Po 30 rokoch končí na Slovensku známa spoločnosť. Stovky ľudí prídu o prácu, odstupné však dostanú

Tento rok si finančne najviac polepšili zdravotníci. FOTO TASR - František Iván

Vo svojich najlepších časoch zamestnávali aj tritisíc ľudí, teraz firma ohlásila koniec. Závod Yazaki v Michalovciach po tridsiatich rokoch končí. Výrobca káblových zväzkov do luxusných vozidiel už ohlásil na úrade práce hromadné prepúšťanie.

Do polovice roka 2025 firmu opustí postupne všetkých 207 terajších zamestnancov. Prví odídu už o pár týždňov – koncom júna zamáva areálu firmy 76 ľudí. Ako spoločnosť uviedla v stanovisku, toto „ťažké rozhodnutie prijali po dôkladnom zvážení aktuálnej situácie v automobilovom priemysle. Náš tím pred prijatím tohto rozhodnutia aktívne vyhodnocoval a skúmal viaceré možné scenáre pokračovania výroby. Sme vďační všetkým zamestnancom a zainteresovaným partnerom za ich odhodlanie, podporu a spoluprácu.“

Z investície do krachu?

Spoločnosť začínala pred tromi dekádami v Michalovciach ešte v starom závode na Továrenskej ulici. V roku 2007 sa však rozhodla postaviť nový závod a zároveň do moderného technologického vybavenia investovala vtedajších 1,7 miliardy slovenských korún. V polovici roku 2008 stroje začali fičať naplno a prácu tu vtedy našlo cez tritisíc ľudí.

Postupom rokov však firma zažívala zo strany zamestnancov veľké odlevy i štrajky. Pred asi trinástimi trokmi tu odborári totiž hrozili ostrými protestmi pre nízke platy. Mesačná mzda sa pohybovala na úrovni 350 eur. Za posledné tri roky sa však platy zvýšili o tridsať percent, ročne o desať. Toto prišlo po hromadnom prepúšťaní v roku 2021…

Zdroj FOTO: GoogleMaps

Odborári zároveň vyjednali odstupné, a teda zamestnanec, ktorý pracoval v závode dva až päť rokov, si odnesie odstupné vo výške štyroch mesačných platov. Kto pracoval viac ako dvadsať rokov, až desaťmesačné.

V okrese, kde sa nezamestnanosť pohybuje na úrovni 5,8 percent v produktívnom veku, je však pracovných ponúk celkom dosť. Ku koncu apríla evidovali viac ako sedemsto voľných pracovných miest. „Veríme, že všetci zamestnanci závodu Yazaki, ktorí budú prepustení, si nájdu nové zamestnanie čo najskôr,“ dúfa hovorkyňa mesta Michalovce Mária Stričková.