Zadržali mužov, ktorí predávali mladé Slovenky za tisícky libier pasákom. Dávali im len trošku chleba a vodu

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Polícia v Trebišove zadržala 20-ročného Karola a 23-ročného Vladimíra. Obaja mali ešte začiatkom roka zlákať na spoločné bývanie 18 a 20-ročnú ženu. Až do augusta ich mali denne – pod hrozbou násilia i násilím – nútiť k prostitúcii.

Za jedného klienta mali inkasovať sumu od 15 do 30 eur a všetky takto utŕžené peniaze museli odovzdávať. Páchatelia ich potom míňali na nákup alkoholu a cigariet,” priblížila Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Ženy sa viackrát pokúsili o útek. Zakaždým ich ale muži našli a zbili. A opäť nútili pokračovať v prostitúcii.

Nejde pritom o ojedinelý prípad

Práve z Trebišova mali muži viackrát ženy nalákať aj na prácu v Anglicku, kde ich čakal rovnaký osud. Alebo ich predali za tisícky libier miestnym pasákom.

Zdroj FOTO: Polícia SR

“Poznali sme sa z osady. Chodili domov dvakrát do roka. Robili v Anglicku. Nám tiež sľúbili prácu, že budeme predávať v obchode, aj byt budeme mať, tak sme išli s nimi. Keď sme tam prišli, tak nás zatvorili v nejakej chajde a každé ráno sme chodili von čakať na mužov. Robili sme prostitútky. Všetky peniaze, ktoré sme zarobili, nám brali a dávali nám iba kúsok chleba a vodu. Inak sme boli zatvorené,” opisuje situáciu 23-ročná žena z Trebišova. Tá sa nechala zlanáriť vidinou zárobku od chlapov, ktorých poznala od detstva. “Chodili značkovo oblečení, navoňaní, slušní. Nevedela som, že nás takto zneužijú. Aj mama im verila.”

Karola a Vladimíra vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil zo zločinu obchodovania s ľuďmi.

“Po dokázaní viny im hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov. Vyšetrovateľ zároveň podal návrh na ich väzobné stíhanie,” uzavrela hovorkyňa.

Zdroj FOTO: adobestock.com

Trebišov má viac ako 20-tisíc obyvateľov, zhruba 5-tisíc z nich tvorí miestnu osadu. Práve tá je považovaná za ohnisko choroby syfilis, vďaka šíreniu ktorej sa Trebišov dostal do povedomia ľudí s prezývkou “mesto syfilisu”. Chorobnosť v okrese Trebišov je najvyššia na Slovensku,” uviedla regionálna hygienička Lucia Demesová.

Práve nechránený sexuálny styk je hlavným šíriteľom choroby. Tiež sa šíri zlými hygienickými podmienkami. Mesto sa snaží šíreniu syfilisu zabrániť. “Veľmi podstatným opatrením je osveta, ktorá spočíva najmä v realizácii preventívnych prednášok na tému sexuálna výchova, či už pre žiakov základných alebo stredných škôl. Tiež prostredníctvom mestskej polície mapujeme a pravidelne kontrolujeme lokality, kde dochádza k najčastejšiemu poskytovaniu platených sexuálnych služieb a taktiež monitorujeme rizikové správanie osôb v rómskej osade i mimo nej,” odpovedala hovorkyňa mesta Trebišov Martina Mištaničová.

Minulý rok úrad evidoval chorobu aj u 16-ročného chlapca, ktorý sa mal nakaziť práve pri zarábaní si sexuálnym stykom.