Klasiku treba udržať živú. Revival je šanca pre budúce generácie zažiť ikonické skladby naživo

Michalovou srdcovou záležitosťou je rock´n´roll, aj preto sa rozhodol založiť festival. Foto: Archív MB Michalovou srdcovou záležitosťou je rock´n´roll, aj preto sa rozhodol založiť festival. FOTO Archív MB

Hudobné kluby aj veľké festivaly už druhý rok ťažko skúša pandémia. Mnohé v snahe zachovať kontinuitu letných open air koncertných zážitkov a prispôsobiť sa najaktuálnejším opatreniam prichádzajú v skromnejšej podobe a s limitovaným počtom návštevníkov. Ďalšie rovno oznámili presun na leto 2022. Ťažká doba však zároveň podnecuje kreativitu a túžbu po živej kultúre u mnohých tvorivých ľudí. Paradoxne tak vznikajú aj celkom nové podujatia, ktoré sa odvážne uchádzajú o záujem verejnosti.

Račiansky amfiteáter v Bratislave privíta prvý ročník Tribute festu, ktorý vsadil na smäd po koncertoch hudobných legiend a prázdno po veľkých európskych rockových festivaloch. Novinka medzi hudobnými podujatiami láka na výber toho najlepšieho z revivalových kapiel na Slovensku, sľubuje nesmrteľné rockové riffy pod holým nebom a vidinu možno poslednej príležitosti zažiť tento rok veľkú koncertnú atmosféru.

Hoci ide o jednodňový festival a hudobné legendy prítomné len prostredníctvom svojich revivalových klonov, príprava podujatia v súlade so všetkými bezpečnostnými opatreniami je náročná a približujúca sa tretia vlna udržuje organizátorov v značnom napätí. Napriek tomu sa iniciátor a tvorca myšlienky – vybudovať nový festival v časoch pandémie, Michal Beňák, nenecháva odradiť a verí v potenciál, ktorý toto podujatie má. „Uvidíme, aké budú reakcie na náš prvý open air. V zahraničí dlhodobo fungujú naozaj veľké čisto revivalové festivaly, ktoré skladajú poctu kultovým kapelám, už aj v susedných Čechách ich funguje niekoľko. Mojím snom je vytvoriť rovnakú príležitosť pre divákov na Slovensku. Tribute Fest chce byť zárukou kvalitného zážitku a príležitosťou vychutnať si hudbu kultových zahraničných kapiel naživo, aj keď ich už napríklad v originálnom prevedení nebude nikdy možné zažiť,“ vysvetľuje Michal. On sám nedávno neodolal a založil tribute kapelu Mötherhööd na počesť legendárnej britskej kapely Motörhead. Kapela vznikla spontánne v rámci prvej výročnej akcie k pamiatke úmrtia Lemmyho Kilmistera a odvtedy na tomto podujatí hrávajú pravidelne. „Zbožňujem rock´n´roll a keď som sa snažil vymýšľať vlastné riffy, vždy sa to ponášalo na Motörhead,“ priznáva. „Tak som si povedal, že nejdem vymýšľať koleso a rovno sa budem venovať hraniu pre mňa najlepšieho rock´n´rollu, aký bol kedy vynájdený. Lemmy bol mojím vzorom od počiatku mojej hry na basu.“

Revivalu sa od svojho výraznejšieho nástupu v 90. rokoch 20. storočia podarilo vyvrátiť povesť nižšej hudobnej ligy, dnes ide o veľký fenomén a rozvinutý hudobný biznis. Najväčší európsky festival revivalov je trojdňový Glastonbudget v Anglicku, ktorý funguje od roku 2005. Tento rok bol opäť presunutý na rok 2022.  

Na Tribute Feste vystúpi aj legendárny Intrepid, cover band kapely Metallica. FOTO Archív kapely

Aj na Slovensku už existuje viacero kapiel, ktoré hrajú hity svojich idolov. Kvalitná kópia je určite zárukou skvelého koncertného zážitku, keďže prináša len to najlepšie z tvorby a výkonu svojho idolu. Ten už veľakrát nie je živý alebo môže byť v natoľko zlej kondícii, že už nie je schopný naživo zopakovať kvalitný výkon. Michal vysvetľuje svoju fascináciu revivalom takto: „Hádam si všetci časom začnú uvedomovať, že doba, ktorú sme mali možnosť zažiť ako súčasníci hudobných legiend, akými sú aj Metallica alebo Iron Maiden, raz pominie. Aj veľké kapely časom prirodzene zaniknú, to by však nemalo znamenať, že si ich hudbu už nikdy naživo nevypočujete. Naším cieľom je, aby mali súčasné aj budúce generácie ešte možnosť zažiť ikonické pesničky zahrané naživo a nahlas.“

Kvalitné revivalové kapely, ktoré majú okrem perfektného hudobného prevedenia aj dokonale prepracovaný imidž, dokážu navodiť mocnú ilúziu a presvedčivo vás preniesť na veľké pódiá. Navyše k ďalším plusovým bodom tribute vystúpení nesporne patrí skutočnosť, že aj v prípade ešte živých kapiel býva ťažké, až nemožné, dostať všetky na jedno pódium, zaplatiť rozumnú cenu za lístok a predovšetkým nemusieť cestovať na koncert do nejakej väčšej európskej metropoly.

V Bratislave vystúpia hostia z Maďarska – Iron Maidnem (Iron Maiden tribute band), FOTO @PPLivePhoto 

Mladý Bratislavčan verí, že revivalová hudba si na Slovensku publikum nájde. Svoje presvedčenie neváha podoprieť aj prirovnaním k filharmónii, ktorú milovníci klasickej hudby navštevujú tiež preto, aby si vypočuli kvalitnú „prevzatú“ tvorbu dávno zosnulých umelcov. Týmto spôsobom sa podľa neho hudobné legendy stávajú skutočne nesmrteľné.

Pozitíva hľadá aj v nepriaznivej situácii, ktorej kultúra aktuálne čelí: „Ja to celkovo vnímam ako šancu na akýsi reštart vnímania kultúry v povedomí ľudí. Dúfam, že si budú ponuku podujatí, a celkovo prácu umelcov a organizátorov, viac vážiť a podporia ich snahy.“

V rámci Tribute Festu vystúpia 7. augusta v amfiteátri v Rači kapely: Iron Maidnem /HU/ (Iron Maiden tribute band), Intrepid ( Metallica cover band), Together as One (Death revival), BAC/DC (AC/DC revival), Mötherhööd (Motörhead tribute band).