Mama mi napísala, že môj otec zomrel. Bolo to pre mňa tak silné, že som začala zo žiaľu spievať, priznáva Ida Kelarová

Ida Kalerová. Ida Kalerová. Rómska speváčka srdcom aj dušou. Foto: Archív IK

Keď sa povie, že rómska hudba je kľúč od srdca, akoby tieto slová Ide Kelarovej z úst vypadli. Je neprehliadnuteľnou osobnosťou nielen rómskej, ale i súčasnej hudobnej scény. Časť svojho života prežila vo Veľkej Británii, Dánsku a Nórsku. V roku 1995 sa však vrátila do Českej republiky, aby pokračovala v práci, ktorú začala vo Veľkej Británii.

Pochádza z hudobnej rodiny. Študovala hru na violončelo a klavír na Janáčkovom konzervatóriu v Brne. Za svojho najväčšieho učiteľa považuje svojho otca Kolomana Bitta, vynikajúceho muzikanta, ktorý hudbou žil. Hudbe zasvätil i výchovu dvoch zo svojich troch dcér – Idy a jej nie menej slávnej sestry Ivy Bittovej. „Na moje detstvo veľmi rada spomínam a dodnes z neho i čerpám. Vyrastala som s otcovou rodinou v Horných Salibách na južnom Slovensku,“ spomína si Ida. „Otec bol Róm a bol to muzikant, celá moja rómska rodina ma naučila láske k hudbe a za to som im nesmierne vďačná. Ukázali mi cestu, ako prejaviť hudbou to, čo cítim vo svojom vnútri a svoje pocity. Spomínam si, ako celá rodina hrala na záhrade, niekedy aj tri dni a tri noci, absolútne nespali, len boli spolu a šťastní. Keď hrali smutné pesničky, tak sa často plakalo, keď naopak veselé, tak všetci boli nesmierne šťastní,“ rozžiaria sa oči Ide, ktorá je vďačná za všetko, čo ju naučili a že ju jej rodina inspirovala na celý život.

Speváčka Ida Kelarová. Foto: Archív IK

Snáď najznámejšia je jej viac ako dvadsaťročná práca s ľuďmi a ľudským hlasom pod taktovkou školy ISHV (International School for Human Voice), ktorú sama založila. Svoje úsilie sústreďuje na pomoc talentovaným rómskym deťom a mládeži, pretože nikdy nezabudla na to, odkiaľ pochádza a vie, aké majú Rómovia šance na úspech. Ida je naozaj fenomenálna speváčka, ktorá spieva už od malička. „Môj hlas som však objavila až vo Walese. Vtedy mi moja matka napísala, že môj otec zomrel. Bola to pre mňa tak strašne silné, že som začala zo žiaľu spievať. Bolo mi neskutočne ľúto, že som sa s ním nemohla rozlúčiť a povedať mu, ako veľmi som ho milovala,“ spomína so slzami v očiach Ida. „Mala som vtedy len 27 rokov a žila som v cudzine, kde ho nikto nepoznal, a nemala som s kým spomínať na to, aký to bol krásny človek s neskutočne veľkým rómskym srdcom,“ vraví. Na koncertoch jej tlieskali, no Ida cítila obrovský žiaľ. Spievala tak, že jej žiaľ musel počuť snáď celý svet.

Ida Kelarová rada spomína na svojho otca. Foto: Archív IK

Ida a jej muž Desiderius Dužda šíria svoje piesne a hudbu po celom svete už pätnásť rokov. Rómske piesne sú považované za klenoty rómskej kultúry a majú kúzlenú moc. „Vyvolávajú v nás emócie a otvárajú ľudské srdcia a ľudské duše a odtiaľ vždy aj pochádzali. Rómska kultúra nie je vyumelkovaná, je spontánna práve vo svojom tvorení. Je v nej ochota otvoriť sa vlastnej skrúšenosti, potreba cítiť lásku, nádej, svetlo a radosť z toho, čo Rómovia dokážu,“ vysvetľuje speváčka.  

Pandémia poznačila aj speváčku. „Bohužiaľ, nás umelcov sa dotkla asi najviac. Boli sme doma dva roky a dúfam, že už to máme za sebou. Veľmi sa však teším, že sa nám podarilo zachrániť Čhavorenge a nejakým zázrakom nás to nepoznačilo. Práve je to 14 dní, čo sme sa všetci vrátili domov z nášho umeleckého tábora Romano drom. Deti na sebe v tábore intenzívne pracovali a nacvičovali sme program, s ktorým vystupujeme. Sme teda pripravení vystupovať a koncertovať a verím, že nás už nič nezastaví,“ objasňuje Ida.   

Ida Kelarová a spevácky súbor Čhavorenge. Foto: Archív IK

Momentálne pracujú a plánujú rok 2021/2022. V novembri budú deti z Čhavorenge s nami v Prahe, kde nás čaká 5 koncertov v Rudolfíne, čo je sídlo Českej filharmónie.

Plánujú tiež vytvoriť videoklip, ktorý chcú natočiť ešte do konca tohto roka práve s Čhavorenge. „Máme niekoľko koncertov, workshopov a s deťmi vyrazíme do Švajčiarska, Rakúska a Nemecka. Teraz máme 6 členov Čhavorenge, čo končia 9 triedu a pomáhame im dostať sa na školy, aby vyštudovali. Všetko sa točí okolo Čhavorenge, práce je veľmi veľa. Naše deti milujeme a veľmi nám záleží na tom, aby mali šťastný a kvalitný život,“ uzatvára speváčka s obrovským srdcom!

Ich vystúpenie si môžete pozrieť TU.