešný deň vydal SHMÚ v okresoch Prievidza, Žilina, Martin, Turčianske Teplice, Dolný Kubín, Ružomberok, Námestovo, Banská Bystrica výstrahu pred snehovými závejmi. Platí od polnoci do 15-tej. V okresoch Rožňava a Tvrdošín by mala platiť do dnešnej 18-tej hodiny.

V okresoch Liptovský Mikuláš, Brezno, Spišská Nová Ves, Poprad, Levoča by mala platiť výstraha do zajtrajšej (utorok 13. 12.) polnoci, v okrese Kežmarok do 18-tej hodiny utorka.

Zdroj FOTO: FB

Čo sa týka vlakových spojov, po včerajších aj päťhodinových meškaniach sa situácia trochu zlepšila. Dnes meškajú vlaky od 80 do 110 minút. Nejde iba o spoje na východe Slovenska, ale aj na tratiach Nitra – Trnava či Zvolen – Košice. Mnohé vlaky dnes boli rovnako odrieknuté pre vysoké meškania ostatných spojov.

V teréne je aj maximálny počet policajtov

„Tí dopravnú situáciu monitorujú, dopravu v kritických úsekoch regulujú, prípadne odkláňajú. Rešpektujte ich pokyny, nepreceňujte svoje schopnosti a radšej uberte nohu z plynu. Polícia dôrazne apeluje na všetkých účastníkov cestnej premávky, aby svoju jazdu prispôsobili aktuálnym poveternostným podmienkam a dbali na zvýšenú bezpečnosť. Ak to nie je nevyhnutné, ostaňte radšej doma,“ reagujú z tlačového oddelenia Polície v Košiciach.