Komentár Petra Nôtu: Vybehne Výboh s Hranolom?

Inevstigatívny novinár Peter Nôta. FOTO Archív PN


Včerajší deň bol v kauze Mýtnik 3 prelomový. NAKA totižto obvinila človeka viac ako blízkeho expremiérovi Ficovi. Výboh bol niečo ako Palacka v SDKÚ. Výboh bol nielen priateľ Fica, on bol v dobe “kešu” muž s obrovskými právomocami. Mal právomoc žiadať keš. Aby ste tomu porozumeli, rozdelím tento komentár na dve časti. Jednu bude tvoriť cesta “Pandúr” a druhou bude cesta “Kozia ulica”.

Cesta kešu s názvom Pandúr
České média otvorene píšu o právoplatne odsúdenom Marekovi Dalíkovi ako o lobistovi. U nás píšu o Miroslavovi Výbohovi ako o oligarchovi, obchodníkovi so zbraňami, developerovi. Ale nie je to pravda. Strana Smer SD a jej majitelia potrebovali na začiatku “lobistu”, ktorý bude riešiť “keš” a hlavne dokáže prísť a povedať “Buď dáte 16 miliónov eur, alebo nedostanete štátnu zákazku”. Je to síce tvrdé vydieranie a korupčné správanie, ale je veľmi účinné. Zdá sa vám to nemožné? Tak sa vráťme pár rokov dozadu.

V Českej republike sa v roku 2006 konajú parlamentné voľby, ktoré vyhráva “blbej Topol”, tak to vyhodnotil Klaus v SMS správe. Vo všetkých médiách sa potom písalo, že lobista Dalík mal blízko ku premiérovi Topolánkovi. To ale nie je pravda. Dalík mal blízko ku špičkám ODS, nie ku Topolánkovi. Blízko ku Topolánkovi mal Petr Husák, ktorý riadil kampaň ODS (niečo o tom viem). Kampaň bola účinná, priamočiara a hlavne zaujala voličov. Strategické rozhodnutia v pravý čas priniesli ovocie vo forme víťazstva. Topolánek si Petra Husáka zobral ku sebe a Petr sa stal riaditeľom kancelárie premiéra ČR. Pamätám si, ako som Petra Husáka upozornil po voľbách, či dokáže ustáť tlaky Dalíka? Odpovedal: “Mirek mi plne dôveruje”. Kým Petr Husák bol morálny človek, lobista Dalík bol ukážkou tvrdých lakťov a hrubých až gaunerských spôsobov. Slušnosť a čestnosť Petra Husáka dostala v politike veľmi rýchlo po papuli a nastúpila mamonárska hrubosť Dalíka. Dalíkova práca muža blízkeho premiérovi prinášala na krátko úspech. No z dlhodobého hľadiska to bola hotová katastrofa.

Miroslav Výboh
Miroslav Výboh. Zdroj FOTO: middlecap.com

Kauza Pandúr len ukázala prácu českého a slovenského lobingu. Doba kešu a bunga bunga párty s mladým mäskom odhalila stupídnosť vtedajšej politiky. Koniec bol pre Dalíka krutý. Preto si zopakujme, čo povedal lobista Dalík pred súdom v Čechách. Priznal korupciu! Presne ju popísal. Server Idnes.cz doslova napísal – ”Pán Výboh bol tým, kto vyslovil túto čiastku (3×6 miliónov eur). Ja som žiadny kontakt na výrobcu transportérov nemal. Pred súdom doslova odznelo, že peniaze si v skutočnosti vypýtal kamarát slovenského premiéra Roberta Fica, podnikateľ Miroslav Výboh. Žiadosť odznela v pražskej reštaurácii, ktorú Výboh podľa Dalíka zorganizoval. Dalík na záver potvrdil, že on tú čiastku (16 miliónov) iba odsúhlasil. Podľa dostupných informácií zástupcovia spoločnosti, ktorá vyrábala Pandúr, ostali v šoku. Preto sa istili a robili si od tej doby dokonalý “informačný a zvukový servis”. Výsledkom je v Čechách právoplatné odsúdenie lobistu Dalíka, kým na Slovensku sa “skutok nestal”, respektíve polícia v rukách Kaliňáka a Gašpara ani len nezačala tento ohavný zločin vyšetrovať. Kde a na akom účte skončilo 16 miliónov eur je dodnes neznáme. Podľa Dalíkovho svedectva si časť vzala aj slovenská strana – konkrétne osobný priateľ lobistu Výboha. Podľa všetkého sa jedná o významného politika, o ktorom Počiatek tvrdil, že si z každého biznisu berie keš 50 % a jediný, kto ho „oholil“, ale nič mu nedal, bol Ján Slota pri “emisiách”.