Pred 144 rokmi vyšiel prvý telefónny zoznam na svete. Viete, ako si ľudia volali, keď čísla ešte neboli?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Archív

21. február je Medzinárodnýd deň materinského jazyka. Pred 144 rokmi, presne v roku 1878, bol v New Haven (Connecticut) vydaný prvý telefónny zoznam na svete. Tvoril ho jeden list papiera, na ktorom bolo 50 telefónnych čísiel mesta New Haven. Obsahoval len mená, volajúcemu sa po zdvihnutí slúchadla ozval spojovateľ, ktorý ho manuálne spojil s volaným účastníkom na základe mena, lebo telefónne čísla ešte neexistovali.

V meste New Haven žilo v tom čase 150-tisíc ľudí. Za miestnu telefónnu sieť vďačili americkému telegrafickému operátorovi George W. Coyovi, ktorý začínal s podnikaním v oblasti telefónnych liniek. Na prvých 1000 písomných ponúk zaviesť telefónnu linku do domu sa mu ozval len jeden záujemca. Podomovým obchodníkom platil 1,5 dolára za každého klienta, ktorý sa na telefón nechal prehovoriť.

Telefón z roku 1896. Zdroj FOTO: wikipedia.sk

Coyov biznis sa rozrástol na spoločnosť Southern New England Telephone Company v roku 1882. Školu pre telefónnych spojovateľov spoločnosť otvorila v roku 1907. Na Slovensku vznikla prvá telefónna sieť v Bratislave v roku 1884. Na začiatku mala 12 účastníkov.

Poprava dvoch mladých ľudí

Pred štyrmi rokmi 21.2.2018 došlo vo Veľkej Mači k vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Prípad dvojnásobnej vraždy mladých nevinných ľudí, ktorí mali v tom čase len 27 rokov, otriasol Slovenskom.

Ján Kuciak bol investigatívny reportér spravodajského portálu Aktuality.sk, ktorý sa venoval rôznym závažným témam a poukazovaniu na rôzne nekalé činnosti. V poslednom období pred smrťou sa venoval témam daňových podvodov. Posledným článkom, na ktorom pracoval, boli podvody talianskych podnikateľov pôsobiacich na Slovensku a ktorých prepojenie siahalo jednak na taliansku mafiánsku skupinu N´drangheta, jednak na predstaviteľov strany Smer-SD.

Po brutálnej poprave Jána a Martiny sa strhli na Slovensku protesty, ktoré viedli k rezignácii vtedajšieho ministra vnútra Róberta Kaliňáka a následne k vládnej kríze, ktorá o mesiac neskôr vyvrcholila podaním demisie vlády Roberta Fica, ktorého nahradil spolustraník Peter Pellegrini.

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu:

  • 1431: začal sa súd s Janou z Arcu
  • 1613: za ruského cára bol zvolený Michal I.
  • 1848: Marx a Engels vydali Manifest komunistickej strany
  • 1916: začala sa bitka pri Verdune, Prvá svetová vojna
  • 1945: sovietske letectvo bombardovalo Bratislavu
  • 1952: v Spojenom kráľovstve sa zrušili identifikačné karty občanov
  • 1972: kozmická sonda Luna 20 pristála na Mesiaci
  • 1995: Steve Fosset pristál v kanadskom mestečku Leader a stal sa prvou osobou, ktorá sama preletela Tichý oceán v balóne
  • 2009: v obci Polomka sa zrazil autobus s osobným vlakom, pri zrážke zahynulo 12 ľudí