Slovákom vniesla do života radosť, no sama sa trápila. Katku Kolníkovú opustil muž, neskôr ju zrazilo auto a upadla do kómy

So Stanislavom Štepkom v hre Pavilón B, rok 1986. Zdroj FOTO: FB RND

Nezabudnuteľný úsmev a šibalské oči prvej dámy slovenského ochotníckeho divadla, „tety Kolníkovej“, pozná zrejme každý, kto aspoň kúsok v živote zavadil o divadelné dosky. Katka Kolníková sa narodila 20. apríla 1921 a počas svojho života bola nezabudnuteľnou hviezdou Radošinského naivného divadla, kde prekypovala talentom a priateľským humorom na všetky strany.

K. Kolníková sa narodila v Radošine. Pochádzala z veľmi chudobnej rodiny. Spomedzi deviatich súrodencov prežili len Katka a jej brat Janko, ostatní súrodenci, boli veľmi podvyživení a, žiaľ, zomreli na chudokrvnosť. „Len pri mne a bratovi sa smrtka nepristavila,“ zaspomínala si Katka v minulosti na detské časy. A hoci jej otec bol železničiar, ktorý na tie časy aj dobre zarobil, rodina z je výplaty nič nevidela. „Keď bol triezvy, bol dobrý. Po výplate však všetky peniaze prepil a my sme sa museli pred ním schovávať,“ spomínala. Napokon od nich odišiel. Katka po škole krátko pracovala na majeri v rodnej obci, neskôr slúžila v Piešťanoch. No už ako 19-ročná sa vydala za Michala Kolníka, ktorý ju o štyri roky neskôr opustil. Katka, ktorá s ním v tom čase čakala štvrté dieťa, zostala na všetko sama. Až do dôchodku pracovala ako školníčka a pestúnka v materskej škole v Radošine.

Pani Katka Kolníková by dnes mala 101 rokov. Zdroj FOTO: FB RND

Celý život však obetovala nielen deťom, ale aj divadlu. Na konkurz do Radošinského naivného divadla prišla, keď mala 49 rokov (1971). Jeho zakladateľ Stanislav Štepka ju okamžite prijal a onedlho pre ňu pripravil hru Človečina. V roku 1980 Katku zrazilo auto a upadla do kómy, následne niekoľko mesiacov strávila na traumatológii, keďže nemohla chodiť. Aby mohla hrať z nemocničnej postele, Štepka pre ňu pripravil hru Ženské oddelenie.

Z TV cyklu Hosť do domu. Katka Kolníková s M. Dočolomanským, S. Norisovou, J. Kolesárovou a S. Štepkom. Zdroj FOTO: FB RND

Hoci bola veľmi obľúbená a publikum ju milovalo, sama viackrát priznala, že ju divadlo ledva uživí. Zato v rodnej Radošine jej závideli a zrejme to bol dôvod, prečo ju nemali radi a prezývali ju komediantka. V každom prípade, niet pochýb, že pani Katka Kolníková bola jednou z najvýraznejších herečiek nielen radošinského, ale i slovenského profesionálneho divadla.

Ďalšie historické udalosti, ktoré sa viažu k dnešnému dátumu:

  • 1792: Francúzsko vyhlásilo vojnu Rakúsku
  • 1889: narodil sa nemecký nacistický politik a vodca Adolf Hitler
  • 1967: sonda Surveyor 3 pristála na Mesiaci
  • 1972: mesačný modul lode Apollo 16 pristál na Mesiaci
  • 1990: bol prijatý ústavný zákon o štátnych symboloch a o zmene názvu, pričom tak vznikla Česká a Slovenská Federatívna Republika.
  • 2000: príslušníci špeciálnej policajnej jednotky rýchleho nasadenia vnikli do penziónu Elektra v Trenčianskych Tepliciach, ktorý vlastnil expremiér SR Vladimír Mečiar. Čelil obvineniu z nezákonného vyplatenia odmien členom svojej vlády