Jeden rozvod a dve svadby. A to všetko s tým istým mužom. Známa česká herečka to mala vo vzťahoch komplikované

Vo filme Na samote u lesa s hereckým kolegom Z. Svěrákom. Zdroj FOTO: FB DK

Charizmatická česká herečka, ktorú poznáme najmä z filmov Na samotě u lesa, Obecná škola, Noc na Karlštejne alebo Vratné lahve, si vo filme prvýkrát zahrala už ako deväťročná. Napriek tomu, že jej herectvo bolo dané do vienka, Daniela Kolářová začiatkom deväťdesiatych rokov pôsobila aj v politike. Dvakrát sa vydala za toho istého muža.

Vrchol svojej kariéry zažila v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia, kedy bola najviac obsadzovanou českou filmovou herečkou.

Daniela Kolářová sa narodila 21. septembra 1946 v Chebe, tento rok oslavuje 75 rokov. Mala len rok, keď sa jej rodičia rozviedli. Detstvo prežila v Karlových Varoch, kde jej mama pracovala v učtárni divadla. Práve v ňom začal svoju hereckú kariéru, keď sa len v deviatich rokoch predviedla v malej úlohe v rozprávke Cisárove nové šaty.

Keďže veľa cvičila, túžila ísť na športovú školu a športu sa v dospelosti aj venovať. Napokon ju osud viedol úplne inou cestou a prihrával jej do života rôzne dotyky s divadlom, ktoré napokon zásadne ovplyvnili jej budúce povolanie.

Vo filme Obecná škola. Zdroj FOTO: FB DK

Po gymnáziu, kde hrala v študentskom divadle, nastúpila na štúdiá Divadelnej fakulty Akadémie múzických umení. Práve tam sa zoznámila s Jiřím Ornestem, ktorého si ako dvadsaťosemročná vzala. Vo vzťahu sa im narodili dvaja synovia. Po štrnástich rokoch manželstva sa však kvôli nevere oboch manželov ich spolužitie skončilo rozvodom. Daniela sa vtedy zaľúbila do svojho o desať rokov mladšieho hereckého kolegu Martina Stropnického. Napokon sa vzťahy opäť zamotali a po roku sa Ornest a Kolářová k sebe vrátili naspäť. Neskôr sa po druhýkrát opäť vzali.

Začiatkom roka 2014 však Jiří Ornest podstúpil operáciu srdca, po ktorej ochrnul. Opäť sa musel učiť chodiť aj rozprávať, čo sa mu s Danielinou pomocou i pomocou odborníkov podarilo. Keď sa už zdalo, že je z najhoršieho vonku, opäť prišla tvrdá rana – Jiří dostal zákernú rakovinu močového mechúra. Napokon jej v roku 2017 podľahol.

V snímke Noc na Karlštejne. Zdroj FOTO: FB DK

V rokoch 1990 až 1992 bola Daniela Kolářová aj poslankyňou Českej národnej rady. V súčasnosti sa okrem herectva venuje aj charite (je predsedníčkou správnej rady nadácie Dúha, ktorá pomáha dospelým ľuďom sa mentálnym postihnutím). V roku 2005 získala Cenu Alfréda Radoka a v roku 2018 si na Febiofeste prevzala ocenenie Kristián za celoživotné majstrovstvo.