Pozor na fototoxickú reakciu krémov, gélov a olejov: Spôsobiť môžu popáleniny, jazvy aj imunitné ochorenie

Leto sa pomaly, ale isto blíži a všetci dobre vieme, že pred slnečnými lúčmi sa treba chrániť kvalitnými opaľovacími prostriedkami. Nepríjemnými spoločníkmi sú tiež komáre, na ich štípance často siahneme po upokojujúcich géloch. Často však zabúdame, že nielen lieky, ale aj voľnopredajné mastičky, gély či prírodné oleje môžu zreagovať so slnečnými lúčmi. Výsledkom je podráždenie pokožky.

„Existujú účinné látky, ktoré môžu zvyšovať citlivosť pokožky na UV žiarenie (fototoxickú reakciu). Typicky ide o niektoré antihistaminiká, protizápalové zložky, prírodné výťažky alebo kyseliny bežne obsiahnuté v kozmetike. Po ich aplikácii je vhodné sa slnku buď vyhnúť, alebo pokožku chrániť,“ upozorňuje Mgr. Zdenka Morvai, špecialistka na zdravie mamičiek a detí z online poradne MojaLekáreň.sk, ktorá nám o téme prezradila viac.

Čo môže vyvolať fototoxickú reakciu?
Reakcia sa môže prejaviť ako začervenanie, pálenie alebo svrbivá vyrážka na miestach, ktoré boli súčasne ošetrené prípravkom a vystavené slnku. Zriedkavo môže dôjsť aj k vzniku pigmentových škvŕn alebo dlhšie trvajúcemu podráždeniu. Podľa odborníkov je dôležité všímať si zloženie prípravkov a vhodne ich kombinovať s pobytom na slnku.

Rôzne krémy či mastičky sú našimi každodennými pomocníkmi, no v kombinácii so slnečnými lúčmi môžu spôsobiť problémy. Foto: pixabay.com

Medzi rizikové z hľadiska fotosenzitivity patria napríklad:
● Gély a krémy proti bolesti – prípravky s ibuprofénom alebo diklofenakom môžu po aplikácii a vystavení slnku spôsobiť začervenanie, pálenie aj vznik pľuzgierov.
● Parfémy a kozmetika – najmä tie s obsahom éterických olejov alebo citrusových výťažkov, ktoré patria k častým spúšťačom fototoxických reakcií.
● Kozmetika s retinolom a AHA/BHA kyselinami – zvyšujú citlivosť pokožky na UV žiarenie. Používajte ich iba na noc a ráno si pokožku dôkladne umyte.
● Ľubovník bodkovaný – obľúbená bylina na upokojenie nervov, podpory spánku aj hojenie. Obsahuje hypericín, ktorý v kombinácii s UV žiarením vyvoláva podráždenie alebo pigmentové zmeny – a to ako pri vnútornom užívaní (čaje, tablety), tak aj pri lokálnom použití oleja (na hojenie rán alebo po poštípaní hmyzom).

5 zásad, ako sa chrániť pri používaní prípravkov s rizikom fotosenzitívnej reakcie:

  1. Nepoužívajte ich tesne pred pobytom na slnku.
  2. Ošetrené miesta zakrývajte oblečením.
  3. Používajte opaľovacie krémy s SPF 30+ a UVA ochranou.
  4. Kozmetiku s AHA/BHA alebo retinolom používajte výlučne na noc, ráno si tvár umyte, parfumy na slnko nepatria (aplikujte aspoň pod vlasy).
  5. Pri užívaní ľubovníka zvážte jeho prerušenie počas slnečných mesiacov.

Nejde len o vyrážku, následky môžu byť niekedy vážne
Fototoxicita nemusí vyzerať len ako svrbivá vyrážka. V závažnejších prípadoch môže dôjsť k hlbokým popáleninám, chronickým hyperpigmentáciám alebo tvorbe jaziev. Dlhodobé pôsobenie fotosenzitívnych látok navyše môže spustiť aj imunitne podmienené kožné ochorenie. „Závažnejšiu fototoxicitu môžu spôsobovať najmä niektoré antibiotiká. Fototoxické reakcie z voľne predajných liekov síce našťastie nebývajú časté, ale keď k nim dôjde, môžu úplne pokaziť dovolenku a vyžadovať dlhšie hojenie,“ uzatvára Morvai.