Prvá verejná pitva na našom území prebehla v Prahe. Začala presne 8. júna 1600 a skončila až 12. júla 1600 toho istého roku. Vykonal ju slovenský rodák Ján Jessenius z Veľkého Jasena, ktorý bol významným lekárom a anatómom.
Ján Jessenius sa narodil v roku 1566 vo Wroclawi, pôvodom však pochádzal z uhorského zemianskeho roku z Turca (z Turčianskeho Jasena) a svoj slovenský pôvod vždy hrdo zdôrazňoval. Študoval vo Wittenbergu, Lipsku a v talianskej Padove. Do Prahy ho povolal cisár Rudolf II. Habsburský ako svojho dvorného lekára.
Verejná pitva, ktorú vykonal v Prahe v júni roku 1600, bola v tom čase odvážnym činom aj veľkou senzáciou, v značnej miere tým prispel k rozvoju anatómie. Trvala vyše mesiaca a Jessenius v rámci nej pitval telo obesenca. Opis pitvy vydal v deviatich prednáškach. Všeobecne napísal vyše 50 odborných prác z oblasti medicíny, filozofie a histórie a viackrát bol rektorom Karlovej univerzity v Prahe.
V roku 1608 sa stal osobným lekárom Rudolfa II. Mateja, uhorského kráľa a budúceho habsburského cisára. V jeho službách bol až do roku 1612. Následne pôsobil v Prahe, opäť ako rektor univerzity a profesor. V roku 1618 prišiel do Bratislavy, zapojil sa do politiky a bol zatknutý. Po bitke na Bielej Hore bol opätovne uväznený a v roku 1621 ho odsúdili na trest smrti. Sťatím mečom ho usmrtil známy pražský kat Jan Mydlář.
Pravdepodobne prvá súdna pitva sa vykonala ešte v roku 458 v Japonsku. Cisár Júrjaku totiž nariadil pitvať telo princeznej Takuhaty, ktorá spáchala samovraždu, keď bola odsúdená pre údajné tehotenstvo.