Inflácia rastie, dôchodky nie. Mnohí seniori museli priškrtiť kúrenie, jedlo nakupujú len v zľave, viac si dovoliť nemôžu

Mnohí seniori z dôchodkov ledva vyžijú. Zdroj FOTO: pixabay.com

Mnohí z nich netankujú, napriek tomu ich peňaženky pocítili chladný vietor. Dôchodcovia žiadajú vyššie dôchodky. Po zaplatení poplatkov či nákupe bežných potravín im totiž suma po výraznom zdražovaní nestačí na vyžitie.

„To je hneď cítiť, že to zdraželo. Hlavne potraviny. A tým, že sa zvýši elektrina, tak sa dvíha všetko – potraviny, nájom, benzín… To všetko spolu súvisí. Ale dôchodok je stále rovnaký. A už to nevychádza,“ vraví Mikuláš, ktorý je na dôchodcom. Niektorí seniori, kam sa on neradí, museli siahnuť na úspory. Tvrdí, že viacerí jeho rovesníci už museli obmedziť kúrenie a nakupujú iba zľavnené výrobky. „Kto má úspory, musí na ne siahnuť. Úspory to síce pokryjú, inak sa nedá pomôcť, ale dokedy? A kto nemá úspory? Má smolu,“ dodáva.

Nákupné vozíky dôchodcov plnia hlavne zľavnené výrobky, iné si dovoliť nemôžu. Zdroj FOTO: Archív LK

Podľa slov dôchodcov však sporiť ani nemajú z čoho. V čase, keď im navýšia dôchodky, sa zvýšené ceny opäť zvyšujú. A nedávne sčítanie obyvateľstva ukázalo ďalší, nemilý trend – čoraz viac mladých ľudí z východného Slovenska odchádza na západ krajiny. A to najmä kvôli práci a zárobkom.Potrebujeme, aby tu boli ľudia, ktorí sú stotožnení s touto spoločnosťou, ktorí chcú, aby prosperovala, aby sa tá situácia zlepšovala, kvalita života aby rástla. Aby sa do toho vkladali aj so svojimi schopnosťami a so svojou tvorivosťou,“ opisuje problematiku odchodu mladých do „bohatších častí“ Slovenska i zahraničia sociologička Zora Bútorová.

Aj ľudia na krajnom východe Slovenska potvrdzujú trend odchodu mladých. „Moje obidve deti išli na západ, aby si niečo zarobili a uživili rodiny,“ vraví staršia obyvateľka Sniny a pridáva sa k nej i ďalšia: „Veď ak niekto vezme 1 000 eur, v Snine iba 500 – aj to je niekedy veľa, tak to je riadny rozdiel. Vnukov mám v Trnave a Bratislave, odišli kvôli vyšším platom. Ale viac dajú za stravovanie a ubytovanie, pritom sa stravujú tak, ako my tu.“

„A vláda s tým nič nerobí, keby aspoň znížili DPH na potraviny. Denné potraviny predsa človek potrebuje – chlieb, mlieko a tak ďalej. Peniaze dávajú na také somariny – napríklad na očkovaciu lotériu. Veď tam išlo toľko peňazí,“ lamentuje dôchodca Mikuláš.

Vláda sa po vlne kritiky rozhodla známe trináste dôchodky vyplatiť ešte pred letom, aby aspoň trochu pomohli starým ľuďom v týchto časoch. So stúpajúcou infláciou sa však dôchodcovia obávajú, že ani to nebude stačiť, keďže ceny letia raketovou rýchlosťou nahor.

Videoreportáž si môžete pozrieť tu: https://www.facebook.com/koco.lukas/videos/725599975114677