Pred 93 rokmi rozdali prvých Oscarov, jedného získal aj Charlie Chaplin. Ako sa odvtedy zmenil prestížny ceremoniál?

V poradí 26. udeľovanie Oscarov sa konalo v divadle RKO Pantages. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Academy Awards, ľudovo nazývané aj udeľovanie sošiek Oscarov, sa konalo prvýkrát 16. mája 1929. Ide o udeľovanie prestížnych filmových ocenení americkou Akadémiou filmových umení a vied. Celosvetovo sledovaný ceremoniál sa koná vždy začiatkom roka v Hollywoode. Televízny prenos sledujú diváci vo viac ako dvesto krajinách.

Prvýkrát udelili Oscarov pred 93 rokmi, vtedy v 12 kategóriách. Tento rok v marci prebehol už 94. ročník podujatia, ceny sa udeľovali v 23 kategóriách. Zlatý Oscar meria 34,3 cm a váži 3,86 kg. Vyrába ho chicagská spoločnosť R. S. Owens & Company. Odliatie každej sošky Oscara zamestná dvanásť pracovníkov na päť hodín. V počiatkoch boli sošky bronzové a následne pozlátené. Dnes sa vyrábajú z medi, niklu, striebra a 24-karátového zlata. Od roku 1949 sa každá soška čísluje, nezačínalo sa však od jednotky, prvý Oscar dostal číslo 501. Výrobná cena je 150 dolárov. Počas vojnových rokov, keď bolo nedostatok kovov, získali ocenení len sadrové odliatky, ktoré im však po vojne vymenili za zliatinové sošky.

Prvá slávnostná ceremónia v roku 1929 sa konala v prítomnosti pozvaných hostí, ktorí si za banket v sále Blossom hotela Rooseelt v Hollywoode zaplatili päť dolárov. Držitelia cien boli ohlásení tri mesiace pred slávnostným večerom (to sa však rýchlo zmenilo, už na druhom ročníku Oscarov bilo vyhlásené embargo na držiteľov Oscarov).

Film Wings získal ako prvý Oscara za najlepší film. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Víťazné mená však dostali novinári, ktorí ich mohli zverejniť v daný večer po 23. hodine. Tento systém fungoval až do roku 1940, kedy noviny Los Angeles Times zverejnili víťazov už vo večernom vydaní, čo následne prinútilo Akadémiu upraviť pravidlá. Odvtedy už mená víťazov nie sú známe, a to až do momentu vyhlásenia, dokedy sú uchované v obálkach vo firme PricewaterhouseCoopers.

V priebehu prvého ročníka bolo odovzdaných dvanásť sošiek a dvadsať certifikátov v dvanástich základných a dvoch špeciálnych kategóriách. Herec Emil Jannings dokonca získal úplne prvého Oscara a to ešte pred samotnou ceremóniou, pretože mal v priebehu udeľovania cien natáčanie v Európe a ceremoniálu sa nemohol zúčastniť. Počas prvého ročníka sa však Akadémia rozhodla udeliť okrem 12 kategórií aj dve špeciálnych Oscarov. Jedného z nich si odniesol Charlie Chaplin za film Cirkus.

Charlie Chaplin vo filme Cirkus. Zdroj FOTO: Archív

Takto sa menili Oscary:

  • Prvý ročník (1929) – Prvé udeľovanie cien. Akadémia sa rozhodla udeliť špeciálne ocenenia tým, ktorí sa nevošli do dvanástich kategórií. Cenu získalo štúdio Warner Bros za prelomový zvukový film Jazzový spevák. Druhého špeciálneho Oscara si odniesol Charlie Chaplin za produkciu, réžiu, scenár a herecký výkon vo filme Cirkus.
  • Druhý ročník (1930) – Počet kategórií klesol z dvanásť na sedem (ženský a mužský herecký výkon, produkcia, réžia, scenár, kamera a výprava).
  • Siedmy ročník (1935) – Boli pridané kategórie ako strihhudba a filmová pieseň. V tomto roku začala firma Price Waterhouse (dnes PricewaterhouseCoopers) počítať hlasovacie lístky. Táto úloha jej zostala dodnes.
  • Deviaty ročník (1937) – Prvýkrát boli udelené ceny vo vedľajších hereckých kategóriách.
  • Desiaty ročník (1938) – Prvá Pamätná cena Irvinga G. Thalberga bola udelená producentovi Darrylovi F. Zanuckovi.
  • Dvanásty ročník (1940) – Udelený prvý Oscar za špeciálne efekty.
  • Štrnásty ročník (1942) – Udelený prvý Oscar v kategórii dokument.
  • Dvadsiaty ročník (1948) – Prvýkrát bola udelená cena pre cudzojazyčný film v špeciálnej kategórii. Oscara získal taliansky film Vittoria de Sicu Deti Ulice.
  • Dvadsiaty prvý ročník (1949) – Kategória kostýmov bola pridaná do hlasovacích lístkov.
  • Dvadsiaty piaty ročník (1953) – Prvý televízny prenos z udeľovania Oscarov. Konali sa dve ceremónie – v Hollywoode bol hostiteľom Bob Hope, v New Yorku zase Conrad Nagel.
  • Dvadsiaty deviaty ročník (1957) – Bola udelená prvá Humanitárna cena Jeana Hersholta.
  • Tridsiaty ôsmy ročník (1966) – Konal sa prvý farebný prenos z udeľovania Oscarov.
  • Päťdesiaty štvrtý ročník (1982) – Prví ocenení v kategórii masky. Zároveň bol vyhlásený prvý víťaz technickej Ceny Gordona E. Sawyera.
  • Sedemdesiaty štvrtý ročník (2002) – Prvýkrát bol vyhlásený Najlepší animovaný celovečerný film, cenu získal Shrek.