Z anektovaného územia Rusi zutekali, zostali tam po nich mučiarne. V oslobodenom Chersone strhávajú ľudia ruské symboly

Cherson po odchode Rusov. Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajinskí policajti sa cez víkend vrátili spolu s televíznymi a rozhlasovými službami do južného mesta Cherson po stiahnutí ruských jednotiek, čo je súčasťou rýchleho, ale opatrného úsilia o to, aby sa jediné regionálne hlavné mesto dobyté Ruskom dalo po stiahnutí ruských jednotiek do života.

Ľudia na celej Ukrajine sa prebudili z noci plnej osláv po tom, čo Kremeľ oznámil, že sa jeho jednotky stiahli z Chersonu na druhú stranu rieky Dneper. Ukrajinská armáda uviedla, že dohliada na „stabilizačné opatrenia“ v okolí mesta, aby sa uistila, že je bezpečné.

Ruský ústup predstavoval pre Kremeľ významný neúspech približne šesť týždňov po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin anektoval Chersonský región a tri ďalšie provincie na južnej a východnej Ukrajine v rozpore s medzinárodným právom a vyhlásil ich za ruské územie.

Po odchode ruských vojakov sa do Chersonu opäť vracia nádej. Zdroj FOTO: Telegram

Šéf ukrajinskej národnej polície Ihor Klymenko na Facebooku uviedol, že v meste pracuje približne 200 dôstojníkov, ktorí zriaďujú kontrolné stanovištia a dokumentujú dôkazy o možných vojnových zločinoch. Policajné tímy tiež pracovali na identifikácii a zneškodnení nevybuchnutej munície a jeden sapér bol v sobotu zranený pri odmínovaní administratívnej budovy.

Ukrajinský dozorný orgán pre komunikáciu uviedol, že v meste sa obnovilo celoštátne televízne a rozhlasové vysielanie a poradca starostu Chersonu uviedol, že humanitárna pomoc a zásoby začali prichádzať zo susedného regiónu Mykolajiv.

Zostávajúcim obyvateľom chýba voda, lieky a jedlo – kľúčové základy, ako je chlieb, sa neupečú kvôli nedostatku elektriny.

Cherson. Zdroj FOTO: Telegram

Okupanti a kolaboranti urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby ľudia, ktorí zostali v meste, čo najviac trpeli počas tých dní, týždňov, mesiacov čakania na príchod ukrajinských síl. Zásoby vody prakticky neexistujú,“ povedal miestny predstaviteľ.

Napriek úsiliu obnoviť normálny civilný život ruské sily zostávajú blízko. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl uviedol, že Rusi po opustení hlavného mesta opevnili svoje bojové línie na východnom brehu rieky. Asi 70 % Chersonskej oblasti zostáva pod ruskou kontrolou.

Ukrajinskí predstavitelia prezidenta Volodymyra Zelenského varovali, že kým sa do Chersonu dostali špeciálne vojenské jednotky, stále prebiehalo plné nasadenie na posilnenie presunutých jednotiek v meste. Ukrajinská spravodajská služba si myslela, že niektorí ruskí vojaci zostali pozadu a zbavili sa uniforiem, aby sa vyhli odhaleniu.

Vojna na Ukrajine trvá už dlhé mesiace. Zdroj FOTO: Telegram

„Aj keď mesto ešte nie je úplne očistené od prítomnosti nepriateľa, samotní obyvatelia Chersonu už z ulíc a budov odstraňujú ruské symboly a akékoľvek stopy po pobyte okupantov v Chersone,“ povedal Zelenskyj vo svojom nočnom videu.

Zelenskyj uviedol, že prvá časť stabilizačných prác zahŕňa odmíňovacie operácie. Povedal, že vstup ukrajinských vojakov do Chersonu bude sledovať okrem iného aj polícia, sapéri, záchranári a energetici.

Oznámenie Moskvy, že ruské sily sa sťahujú cez rieku Dneper, ktorá rozdeľuje Chersonskú oblasť a Ukrajinu, nasledovalo po vystupňovanej ukrajinskej protiofenzíve na juhu krajiny. 

Do Chersonu sa vracajú ukrajinské symboly. Zdroj FOTO: Telegram

Za posledné dva mesiace ukrajinská armáda tvrdila, že získala späť desiatky miest a dedín severne od mesta Cherson, pričom armáda uviedla, že práve tam prebiehajú stabilizačné aktivity. „Zakaždým, keď oslobodíme kúsok nášho územia, keď vstúpime do mesta oslobodeného od ruskej armády, nájdeme mučiarne a masové hroby s civilistami, ktorí boli mučení a zavraždení ruskou armádou počas okupácie,“ povedal najvyšší ukrajinský diplomat. „Nie je ľahké hovoriť s takýmito ľuďmi. Povedal som však, že každá vojna sa končí diplomaciou a Rusko musí k rozhovorom pristupovať v dobrej viere.“