Komentár Iva Samsona: Čo si Slováci naozaj myslia o napätí medzi Ukrajinou a jej veľkým bratom

Ivo Samson Bezpečnostný analytik Ivo Samson. FOTO Archív IS

Agentúra Focus priniesla v prieskume z druhej polovice januára 2021 (neskôr viac-menej doplnený inou agentúrou) vzorky názorov Slovákov na otázku, kto je na vine súčasnej krízy medzi Ruskom a Ukrajinou.

Otázka znela: „Kto podľa vás môže za narastajúce napätie na rusko-ukrajinskej hranici a v Pobaltí? Rusko alebo USA a NATO?“ Na vzorke 1017 opýtaných občanov Slovenska sa ich (zaokrúhľujem od 0, 5 % dolu a o 0, 5 % hore) 44 % vyslovilo v tom zmysle, že za napätie sú zodpovedné USA, poprípade NATO, 35 % z krízy obviňuje Rusko, 18 % nevie a zvyšok sa nevyjadril.

Jazda krížom-krážom spektrom politických strán zodpovedá celkovému výsledku. USA a NATO obviňujú z rusko-ukrajinskej krízy kryptokomunistickí, neoľudácki a iní ľavicoví až extrémne ľavicoví sympatizanti, priaznivci ostatných strán majú skôr opačný názor, čo svedčí o zakopaných pozíciách oboch táborov. Na otázku, kto môže za anexiu Krymu, by odpovede oboch strán boli zhruba rovnaké. Proruský tábor by bol asi dialektický: nebolo to možno v súlade s medzinárodným právom, ale Ukrajinci provokovali a utláčali ruskojazyčné obyvateľstvo Krymu, no našli by sa aj takí, ktorí majú zaručené správy, že USA sa chystali Krym okupovať a že na ruské územie z Ukrajiny prenikali banderovské bandy, ktoré vypaľovali ruské dediny a chceli tam zriaďovať bantustany na ukrajinský spôsob. Nuž strávil som na Kryme, ktorý bol autonómnou republikou v rámci Ukrajiny, opakovane dosť času a videl som, že bez ruštiny ste tam boli stratení. Ani v školách, ani v uliciach, ani v obchodoch ste ukrajinčinu nepočuli. Ale to len na okraj.

Vráťme sa k prieskumu s vedomím, že ankety tohto typu sú veľmi sporné a v minulosti sa už viackrát diskreditovali úplne chybnými premisami, najmä pri volebných prognózach. V zverejnenom prieskume, o ktorom hovoríme, sa mierne absolútna väčšina potenciálnych voličov Hlasu-SD vyslovila „antiamericky“, pri Smere bol postoj voličov a sympatizantov podstatne výraznejší, rekordný (90 %) bol v prípade nového politického hnutia Republika, odpadlíckeho spektra ĽSNS . „Republikáni“ majú aj svoju webovú stránku prezentujúcu program tejto politickej organizácie. Samozrejme, bude obhajovať záujmy Slovenska, existencia NATO dnes nemá žiadne opodstatnenie, je to podobne ako s EÚ v dnešnej podobe, únia sa má vrátiť k hospodárskemu združeniu, v bezpečnostnej a vojenskej oblasti sa má Slovensko usilovať o neutralitu. Kritika bruselskej byrokracie je bežná a oprávnená aj v prostredí iných strán, ale neutralita je ozajstné sústo, pri ktorom zaerdží blahom každý jastrabí ruský generál. Ide o návrhy, ktoré akoby z oka vypadli kedysi vládnym stranám v druhej polovici 90. rokov minulého storočia – Slotovej SNS a Ľuptákovho (údajne robotníckeho) združenia (ZRS), ktoré sa ́kapitalizovalo ́a zbavilo robotníkov nádejí na majetok.

V obrátenom garde, čiže na vine napätia je skôr Rusko, nájdeme voličov a sympatizantov SAS, OĽaNO, PS („progresisti“), KDH a Sme rodina. Aj keď pripustíme, že antiamerikanizmus nie je ani tak politický postoj ako skôr diagnóza, na Slovensku má veľkú podporu. Už len pri spomenutí názvu NATO, nehovoriac o USA, sa mnohým naším spoluobčanom – rodoľubom aj iným – v ústach vytvára špecifická pena. Veterinári tento jav označujú ako slintačku. Áno, Rusko hrá na historickú strunu (mimochodom, hoci to mnohí neradi počujú), podobne ako kedysi Nemecko: Naša krajina je v nebezpečí, idú po nás kapitalisti. Náš štát a naše etnické menšiny mimo nášho štátu sú v existenčnom ohrození. Treba reagovať obrannou anexiou území malých provokatérov. Krucinál, ale to NATO, to je naozaj škodná! Útok na jednu z členských krajín NATO nám nestojí za to.

Autor je bezpečnostný analytik.