Je veľmi agresívny a infekčnejší než chrípka, kiahne či ebola. Čo všetko už vieme o novom delta variante?

Plné zaočkovanie výrazne znižuje riziko vzniku závažného priebehu a úmrtia. Foto: TASR/AP Plné zaočkovanie výrazne znižuje riziko vzniku závažného priebehu a úmrtia. Foto: TASR/AP

Delta variant a nezaočkovaní

Delta variant predstavuje najväčšiu hrozbu pre nezaočkovaných ľudí. Preto je nevyhnutné, aby sa počas leta stihli dať zaočkovať všetci, ktorí môžu, inak budú počas tretej vlny na jeseň ohrození, nakoľko pôjde najmä o pandémiu neaočkovaných. Viac ako 97 percent pacientov, ktorí sú v súčasnosti hospitalizovaní s vážnym ochorením na COVID-19, je nezaočkovaných. Roanová dodala, že čím rýchlejšie sa dokážeme dať zaočkovať, tým rýchlejšie sa zotavíme z náporu, minimalizujeme úmrtia a vyhneme sa preťaženiu zdravotného systému. „Dobrou správou je, že vakcíny boli navrhnuté tak, aby nás chránili pred závažným ochorením Covid-19 a stále si robia svoju prácu,“ povedala Roanová.

Virologička Nadia Roanová pôsobí ako docentka na Kalifornskej univerzite v San Franciscu. Zdroj foto: ucsf.edu

Čo čaká očkovaných ľudí?

Roanová vidí dva hlavné dôvody, pre ktoré odporúča návrat k noseniu rúšok v interiéri aj pre plne zaočkovaných ľudí. Jednak aj plne zaočkovaní ľudia môžu prenášať vysoké vírusové nálože a taktiež vírus, preto rúškami chránia tých, ktorí nie sú očkovaní, vrátane detí, ktoré majú menej ako 12 rokov. Okrem toho, rúškami chránia aj ľudí, ktorí môžu na očkovaciu látku reagovať slabšie, ako sú napríklad osoby  s oslabenou imunitou. Druhým dôvodom je, že stále nepoznáme riziko dlhodobých postkovidových následkov po prielomových infekciách. „Preto je múdre, nasadiť si rúško,“ uzatvára Roanová.