Viete, ktoré povolania vidia na výplatnej páske najviac financií? Analýza ukázala, ako zarábajú Slováci

Tento rok si finančne najviac polepšili zdravotníci. FOTO TASR - František Iván

Rast miezd slovenských zamestnancov sa v 1. štvrťroku tohto roka spomalil, neplatí to však napríklad o zdravotníkoch, ktorých mzdy v tomto období výrazne rástli. Potvrdilo to zisťovanie na vzorke viac ako 9000 zamestnávateľov, ktoré realizovala poradenská spoločnosť Trexima.

V prvom kvartáli boli podľa analýzy najvyššie mzdy v zamestnaniach, ktoré vyžadujú vysokú kvalifikáciu, odbornú zdatnosť, riadiace schopnosti a zodpovednosť. Najviac mali na výplatnej páske riadiaci pracovníci. Ich priemerná mesačná hrubá mzda bola na úrovni 2626 eur. Za nimi nasledovali špecialisti, ktorí v prvom štvrťroku zarábali v priemere 1687 eur mesačne.

Už tradične v rebríčku najvyšších platov vedie IT sektor. FOTO TASR – František Iván

Rast miezd sa podľa spoločnosti oproti predchádzajúcim rokom spomalil. V hlavných triedach zamestnaní boli v sledovanom období medziročné nárasty v rozmedzí 0,5 % až 6,3 %. V prvom štvrťroku minulého roka pritom vzrástli priemerné platy medziročne o 4 % až 11 %. „Ak chcete patriť medzi najlepšie zarábajúcich zamestnancov, svoju kariéru by ste si mali budovať v sektore IT. Práve toto odvetvie sa vyznačuje najvyššou priemernou hrubou mesačnou mzdou spomedzi všetkých odvetví, a to na úrovni 2206 eur. Riadiaci pracovníci v oblasti informačných a komunikačných technológií zarábali mesačne v prvom štvrťroku tohto roka v priemere 4067 eur a medziročne si prilepšili o takmer 8 %,“ priblížila Trexima.

Odvetvoví špecialisti v oblasti predaja a vývojári softvéru zarobili v priemere viac ako 2700 eur. Na opačnom konci rebríčka sa nachádzajú upratovačky, pomocníci v kuchyni či opatrovatelia pre domácu starostlivosť pre staršie osoby a osoby so zdravotným postihnutím, ktorí zarobili v priemere menej ako 700 eur mesačne.

upratovačka, upratovanie
Na chvoste rebríčka platov sú ľudia vykonávajúci upratovacie služby, pomocníci v kuchyni a opatrovatelia. FOTO TASR – Roman Hanc

Spoločnosť v analýze pripomenula, že roky bezprostredne pred vypuknutím pandémie boli z pohľadu vývoja priemerných mesačných miezd výnimočné. Dosahovali sa najlepšie výsledky rastu a zároveň miera nezamestnanosti bola na historických minimách. Nestabilné obdobie spôsobené pandémiou však zasiahlo aj do tohto vývoja. Dynamika nárastu priemernej mzdy v SR v prvých troch mesiacoch roka spomalila z minuloročných 7,2 % na 4,9 % .