Maniere detektíva Poirota sa vryli aj do skutočného života Davida Sucheta. Dodnes smúti, že seriál už skončil

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO. Archív

Davidovi Suchetovi, ktorý dnes oslavuje 76 rokov, priniesla svetový úspech postava geniálneho detektíva Poirota z pera Agathy Christie, ktorému neunikol žiadny zločinec.

Herecký talent zdedil po starej mame, ktorá v mladosti vystupovala v kabarete. Bola vlastne Davidovou prvou učiteľkou herectva. Ako známy herec neraz spomenul, v kuchyni, počas varenia, spievala a tancovala, kým ju on očarene sledoval.

Davidov otec bol gynekológ, mama vychovávala tri deti – okrem Davida aj jeho bratov Johna a Petra. Preto si David v detstve viac užil pozornosti starých rodičov. Následne ich s bratmi posllai rodičia do internátnych chlapčenských škôl, z ktorých domov prichádzali len málokedy. Na internátne časy D. Suchet až tak rád nespomína. Mal totiž len osem rokov, keď nastúpil do internátnej školy, kde sa mu vôbec nepáčilo. Ako vraví, bolo to najnešťastnejšie obdobie jeho života. V škole totiž vládol prísny viktoriánsky režim. V škole na noc vypínali kúrenie, až sa na vode v pohároch vytváral ľad, pričom deti mrzli pod perinami. To však nebolo všetko, v každom ročnom období sa museli kúpať v studenom Severnom mori, keď doňho vchádzali, nemohli zastaviť ani na chvíľu. Prísna škola zakazovala akékoľvek sladkosti, ak učitelia objavili nejakú maškrtu, ktorú rodičia deťom priniesli, potrestali ich bitkou trstenicou. „Disciplína internátnej školy ma ovplyvnila na celý život. Samozrejme, že mi nezabránila vyvádzať detské huncútstva a asi preto sa vo mne aj dnes bije konformista, ktorý robí to, čo sa má, s bohémom, ktorý nerešpektuje konvencie. Som usporiadaný občan a nespútaný rebel zároveň,“ povedal D. Suchet, ktorý si z prísneho pobytu v tejto škole odniesol aj komplex menejcennosti.

Prvýkrát sa na divadelných doskách objavil v školskom predstavení Alenka za zrkadlom, v ktorom hral ustricu. Mal vojsť na javisko chrbtom k javisku, aby bolo vidieť jeho lastúru, no bol taký nadšený, že po dlhom čase uvidí svojich rodičov, že vošiel pred ľudí čelom vpred.

Následne študoval na škole Wellington na juhozápade Anglicka, kde pričuchol k skutočnému herectvu. Po úspechu školského predstavenia Macbeth sa prihlásil do Národného divadla mládeže, kde bol dva roky. Hoci mu šla výborne aj hra na bicie a tomuto koníčku venoval skutočne veľa času, rozhodol sa následne pre štúdium herectva, čo jeho otec neprijal práve s nadšením, no Davidovu mamu to veľmi potešilo, keďže herectvo bolo aj jej veľkým dievčenským snom.

David Suchet ako detektív Poirot. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Najdôležitejším medzníkom v jeho hereckej kariére bol angažmán v Kráľovskej shakespearovskej spoločnosti, kde pôsobil trinásť rokov. Tam si v krátkom čase získal výborné renomé, dokonca sa mu ako hereckému uchu ušla privilegovaná šatňa, ktorá slúžila len najväčším divadelným esám. V roku 1985 nakrútil svoj prvý film Dravec a feťák so Seanom Pennom. V tom čase ho producenti lákali, aby sa presťahoval do Hollywoodu, pričom mu sľubovali raketovú kariéru. On však odmietol a zostal v Anglicku.

Zaujímavosťou je, že sa prvýkrát s postavou detektíva Hercula Poirota stretol už v roku 1985, kde však vo filme Trinásti pri stole hral inšpektora Jappa. „Podal som asi jeden z najhorších výkonov vo svojej kariére, ale vďaka tomuto filmu som mal príležitosť spolupracovať so skvelým Petrom Ustinovom, ktorý hral Poirota. Raz som mu v karavane povedal, že by som si možno rád zahral túto postavu. Ustinov sa na mňa pozrel a vyslovil pre mňa osudovú vetu: Myslím, že by si bol na to dobrý,“ povedal D. Suchet. Následne mu bola v roku 1987 ponúknutá rola Poirota v televíznom seriáli. „Musel som si osvojiť jeho spôsoby, stotožniť sa s jeho výstrednosťami a zahrať ich tak, aby diváci pochopili tieto rysy jeho osobnosti. Poirot je brilantná, ale nesmierne komplikovaná postava. Miluje eleganciu a precíznosť, je skromný a taktný, ale tiež domýšľavý, márnivý a pedantný,“ dodal. Napokon postavu Poirota stvárnil tak, že mu poklonu prišla vzdať Rosalind, dcéra Agathy Chriestie: „Musím vám povedať, že matka by bola podľa môjho názoru veľmi spokojná.“

Socha Poirota v Belgicku. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Poirota hral celých 25 rokov. „Snažil som sa pozerať na svet jeho očami. Doma som pozoroval rámy obrazov a kontroloval, či visia rovno. A keby som dostal na raňajky dve varené vajíčka, síce by som nikdy netrval na tom, aby boli rovnako veľké, ale určite by som si všimol, keby neboli…,“ dodal. Nakrúcanie seriálu o známom detektívovi skončilo v roku 2013. Odvtedy D. Suchet prechádza obdobiami zármutku. „Poirot bol môj najlepší priateľ a v mnohých smeroch aj moje alter ego. Poznal som ho lepšie ako kohokoľvek zo svojich priateľov. Smútim za ním ináč ako za ostatnými postavami, ktoré som prestal hrať, pretože bol súčasťou môjho života a v mnohých ohľadoch ma hlboko ovplyvnil,“ dodal.