Alexej Navaľnyj by dnes oslávil 48. narodeniny. Od rána jeho prívrženci z nadácie Fond boja proti korupcii (FBK) žijúci v exile chodia na jeho hrob v Moskve, ktorý je zaplavený kvetmi a sviečkami.
Rovnako organizujú na večer v Berlíne veľký koncert na Navaľného počesť. Vystúpia na ňom viacerí ruskí hudobníci. Na ruského nebohého právnika spomínajú aj svetové metropoly ako Toronto, New York či Sydney, v ktorých jeho sympatizanti rozbehli zbierky na nákup a inštaláciu lavičiek s Navaľného menom.
V Rusku sú v pozore
Pri príležitosti Navaľného nedožitých narodenín sa viaceré mestá v Rusku zasa začali pripravovať na možné zhromaždenia opozičných aktivistov. Napríkad v meste Novosibirsk úrady ohradili pamätník obetí politických represií výstražnými páskami. Radnica mesta však uviedla, že pamätník bol opáskovaný v rámci revitalizácie, ako aj v záujme bezpečnosti návštevníkov priľahlého parčíka. V okolí hliadkujú dvaja policajti.
Ruská polícia klopala aj v bytoch viacerých aktivistov. Od rána navštevuje tie osoby, ktoré dostali pokutu za položenie kvetov k pamätníkom na pamiatku Navaľného krátko po jeho smrti.

Dôležité rozhodnutie prišlo z Haagu
Mestská rada totiž zamietla žiadosť občanov o premenovanie ulice po Navaľnom, kde sídli ruské veľvyslanectvo. Online petíciu dožadujúcu sa zmeny podpísalo 86-tisíc ľudí. Iniciátorka uvedenej petície Lissa Holmanová uviedla, že „48-ročný bývalý právnik bol hrdinom našej doby, lebo sa odvážil vystúpiť proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.“
Mestská rada Haagu svoje odmietavé rozhodnutie zdôvodnila tým, že dodržiava zásadu nepomenovávať ulice po ľuďoch, ktorí sú mŕtvi menej ako desať rokov, pričom ulice so staršími názvami bývajú premenovávané len v „najnaliehavejších prípadoch“.
Členovia rady okrem toho upozornili, že zmena názvu ulice by sa dotkla aj ostatných obyvateľov a podnikov na tejto adrese, pričom na tej istej ulici sídli aj veľvyslanectvo Azerbajdžanu. „Tento administratívny zásah by mal veľký dosah, čo by viedlo k finančným a iným možným námietkam,“ uviedla mestská rada v písomnej odpovedi na občiansku petíciu.
- Viete, ako vzniklo slovo bojkot? Ide o meno kapitána, ktorému nechcel nikto nič predať ani poštu doručiť
- Nikita Slovák: Na vysvedčenie od psychológov reaguje premiér kúpeľom v studenej vode a v tričku ako z Modrej Ustrice
- Alergia ovplyvňuje dýchanie, trávenie, pokožku aj psychiku. Až tretina Európanov trpí nejakou jej formou
- Dom, v ktorom býval s rodičmi, vyhorel. Neskôr do života dospievajúceho Pepíka kruto zasiahla vojna
- Komunizmy, ako zlodejské a utláčateľské systémy, sú staré ako ľudstvo samo. Kubánci zo svojej krajiny masovo utekajú
- Pásmo Gazy je nielen semenisko zvieracích aktov proti jeho susedom a vlastným ľuďom, ale aj čierna jama pre peniaze z EÚ