Zúfalí pacienti: Máme predpísaný liek na covid, no musíme naň čakať. Je totiž majetkom ministerstva

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Slováci, ktorí sa pasujú s ochorením Covid-19, majú k dispozícii účinný liek, ktorý keď sa začne podávať včasne, dokáže zabrániť vzniku vysokých horúčok a problémom s dýchaním – tým aj ťažkému priebehu. Liek je viazaný na lekársky predpis. Problémom je, že ho lekárne držať nemôžu, ale na základe receptu musia liek objednávať. Bežne sa stáva, že chorý človek na liek musí čakať niekoľko dní, čo spôsobí, že sa liek začne podávať neskoro.

„Vo štvrtok večer mi potvrdili test na Covid-19, v piatok ráno mi lekárka predpísala antivirotiká, v lekárni som ich ale nikde nemohla vybrať. Všade boli iba na objednávku. V každej lekárni ma ale upozornili, že keďže je piatok, lieky prídu až v pondelok. Štyri dni som tak musela čakať na lieky proti covidu,“ sťažuje sa pani Viera. A nie je jediná. V piatok ráno som si prišila po lieky do lekárne a povedali mi, že musím na ne čakať do pondelka, lebo naskladnené nemôžu byť v lekárni, ministerstvo ich posiela len na objednávku na základe doloženého receptu, pridala sa Aneta, ktorá sa lieči z covidu už druhý týždeň. Práve včasné podanie lieku dokáže zmierniť príznaky a zabraňuje vzniku ťažkého priebehu.

Na problém dlhodobo upozorňujú aj lekári. „Ak si pacient príde do lekárne vybrať predpísaný liek v piatok, skôr ako v pondelok ich nedostane. Upozorňujeme na to už od jari ministerstvo zdravotníctva, doteraz sa to nikam neposunulo,“ hovorí Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory. 

Riešením by podľa neho bolo, ak by aspoň zopár balení mohlo byť naskladnených v lekárni, aby sa tak predišlo dlhému čakaniu na doručenie objednávky.

Na problém sme sa pýtali aj na ministerstve zdravotníctva, ktoré sa však na otázky nereagovalo.

„Neviem prečo by nemohli byť tie lieky v lekárni? Som zaočkovaná, nakazila som sa, hoci mám len mierne príznaky, lieky mi lekárka predpísala, aby sa to nezhoršilo. A pri čakaní troch-štyroch dní sa mi stav môže zhoršiť, potom mi už tie lieky nepomôžu,“ rozhorčene doplnila pani Viera.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Odpoveďou na otázku, prečo lieky proti Covid-19 nemôžu byť v lekárni, je to, že ide o majetok ministerstva zdravotníctva. Vlastník sa tak mení až po vypísaní receptu, cieľom je bezpečné zaobchádzanie.

Na Slovensko dorazili ďalšie balenia liekov

Aj keď je ku koncu každého týždňa naozaj ťažké zohnať v menších regiónoch tieto lieky, ďalších zhruba 3,5-tisíc balení antivirotického lieku Lagevrio je pripravených na liečbu pacientov na Slovensku. Lieky dostala Slovenská republika darom od Slovinska. Pre pacientov s rizikom ťažkého priebehu ohorenia je dostupný aj liek Paxlovid, ktorý rovnako patrí do skupiny antivirotík. Rezort zdravotníctva rieši ďalší nákup a dodávky uvedených liekov.

Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou. Lieky môže indikovať všeobecný lekár, ale aj lekár špecialista.

Okrem antivirotík na liečbu vhodnú tiež v domácom prostredí je v nemocničných zariadeniach k dispozícii aj liek Veklury. Podáva sa formou intravenóznej infúzie dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že aj napriek dostupnosti účinných antivirotík a celkovému zlepšeniu epidemickej situácie je najlepším spôsobom prevencie pred ochorením COVID-19 očkovanie. Odborníci odporúčajú používanie respirátora na hromadných podujatiach a miestach s veľkou koncentráciou ľudí, a to aj nad rámec platných a záväzných opatrení.