Janka Galatová je spoluzakladateľka výnimočného projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Vďaka nemu sú pred Vianocami obdarované tisícky seniorov na celom Slovensku. Tento unikátny projekt vstúpil tento rok do 7. ročníka.
Koľko Lásky má 7 rokov! Čo sa zmenilo od vzniku projektu?
Projekt Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok organizujeme celoslovensky už po siedmykrát. Za 6 rokov sa náš projekt neuveriteľne posunul. Pred 3 rokmi sme založili občianske združenie, ktoré nám umožnilo poskytnúť dobrovoľníkom všetko potrebné – od školení a materiálov až po drobné odmeny. No ešte väčší posun nastal v našich aktivitách počas celého roka. Vyvinuli sme vlastné terapeutické pomôcky, ktoré prinášame do zariadení pre seniorov, a rozvíjame na Slovensku bábikoterapiu – alternatívnu liečbu pre ľudí so stareckou demenciou a Alzheimerovou chorobou.

Okrem toho organizujeme aj jarnú výzvu „Láska kvitne v každom veku.“ Je z nás etablovaná organizácia s celoročnou činnosťou na pomoc seniorom, ktorá koordinuje činnosť viac ako 300 dobrovoľníkov, 1300 škôl a viac ako sto firiem po celom Slovensku. Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?® má dnes dve ochranné známky a získali sme niekoľko ocenení od Sociálneho činu roka, cez Senior Friendly až po Srdce na dlani. Veľmi sa z toho všetkého tešíme.

Mnohých prekvapí, že musia baliť krabicu tak, že oddelia vrch a spodok. Prečo je to tak?
Áno, aj po 6 rokoch je potrebná kontrola darčekov pred ich odovzdaním starkým. Zo skúseností vieme (darovali sme už viac ako 293 000 vianočných darčekov), že približne 10 – 15 % odovzdaných krabíc nie je v poriadku a obsahujú nevhodné predmety do daru (napr. viditeľne použité/špinavé kusy oblečenia, pochutiny po dátume spotreby, alkohol, sviečky, lieky, zapaľovače, potraviny ako šošovica, múka atď.). Preto je nevyhnutné všetky vyzbierané darčeky ešte skontrolovať. Nevhodné predmety z krabíc vyberieme a ak sú využiteľné, dáme ich zariadeniu v jednej veľkej krabici. Ono sa potom rozhodne, ako ich využijú. Taktiež sa snažíme, aby všetky darčeky spĺňali určitý štandard, pretože starkí si ich porovnávajú. Raz sa nám babky dokonca pobili, keď si krabičky porovnávali. Preto poloprázdne krabičky dopĺňame o chýbajúce veci, ktoré dokupujeme my alebo ich máme od sponzorov a vyvažujeme ich obsah, aby hodnota všetkých krabičiek bola aspoň približne podobná. Mnohokrát dopĺňame iba kresbičky a pohľadnice od detí, ktoré nám venujú školy. Ak ste pripravili krabičku podľa našich pokynov na kolkolasky.sk/vianoce, tak je Vaša krabička odovzdaná tak, ako ste ju pripravili, bez nášho zásahu.

Ktorý príbeh ti utkvel v pamäti?
V pamäti nám utkveli hlavne reakcie seniorov na samotnom začiatku projektu. Boli priam neveriace. Neustále sa nás pýtali, či je tá krabica naozaj celá pre nich a snažili sa nám z nej niečo darovať. Niektorí len dojato plakali a neboli schopní rozprávať. Fungujú nám aj ozajstné vianočné zázraky, ako keď jedna babka úplne náhodne dostala krabičku, ktorú pripravili jej vnúčatá pre neznámu babku v škole. Alebo keď dedko našiel v krabici takú istú šálku, na akej sa mu odtrhlo ráno uško. Alebo babka našla v obálke pozdrav od mladej rodiny s rovnakým priezviskom ako mala ona sama. Alebo dedko-športovec túžil po športovej čiapke a našiel v krabici nádhernú lyžiarsku čiapku. Alebo ako každý rok pripravuje krabičky pre seniorov jedna babička, ktorá má veľkú rodinu – pre tých, čo to šťastie nemajú. Začala, keď mala 81 rokov. Tento rok má už 88 a už nám písala, že chystá. Z toho máme vždy zimomriavky.
- Najlepšie miesto pre život už nenájdete v strede Európy. Na čele nového rebríčka je severská krajina
- Iránsko-izraelský konflikt sa vymyká ľudovým porekadlám, je reálny a ohrozuje naše pohodlie
- Rusko sa chystá na veľké zbrojenie, panujú obavy z ďalšej vojny. Čo priniesol vojnový týždeň?
- Nikita Slovák: Fico k nám pozýva 100-tisíc moslimov. Ako zistí strážca hraníc Šutaj Eštok, či sú títo migranti dobrí?
- Na drámy ako v rakúskom Grazi si musíme začať zvykať. Ale máme aj iné problémy, jednou z nich je histriónizmus švédskej Gréty
- Mávate herpes na perách? Opakovaná infekcia môže zvyšovať riziko vzniku vážnej demencie, tvrdia vedci