Zbaví vás dvojitej brady aj ochabnutých viečok, rozžiari pleť a posilní sebalásku, tvrdí lektorka tvárovej jogy Zuzka

Charizmatická Zuzka Ondrisová je lektorkou a školiteľkou tvárovej jogy už 8 rokov. Zdroj: Archív Z.O. Charizmatická Zuzka Ondrisová je lektorkou a školiteľkou tvárovej jogy už 8 rokov. Zdroj: Archív ZO

Charizmatická a večne usmiata Zuzana Ondrisová sa tvárovej joge naplno venuje už osem rokov. Vytvorila ucelený koncept a metódu prirodzeného omladnutia tváre, o ktorej účinkoch sa presvedčila sama na sebe. Dnes organizuje kurzy, prednášky a workshopy, na ktorých sa naučíte, ako si neinvazívnym spôsobom ubrať pár rokov a starnúť do krásy a s gráciou.

Pred rokmi bola na Slovensku módna tvárová gymnastika, najmä vďaka jej priekopníčke a aktívnej propagátorke, moderátorke Eme Tekelyovej. Je nejaký rozdiel medzi tvárovou gymnastikou a tvárovou jogou?

Tvárová gymnastika, ako ju poznáme vďaka pani Tekelyovej, zahŕňa súbor cvikov, ktorými udržiavame svalový tonus a tým pádom svaly v dobrej kondícii. Tvárová joga, ako ju učím ja, obsahuje okrem cvičenia aj masáže, ktoré pôsobia na svaly ako strečing. Dopĺňam to bankovaním a estetickým tejpovaním tváre. Dôraz kladiem na správne držanie tela a dýchanie. Na našej tvári sú totiž niektoré svaly v neustálom napätí a niektoré sú ochabnuté. Preto je dobré tieto techniky kombinovať a nastaviť ich klientkam podľa ich potrieb.

Kedy a ako si objavila tvárovú jogu?

Tejto téme som sa začala venovať v roku 2013, keď som končila moju druhú rodičovskú dovolenku. S mojimi dcérami som bola šesť rokov doma a keď som sa mala vrátiť do práce, dostala som „kompliment“, že nevyzerám dobre, či mám nejaké problémy a podobne. No priznám sa, že som sa nemala zle, ale tie hormonálne zmeny, výkyvy hmotnosti, dojčenie, nedostatok spánku a únava zanechali na mojej tvári viditeľné stopy. Vyzerala som smutne, a tak som sa rozhodla, že niečo so sebou urobím. Spomenula som si na moju kamarátku, ktorá „tvárovku“ praktizovala, a tá ma naviedla na kurz. Keď som sa dozvedela, že sa dá urobiť aj lektorský, neváhala som.

Čím si ťa tvárová joga získala?

Mne sa páči, že som sa naučila, ako sa môžem o svoju tvár, ale aj psychickú pohodu, postarať sama bez drahých invazívnych zákrokov. Môžem si zacvičiť a premasírovať tvár vtedy, keď mám na to náladu, nemusím sa nikam objednávať. Zistila som, že mi to robí radosť, mnohokrát, keď mám náročnejší deň, dobre mi padne masáž tváre. Tiež je skvelé, že ako „pracujem“, tak si vlastne vylepšujem vzhľad. Toto mi v dobrom závidia aj moje kamarátky – kozmetičky.

Kedy si pocítila ozajstné benefity a aké boli prvé výsledky získané cvičením?

Prvé výsledky si na mne všimla moja švagriná, bolo to asi po 3 týždňoch každodenného praktizovania cvikov. Bolo badať spevnenie líčok a kontúr tváre. Po dvoch mesiacoch sa na mňa zadíval môj muž a povedal, že mi mizne vráska okolo úst. Ja sama som si všimla asi po 3-4 mesiacoch spevnenie horných viečok a po pol roku zjemňovanie vrások na čele, ktoré som mala veľmi hlboké. Nielen medzi obočím, ale aj vodorovné vrásky na čele.

Podporiť výsledky cvičenia môže aj dobrá hydratácia a kvalitná kozmetika. Aj z tohto dôvodu Zuzka spustila vlastný e-shop. Zdroj: Archív ZO

Prečo si sa rozhodla venovať tvárovej joge aj profesionálne? Čo bol rozhodujúci moment?

