Chcete živý vianočný stromček ako z rozprávky? Prenajmite si ho, môžu vám ho priniesť aj ozdobený podľa vašich predstáv

Zdroj FOTO: red

So živým stromčekom už nemusíte mať žiadne starosti. Stačí ak si ho prenajmete. Spoločnosť vám ho následne pripraví a dovezie v presne určený termín, dokonca je možnosť, že vám ho aj za poplatok ozdobia podľa vašich predstáv. Ponuka je široká, vybrať si môžete z pohodlia domova na internete. Každý je nafotený a označený číslom.

„Chceli sme priniesť ekologickú alternatívu, nielen rezaný alebo umelý stromček, aby si mohli ľudia kúpiť, ale aj prenajať. V zahraničí to už niekoľko spoločností pred nami skúšalo, tak sme to chceli vyskúšať aj my,“ hovorí Peter Sasák, referent pre styk s verejnosťou Správ mestskej zelene v Košiciach (SMZK). „Zo začiatku nás záujem prekvapil, keďže bol pomerne veľký. Tých 100 stromčekov, ktoré sme pripravili, sa rozchytali pomerne rýchlo. Tento trend sa aj udržiava do dnešného dňa.“

Prenájom spustili v Košiciach v roku 2013 ako prvé mesto na Slovensku. S jednoročnou kovidovou prestávkou je to tento rok už deviatykrát.

Zdroj FOTO: red

„Ale tá prestávka ľudí veľmi neodradila a keď sa to opäť rozbehlo, záujem bol veľký. Tento rok sme mali po dvoch dňoch dve tretiny stromčekov dohodnuté, zazmluvnené a v súčasnosti, po týždni,  je to už 90 % stromčekov,“ hovorí Sasák.

Na prenájom je k dispozícii len smrek pichľavý. Ide o veľmi odolný strom – dobre znáša prenesenie z chladného prostredia do tepla bytu. Ihličie je pomerne pekne tvarované, dobre sa zdobí. Ak niekto chce iné druhy, tak sú na predaj.

Po výbere konkrétneho stroma zamestnanci Správy mestskej zelene v Košiciach následne ihličnany distribuujú ich záujemcom.

Zdroj FOTO: red

„Od 21. novembra sme spustili prenájom. Ukončujeme ho zhruba 7. decembra, aby sme mali čas dohodnúť dopravu k nájomcom. My potom týždeň využívame na oslovenie a dohodnutie sa termínu, a od 15. decembra sa začína s rozvozom.“

Dôležité je dodržiavať inštrukcie

„Stromčeky nie je možné dať k zdrojom sálavého tepla. Musí tam byť minimálne vzdialenosť meter a pol až dva metre. Polievanie je tiež dôležité. Stačí jeden a pol litra každý druhý deň,“ priblížil referent pre styk s verejnosťou SMZK s tým, že aj pri zdobení treba dávať pozor. „Obzvlášť upozorňujeme na vrcholový púčik, keďže ihličnany sú špeccifické tým, že ak sa poškodí vrcholový púčik, nevie sa obnoviť a strom rastie krivo. Takže je zakázané dávať špice a hviezdy. Na zdobenie sú dobré prírodné materiály. Ak strom vyložíme vonku, samo sa to rozpadne a prirodzeným spôsobom sa to zdegraduje.“

Zdroj FOTO: red

Odzdobené ihličnany začínajú zbierať od 8. januára. Aj keď sú ihličnany v meste raritou, práve na tento účel prenajaté stromčeky slúžia.

„Nie všetky to ale prežijú, čiže po dvoch-troch rokoch sa ukazuje, že niektoré majú chybu v raste, sú poškodené. Ale ktoré sú v dobrej kondícii, tak idú na magistrát. Aj tento rok išli dva, ktoré boli pred piatimi rokmi na prenájom.“

Prenajať stromček si môžu aj ľudia v Bratislave

„Zákazník si jednoducho klikne na stránku zivy.sk, z ponuky si môže vybrať stromček, ktorý sa mu páči a ktorý nie je už rezervovaný. Pri každej fotografii je informácia o druhu stromčeka, veľkosti a cene za prenájom. Tá sa ráta za jednu sezónu, nie za počet dní prenájmu. Pod týmito údajmi sa nachádza rezervačný formulár konkrétneho stromčeka. Vyplnením a odoslaním formulára si zákazník stromček jednoducho objedná a my sa už o všetko postaráme,“ približujú spôsob objednávky z tlačového oddelenia zivy.sk.

Na rozdiel od Košíc je tu možnosť prenájmu aj iných ihličňanov, napríklad nórskej jedle, kórejskej jedle či smreku omorikového.

Zdroj FOTO: zivy.sk

„Ku koncu roka a pred Vianocami je niekedy poriadny zhon a stres. Nie každý má rád ešte k tomu všetkému aj ozdobovať stromček. K našim doplnkovým službám patrí ozdobenie stromčeka ešte pred dovozom. Cena za ozdobenie je 80 eur a ozdoby požičiavame zdarma,“ dodáva zivy.sk.

Po prenájme získavajú povolenia od rôznych inštitúcií na výsadbu. „Aby sa tieto zdravé a krásne stromy mohli sadiť aj do verejného priestoru, do parkov, do školských areálov, aby mohli obyvateľom spríjemňovať mestský priestor a svojou tôňou ochladzovať ovzdušie v lete.“

Niektorí nájomcovia sa dokonca rozhodli si stromček nechať a odkúpili ho. Skrášľoval tak záhradu priamo ich domu. Ak si aj vy chcete prenajať stromček v Bratislave, stačí vyplniť formulár na zivy.sk a dohodnúť sa, kedy Vám ho majú priviezť.