Slováci majú zuby v katastrofálnom stave. Zubnú infekciu nespôsobuje len zanedbaná hygiena, ale aj tieto skryté ochorenia

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Drvivá väčšina Slovákov nie je spokojná so svojimi zubami. Ukázal to augustový prieskum spoločnosti Starlynr, zaoberajúcej sa výrobou a distribúciou neviditeľných strojčekov. Len málokto z nás je úplne spokojný s tým, v akom stave sú naše zuby.

Ako ukázal prieskum, z počtu 1042 respondentov vo veku 18 až 65 rokov je spokojná so zdravím a zároveň s estetikou svojho chrupu len pätina opýtaných, presnejšie 19,4 %. Prečo je to tak? Trápi nás najmä zdravie zubov, tento problém priznáva až 48 % opýtaných.

Robíme pre naše zuby naozaj dosť?
Zubný kaz je totiž dôsledok zanedbanej ústnej hygieny. „Vtedy sa na zuboch tvorí povlak, ktorý narúša povrch zubnej skloviny a vzniká infekcia,“ vysvetľuje dentálna hygienička Michaela Klein zo zubnej kliniky Dr. Martin. Zápal v ústach však môže za istých okolností vzniknúť aj bez prítomnosti baktérií. „Súvisí to väčšinou s genetickou predispozíciou a s ďalšími ochoreniami, napríklad cukrovkou alebo nádorovým ochorením, ale aj s užívaním niektorých liekov. Takto môže vzniknúť zápal v tele aj bez prítomnosti baktérií,“ dodáva odborníčka.

Každodenná dentálna hygiena v domácom prostredí je základ pre zdravý chrup. Potrebná je však aj dentálna hygiena u odborníka a preventívna prehliadka u zubára. Zdroj FOTO: pixabay.com

Základnú starostlivosť o zdravie nášho chrupu tvorí dôkladné umývanie zubov ráno a večer, ideálne aj so špeciálnymi pomôckami na domácu dentálnu hygienu, ďalej dentálna hygiena u odborníka minimálne 2x ročne a absolvovanie preventívnej prehliadky raz za rok. Žiaľ, práve zanedbávanie týchto základných bodov starostlivosti o zdravie našej ústnej dutiny má za následok smutnú štatistiku.

Veľký prieskum o zuboch

S tvarom svojho chrupu (krivé zuby, veľké medzizubné medzery, tesné zuboradie, predhryz) je podľa prieskumu spoločnosti Starlynr nespokojných cez 13 % respondentov. Liečba krivých zubov v súčasnosti zahŕňa viacero alternatív fixných alebo snímateľných aparátov. Slováci sa prioritne rozhodujú na základe ceny zubného strojčeka, ktorá je na prvom mieste až u 52 % opýtaných. Avšak ponuka strojčekov na korekciu krivých zubov sa stále rozrastá, a tak je na mieste pri rozhodovaní sa o liečbe zvažovať aj iné faktory. „Záujem o neviditeľné zubné strojčeky stúpal napríklad aj počas pandémie. Pacienti pri výbere liečby zvažujú nielen cenu, ale aj kvalitu a neviditeľnosť zubných strojčekov. Zaváži aj celková dĺžka liečby krivých zubov či doba dodania strojčeka od nastavenia liečby,“ potvrdzuje štatistiky Daniel Kodaj, zástupca neviditeľných strojčekov Starlynr na Slovensku.

Graf ukazuje, čo Slovákov najčastejšie trápi v súvislosti s ich chrupom. Zdroj: Starlynr

Informácie z realizovaného prieskumu to len potvrdzujú, keďže celková dĺžka liečby a počet nevyhnutných kontrol u zubára sú najdôležitejšie pre 25 % respondentov. Necelú štvrtinu (23 %) účastníkov prieskumu zase najviac zaujíma pri výbere zubného strojčeka jeho neviditeľnosť na zuboch a kvalita materiálu.

Cena liečby pri problematických zuboch je na prvom mieste, nasleduje dĺžka liečby, potom kvalita materiálu a estetické prevedenie strojčeka. Zdroj: Starlynr

Šetria peniaze

Samozrejme, preventívna prehliadka, dentálna hygiena či korekcia krivých zubov niečo stojí. Ibaže pravidelná profesionálna zubná starostlivosť v konečnom dôsledku šetrí peniaze vďaka predchádzaniu vážnejším problémom. Čím neskôr sa totiž problém v ústnej dutine odhalí, tým je jeho riešenie náročnejšie, zdĺhavejšie aj drahšie.