Ja som už počas mojej druhej materskej dovolenky premýšľala, či sa vrátim naspäť do práce. Vedela som, že v rodine pri dvoch malých deťoch nemôžu byť obaja rodičia v manažérskych pozíciách, navyše manžel v tom čase pracoval v Prahe, takže som bola cez týždeň s deťmi sama. Ak by som mala v takomto rodinnom nastavení ešte aj pracovať v korporácii, vedela som, že to psychicky ani fyzicky nezvládnem. Starých rodičov sme na blízku nemali, práca na polovičný úväzok nebola možná, takže som premýšľala, čo budem robiť. Bolo v podstate rozhodnuté, vrhla som sa na lektorský kurz a povedala som si, že by bolo skvelé a zmysluplné takéto niečo robiť.

Čo všetko bolo súčasťou tvojej prípravy na podnikanie? Aké kurzy alebo štúdium si absolvovala?

Ako prvé som absolvovala lektorský kurz tvárovej gymnastiky, kurz bankovania tváre, manuálneho liftingu tváre, estetického tejpovania, masáže s gua sha. Absolvovala som aj kurz online podnikania, v ktorom som sa naučila vytvoriť si web stránky, prepojiť ich s fakturačným a databázovým systémom, aby všetko fungovalo automaticky. Následne som sa učila točiť videá, tvoriť online kurzy, e-booky. Veľmi mi v tom pomáhal môj manžel, bavilo ho to a spoločne sme sa pritom veľa naučili. Manžel má teraz na starosti všetky tie neviditeľné, ale dôležité veci a ja sa starám o kurzy, e-shop a moje klientky.

Akú si mala predstavu o podobe a fungovaní v novej pracovnej oblasti?

Na začiatku som ani netušila, do akých rozmerov sa to vďaka online svetu dostane. Počas 4 rokov som veľmi intenzívne cestovala po slovenských a českých mestách (čo som tiež na začiatku neplánovala) a robila som kurzy tvárovej jogy. Momentálne robím živé kurzy už len v Bratislave, prípadne na pozvanie v iných mestách a veľa pracujem online. Tri roky školím budúce lektorky pod svojou vlastnou značkou Face Yoga Institute®.

Neobávala si sa konkurencie na malom slovenskom trhu? 
V čase, keď som začínala, v podstate ani konkurencia nebola. Keby som nad tým premýšľala a už sa začala obávať, asi by som nikdy nezačala. Ja hovorím stále, že každý klient si svojho lektora nájde. A každý lektor dáva do tej svojej práce kúsok seba, svojho srdca, nadšenia, jednoducho svoju esenciu. A to je to, čo nás odlišuje od „konkurencie“. Pretože, aj keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Aj dnes, keď je lektoriek podstatne viac, mám svoju klientelu, o ktorú sa s radosťou starám. Cvičím aj so zahraničnými klientami, aj so zamestnancami korporácií, takže to už prerástlo hranice Slovenska.

Zuzka školí aj budúce lektorky tvárovej jogy pod vlastnou značkou Face Yoga Institute. Zdroj: Archív ZO

Okrem kurzov máš aj e-shop so zaujímavými a kvalitnými kozmetickými produktami, môžeš nám ich priblížiť? Odkiaľ sú a prečo ich ponúkaš?

Ani e-shop nebol plánovaný a vznikol prirodzeným vývojom a zo situácií, ktoré na kurzoch nastávali. Môj prvý produkt, ktorý je do dnešnej doby najpredávanejší, sú náplaste na vrásky. Začala som ich používať sama pre seba a ženy sa ma na kurzoch pýtali, ako som dosiahla zjemnenie vrások na čele. Odporúčala som im môj postup vrátane náplastí. Napadlo mi, že ich nebudem posielať na zahraničný e-shop, ale môžem produkt nosiť priamo na kurz, kde si ho vyskúšajú a rovno kúpia. Samozrejme, prišli otázky, akú kozmetiku používam, takže som postupne pridávala to, čo sa mi osvedčilo. Obľúbila som si značku Larens, ktorá ma oslovila svojim zložením, špičkovými technologickými postupmi a hlavne výsledkami. Páči sa mi, že na receptúrach pracujú českí a poľskí vedci a mnohé komponenty sa nakupujú z biofariem z Maďarska, Francúzska či Česka. Uprednostňujem to, čo je lokálne, kvalitné a viem, akí ľudia za značkou stoja. A čo je pre mňa tiež dôležité, sú moje spokojné klientky.

Tvojimi klientkami sú teda najmä ženy, alebo sa objavili aj muži?

Áno, sú to najmä ženy, ale môj kurz absolvovalo aj päť mužov. Väčšia časť žien sú okolo 40-ky, 50-ky, ale mám aj ženy po 60-ke, či celkom mladé do 30 rokov, ktoré sa rozhodnú pre tvárovú jogu skôr preventívne.

