V biednych podmienkach, bez laboratória aj pomôcok, objavil tri smrteľné baktérie, ktoré zabili milióny ľudí

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Považuje sa za za objaviteľa bakterológie. Nemecký lekár, ktorý počas francúzsko-nemeckej vojny pôsobil na vojnovom fronte, pred 140 rokmi, presne 24. marca 1882, objavil baktériu, ktorá spôsobuje tuberkulózu.

Robert Koch sa narodil v rodine baníckeho úradníka. Už v piatich rokoch prekvapil svojich rodičov, keď im predviedol, ako sa sám naučil čítať z novín. Vyštudoval medicínu, neskôr slúžil vo Wolsztyne ako vojnový lekár. Po návrate domov vykonával bežnú prax, kedy v skutku biednych podmienkach, bez laboratória aj vedeckého vybavenia skúmal baktérie antraxu, na ktorý v tom čase v jeho kraji vo veľkom hynuli ovce. Stal sa známym vďaka svojim objavom pôvodcov viacerých infekčných chorôb – baktérií antraxu, tuberkulózy a cholery. V roku 1876 objavil baktériu antraxu, popísal jej stavbu aj odolnosť a stanovil bezpečnostné pokyny, ktoré bránili šíreniu tohto vážneho ochorenia. O šesť rokov neskôr identifikoval baktériu tuberkulózy a rok po nej baktériu cholery. Za objav pôvodcu tuberkulózy získal Nobelovu cenu.

V roku 1894 pripravil tuberkulín ako liek a vakcínu proti tuberkulóze, ktorý sa však ukázal neúčinný a spôsoboval vedľajšie účinky, čo načas viedlo k prepadu Kochovej reputácie. Neskôr sa však práve tuberkulín ukázal ako výborný prostriedok na zistenie protilátok proti TBC v tele pacienta.

Robert Koch. Zdroj FOTO: wikimedia.org

Až do svojej smrti Robert Koch cestoval po svete všade tam, kde sa objavili epidémie, aby ich mohol skúmať. Jeho práce a výskumy o spavej chorobe, malárii a lepre predstavujú vrchol lekárskeho výskumu na prelome storočí. Robert Koch zomrel 27. mája 1910 v Baden-Badene (Nemecko).

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k dnešnému dátumu:

  • Svetový deň tuberkulózy a Svetový deň bez počítača
  • 1603: škótsky kráľ Jakub VI. získal anglickú korunu ako Jakub I.
  • 1854: Venezuela zrušila otroctvo
  • 1923: Grécko sa stalo republikou
  • 1949: akadémia filmového umenia a vedy v Hollywoode prvý raz v dovtedajšej histórii udeľovania Oscarov, udelila Oscara za najlepší film dielu, ktoré nevzniklo v USA. Bol ním filmový prepis Shakespearovho Hamleta. Film režíroval, produkoval a hlavnú úlohu (Hamleta) zahral britský herec Laurence Olivier
  • 1962: premiérou hry Jozefa Kota Ľudia a hviezdy začala svoju činnosť už bývalá druhá domovská scéna Činohry SND Malá scéna. 
  • 1965: kozmická sonda Ranger 9 plánovane dopadla na povrch Mesiaca
  • 1976: v Argentíne nastal vojenský prevrat, ktorý zosadil prezidentku I. Perónovú
  • 1992: štart misie STS-45 a raketoplánu Atlantis