Odborníčka na vzťahy otvorene o narcistoch: Vyhľadávajú najmä silné osobnosti s empatiou

Romana pomáha ženám nájsť stratenú sebahodnotu Romana pomáha ženám nájsť stratenú sebahodnotu. FOTO Simona Ščibravá

Téme manipulatívnych vzťahov sa venuje transformačná mentorka Romana Benčíková, ktorá vedie ženy od narcistu k plnohodnotnému životu. Pomáha im nájsť stratenú sebahodnotu a sebaistotu.

Romana dáva ženám nádej, že sa dokážu dostať z pocitov menejcennosti a že dokážu zmeniť svoj život, keď sa pre to rozhodnú. „Sme ženy a myslíme si, že všetko dokážeme samé. Ale nie je to úplne tak. Niekedy sa dostaneme do situácie, v ktorej potrebujeme podporu a ukázať smer. Nie je to žiadna hanba,“ hovorí.

Navonok krehká brunetka sa venuje vysvetľovaniu súvislostí vzniku narcistickej poruchy osobnosti. „Keď žena pochopí, kde začína celý problém a o čo narcistovi vo vzťahu ide, dokáže vnímať celú situáciu z iného pohľadu a ľahšie prejde z emocionálnej roviny uvažovania do racionálnej. Vďaka tomu sa ľahšie odpúta od tyrana. To je základ pre každú ženu,“ dodáva. Okrem toho podotýka, že najdôležitejšie zo všetkého v tomto procese je rozhodnutie každej jednej ženy, že chce urobiť zmenu vo svojom živote a prebrať zodpovednosť do vlastných rúk. „Bez toho to nejde,“ krúti hlavou mentorka, ktorá opisuje, ako vyzerá a čo spôsobuje vzťah s manipulátorom.

Transformačná mentorka Romana Benčíková vedie ženy od narcistu k plnohodnotnému životu. FOTO Simona Ščibravá

Takýto vzťah začína nevinne, ba priam idealisticky. Častokrát máte pocit, že ste stretli spriaznenú dušu – človeka, ktorý vám rozumie. Táto fáza vzťahu sa nazýva „love bombing.“ Ste zahŕňaní láskou, pozornosťou a máte pocit, že ste sa ocitli v rozprávke. Táto fáza zvyčajne trvá týždne až mesiace. Budovanie dôvery a vytvorenie ilúzie spriaznenosti je hlavným cieľom manipulátora. Vyhľadáva najmä silné, ale nadpriemerne empatické osobnosti.

Narcista – manipulátor sa snaží vytvárať väzby, ktorými vytvorí sieť, do ktorej si vás postupne chytá. Nasťahuje si vás k sebe domov, zabezpečí vám pracovné miesto, kde má svoje kontakty, požiada vás o ruku, vezme si vás, založí si s vami rodinu alebo firmu, presvedčí vás na spoločnú hypotéku a všetko z toho prezentuje ako veľký prejav lásky. Akonáhle dosiahne niektoré z týchto bodov, pričom niekedy stačí aj jeden z nich, a poistí si vás, že tak ľahko neujdete, postupne sa začne meniť a ukazovať svoju pravú tvár.

Začína sa vyvyšovať a vás ponižovať, starostlivo vysvetľuje, čo všetko robíte zle a ako inak by ste to mali robiť lepšie. Už vás nezahŕňa toľkou láskou ako na začiatku, ale prichádzajú prvé nevinné výčitky, ktoré sa postupne stupňujú až sa stanú každodennou súčasťou vášho života. Nevedomky preberáte zodpovednosť za všetko, čo sa stalo, ale aj za to, čo sa nestalo. Jeho rafinovaným nátlakom, ktorý väčšinou ani nepostrehnete, prichádzate o svoju sebaistotu, pretože neustálym spochybňovaním skutočností, vašich názorov a rozhodnutí začínate strácať pôdu pod nohami a už si nie ste istí ani či vonku prší alebo svieti slnko, keď sa pozriete z okna.

Narcista využíva mnohé manipulačné techniky, vraví odborníčka na vzťahy. FOTO Simona Ščibravá

Manipulátor vo vás vytvára ilúziu, že on je ten, kto sa o nás postará najlepšie, on je pre vás ten najlepší, on najlepšie vie, čo potrebujete, preto o všetkom rozhoduje. Strácate slobodu voľby a všetko podlieha jeho schváleniu. Žijete „vo väzení“ vlastných pochýb a neistoty, do ktorého vás zatvoril sám narcista, ale aj tak k nemu vzhliadate až príliš dlho a veríme mu. Stále častejšie sa obviňujete, pričom on vám vsugeruje, že ste človek neschopný čokoľvek urobiť, čím vo vás potvrdzuje myšlienky, že ste absolútne nepotrebný a zbytočný Strácate seba aj samotný zmysel života. Neviete sa z tohto miesta pohnúť, pretože ste uverili všetkému, čo vám svojím manipulátorským majstrovstvom vštepil do hlavy.