Čo všetko vieme cvičením tvárovej jogy upraviť či vyriešiť?

Vždy závisí od toho, v akom veku začíname, aký máme typ tváre a koľko času tomu venujeme. Tvárovou jogou môžeme spevniť kontúry tváre, vyformovať líčka, zbaviť sa dvojitej brady, či ochabnutých horných viečok, zjemniť niektoré vrásky a celkovo rozžiariť a osviežiť pleť. Vybudujeme si popritom návyk správneho držania tela, ktorý je nevyhnutný na dosiahnutie výsledkov. Tiež sa učíme kontrolovať svoju mimiku a tým minimalizovať vznik vrások. Mnohé mimické pohyby robíme podvedome a zbytočne.

Dôležitá je asi najmä pravidelnosť a vytrvalosť, nejde o výsledky na počkanie. Dokážu aj netrpezliví a zaneprázdnení ľudia podľahnúť čaru „tvárovky“ a vybudovať si návyk?

Určite, ako pri všetkom je dôležitá pravidelnosť a výdrž. Ide to ľahko, ak viem, prečo to robím a ak to robím s radosťou a nadšením, tak to naozaj nie je ťažké. Mnohé ženy zisťujú, že „tvárovka“ nie je len o estetike, ale aj o našej psychike či sebavedomí. Ak naviac vidia v zrkadle, že ich námaha stojí za to, dostanú sem-tam nejaký milý kompliment, je to nesmierne povzbudzujúce a motivujúce. Ja na kurzoch učím aj ranný rituál a odporúčam ho zaradiť do našej dennej rutiny každý deň a postupne pridávať cviky či masáže.

Aká je tvoja denná rutina? Čo odporúčaš ako absolútny základ?

Moja denná rutina začína ráno rozcvičkou, ktorou zahrejem tvárové svaly a pleť. Následne si idem pleť vyčistiť (absolútny základ) a potom si zvyknem urobiť krátku liftingovú manuálnu masáž tváre alebo masáž s bankou. Cvičím takmer každý deň s klientmi individuálne alebo aj na kurzoch. Večer sa odlíčim, vyčistím si pleť, aplikujem séra a následne si robím relaxačnú masáž.

Môžeme si nesprávnym cvičením aj zhoršiť stav a prirobiť nejaké nové vrásky?

Ak necvičíme technicky správne, nemusíme dosiahnuť efekt. Ak používame nadmernú mimiku aj pri cvičení – a to sa stáva často, najmä s čelom, môžeme si vyrobiť vrásky. Preto je fajn zo začiatku cvičiť pred zrkadlom a dať sa aspoň raz skontrolovať lektorovi. Tiež je dobré nechať si poradiť, čo je pre daný typ tváre vhodné cvičiť, kombinovať masáže a podobne.

Ako pôsobí cvičenie na kvalitu pleti, pomáha aj k jej vyčisteniu alebo v boji proti nejakým kozmetickým problémom?

Priznám sa, že nemám rada slovo boj. Ja nebojujem, ja sa snažím akceptovať daný stav a hľadať naň najvhodnejšie riešenie, aby som ho mohla vylepšiť. Cvičenie aj masáže pomáhajú prekrviť tkanivá, podporujú prirodzenú tvorbu kolagénu a napomáhajú prečisťovaniu podkožia, ale aj zmierňovaniu pigmentových fľakov. Pekným sprievodným javom je rozžiarená pleť.

Môžeme mať z cvičenia aj svalovicu? Čo potom s ňou? Mávaš ju ešte aj ty?

Áno, môžeme a je to celkom častý jav. Zvyčajne býva na krčných svaloch alebo na líčkach. Treba si uvedomiť, že keď nič nerobíme a zrazu na kurze svaly intenzívne zapojíme do pohybu, na druhý deň máme jasný signál, že sme niečo robili. Ak je svalovica, treba nechať svaly oddýchnuť, nepreťažovať ich, urobiť si napríklad len masáž. Nedávno som svalovicu mala, pretože v jeden deň som mala po sebe 3 hodinové workshopy, ďalší deň jeden workshop a na tretí deň online tréning v mojom klube, potom som cítila, že svaly už potrebujú oddych.

„Tvárovka“ prospieva  psychike aj sebavedomiu, potvrdzujú Zuzkine klientky. Zdroj: Archív ZO

Zuzka, v rozhovoroch sa zmieňuješ, že cvičenie tvárovej jogy pomáha budovať lepší vzťah k samému sebe, posilňuje sebalásku a sebaprijatie. Pôsobí blahodarne aj na psychiku a dobrú náladu. Je to teda aj akási forma psychohygieny či terapie?

