Jej „perníkoví ľudia“ si razia cestu do detských izieb. Ivanine kresby prekypujú bezstarostnosťou

Tvorba Ivany Kleinovej je plná pohody a bezstarostnosti. Foto: Archív IK

Ľudské snaženie a počínanie, ktoré zahrňujeme pod pojem umenie, je niečo ako pevná a krásna reťaz, ktorú ukuli umelci. Umenie však pre nich nie je iba spôsob, ako sa uživiť. Je to veľmi ľudský spôsob, ako ním urobiť život krajším a znesiteľnejším. Svoje o tom vie aj talentovaná ilustrátorka a zakladateľka značky – Pikipaki, Ivana Kleinová.    

Ivka, prezraď, aké bolo tvoje zoznámenie sa s kreslením?  

Kreslila som, odkedy si pamätám. A tiež si pamätám, že som rada kreslila aj po stenách, dokonca ľuďom na kožu, všade a vždy som potrebovala niečo pokresliť. Ale trvalo dlho, kým sa zrodil môj štýl. Asi ako moje ja, to sa tiež dlho hľadalo (smiech)…

Vyštudovala si dizajn a vizuálnu komunikáciu. Pomohlo ti štúdium v rozhľade, teda akým smerom sa budeš uberať po štúdiu?

Teraz mám pocit, že to asi bolo pre mňa dosť smerodajné a miestami odradzujúce, ale to bolo tým, že som si vôbec neverila. Ale v kútiku duše som vedela, že som na správnom mieste. Na škole som takisto veľa kreslila a teraz s odstupom času vidím, že to bolo aj dobre nastavené. Celkovo som mala veľa času si vyskúšať všetko. Od poctivej grafiky, cez ateliéry tvarovania a dizajnu, až som si nakoniec uvedomila, že najviac doma budem v ilustrácii.

Aký charakter majú tvoje kresby?   

Snové výťažky reality. Jednoduché linky, veľké farebné plochy a, samozrejme, telo. „Perníkoví ľudia“ ich volám. Postavičky, ktoré sa vznášajú, lietajú a robia hocičo, ale hlavne spolu.

Značka Pikipaki ponúka pohľadnice, obrázky do detskej izby, ilustrované tričká, pre mamu aj pre deti. Foto: Archív IK

Ako prišlo na nápad založiť si vlastnú značku?   

Prišlo to raz poobede, keď som si na chvíľku sadla a rovno som vytvorila logo Pikipaki. Prišlo to tak nejak samo – na materskej. Asi som to už mala dlho v podvedomí a vždy som kreslila akoby týmto smerom, pre deti.

Tvoja značka, pod ktorou tvoríš, nesie názov Pikipaki. Nesie so sebou aj nejaké  posolstvo? Čo všetko ponúka Pikipaki?

Pikipaki je v podstate taká detská nadávka. Avšak išlo mi o úplné odľahčenie ilustrovať v jednom štýle, s identitou čistej radosti. Tieto dni, keď si s dcérkou Eliškou len tak chodíme po svete, hocičo nám príde na um. Je to také bezstarostné a inšpiratívne obdobie, presne toto som chcela vniesť a odkázať týmito mojimi kresbami. Jednoduchosť a bezstarostnosť. O tom by predsa malo byť detstvo. Pikipaki ponúka pohľadnice, obrázky do detskej izby, ilustrované tričká, pre mamu aj pre deti, ilustrovanú abecedu a čochvíľa bude aj knižočka.

Prečo si sa rozhodla pre riekanky, pohľadnice, detskú tvorbu?  

Vieš, ani celkom presne neviem… Ale asi preto, lebo som to vždy túžila takto robiť a teraz už nad tým ani neuvažujem, jednoducho to ináč ani byť nemôže. Je to presne tak, ako to má byť.

Ivana ilustruje odľahčene, v jednom štýle a s identitou čistej radosti. Foto: Archív IK

Viem o tebe, že máš najradšej ilustrácie. Tvoríš však aj iné koncepty?   

Sem tam vytvorím logo alebo vizuály. A takisto mám rada ilustrácie so zadaním. Už dlhšiu dobu mám taký zvyk, nie je to síce žiaden koncept, ale kreslím na obaly od čajov. Rozbalený obal krásne vonia a väčšinou je to kvalitný a silný papier. Sú to také poetické čajové „dýchajúce“ obrázky.

Akým smerom sa rada v kresbe uberáš, kde berieš inšpiráciu?  

Mám rada čím ďalej tým viac, ak je v ilustrácii nejaký výťažok a esencia. Ak je myšlienka úplne jednoducho zobrazená, bez efektov, len v plochách. Sem-tam nejaká čiarka, bodka. Lineárna kresba je základ.

vana je zakladateľkou značky Pikipaki. Foto: Archív IK
Ivana je zakladateľkou značky Pikipaki. Foto: Archív IK

Kde všade nájdeme tvoje ilustrácie a kresby?    

Tak ja verím a dúfam, že visia niekde v detských izbách. Dlho som ilustrovala pre Orange, keďže som pracovala v reklamnej agentúre v tíme už spomínaného operátora.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Určite by som sa chcela viac venovať len ilustrácii, pokračovať s Pikipaki a možno vytvoriť nejaké miesto, kde by som zdieľala svoju tvorbu s ostatnými, taký mini ateliér pre deti, ale aj dospelých…