Ja to tak vnímam a nebolo to tak od začiatku. Prichádzala som na to postupne, čo všetko mi tvárová joga priniesla a som za to veľmi vďačná. Ešte viac ma teší, že to objavujú aj moje klientky a vnímajú tieto benefity. Pokiaľ si to človek na sebe nevyskúša, tak to vlastne ani nezistí. Myslím si, že je dôležité robiť to, čo nám prináša radosť, pokoj a pohodu. Pre niekoho to môže byť tvárová joga, pre iného napríklad beh. Dôležité je, že niečo robíme pre seba.

Ako lektorka musíš mať zrejme naozaj rada ľudí, aby si ich vedela povzbudiť a správne usmerniť, vnímať ich neistoty, či strachy. Pripravuješ sa nejako aj v tomto smere?

Ja som to asi zdedila po mojej maminke. Celý život pracovala ako učiteľka, bola prísna, ale kamarátska, vedela svojich žiakov podporiť, povzbudiť a tešiť sa z ich výsledkov. Myslím si, že mám cit naladiť sa na klienta a zistiť, čo asi potrebuje, ako mu je. A je to asi aj o mojich hodnotách. Ja keď niečo robím, chcem odovzdať klientke čo najviac. Musí v tom cítiť, že mám záujem pomôcť vyriešiť jej problém. Jednoducho, musím mať aj ja dobrý pocit, že som pomohla, usmernila, poradila.

Čo hovoríš na názory, ktoré tvárovú jogu spochybňujú a tvrdia, že neexistuje dostatok vedeckých dôkazov o jej účinkoch alebo napríklad, že nemožno výsledky porovnávať s Aziatkami, ktoré starnú inak?

Mám na to jediné odporúčanie a síce, že si to treba vyskúšať. Na svete sa venujú tvárovej joge milióny žien s veľmi peknými výsledkami a myslím si, že to nie je malá vzorka. Pár vedeckých štúdií existuje a výsledky sú pozitívne. Myslím si, že dôležité je, aby bola žena so sebou spokojná. Ak ju bude tešiť tvárová joga, nech ju robí. Ak ju teší chodiť na zákroky a má na ne dostatočnú finančnú rezervu každý rok, nech na ne chodí. Je fajn, že si môžeme vybrať. Vždy je lepšie, ak okolo nás chodia ženy spokojné a vyrovnané ako frustrované a nešťastné. Aj keď z mojich skúseností a pozorovania sa mnohokrát za dokonale upravenými tvárami estetickými zákrokmi skrývajú ubolené duše žien.
Čo sa týka Aziatiek, úplne súhlasím, s nimi sa nemôžeme vôbec porovnávať. Majú úplne iné typy tváre, inak starnú, stravujú sa, starajú sa o pleť. Aj dnešný trend kórejskej kozmetiky, ktorá je prispôsobená na Aziatky, Európanke skôr spôsobí na pleti problém. Treba si uvedomiť, že to, čo je lokálne, je pre nás najlepšie. Platí to v strave aj v starostlivosti o pleť.

Počas pandémie sa Zuzka chytila nových príležitostí, okrem toho, že vydala knihu, otvorila aj klub s pravidelným živým vysielaním. Zdroj: Archív ZO

Nespornou výhodou tvárovej jogy je, že sa dala cvičiť aj v lockdowne. Priniesla pandémia niečo, čo tvoje aktivity nejako posunulo alebo zmenilo? 

Toto obdobie mi prinieslo nové príležitosti a povedala by som, že som v oveľa užšom kontakte s mojimi klientkami. Vydala som knihu – Omladnite s tvárovou jogou a vytvorila som klub, v ktorom cvičíme každú nedeľu cez live vysielanie. Klub má už rok a teší sa veľkej obľube, pomáha klientkam cvičiť pravidelne.

Vedela by si si dnes predstaviť život bez tvárovej jogy? Čo máš okrem nej ešte rada, čo ťa baví a zároveň oblažuje telo aj ducha?

Život bez tvárovej jogy si veru neviem predstaviť, už som ňou úplne prešpikovaná. Mám rada jogu, nordic walking, veľmi rada čítam knihy, chodím na vzduch, k Dunaju, do lesa, do záhrady. A veľmi sa teším za každé stretnutie s rodinou a priateľmi. To je dar, ktorý nie je samozrejmosťou, je to pre mňa také svetlo, aj keď sú ťažšie chvíle.