Dovoľte si snívať až tak, že sa budete svojim víziám smiať, vyzýva terapeutka Veronika Harčárová

Veronika je zakladateľkou Donna Paradise. Foto: Archív VH

Na detstve je krásne to, že hľadáme všemožné spôsoby, ako si splniť aj nemožné sny. Zatiaľ čo v dospelosti premýšľame, čo by sa mohlo pokaziť snami, ktoré by sme si mohli splniť. Svoje o tom vie aj terapeutka Veronika Harčárová, s ktorou sme sa porozprávali na tému, ako si splniť svoje sny.

Odkiaľ sa berú naše sny?

Naše sny si nás veľakrát nájdu samotné. Už malé dieťa sa teší na svoj prvý bicykel. To je jeho prvotný sen, ktorý túži dosiahnuť. Ako rastieme a dospievame, pracujeme na sebe a aj naše sny sa nám menia. Dovoliť si snívať je dôležité, pretože vďaka tomu k nám prichádzajú sny, ktoré skutočne dosiahneme, aj keď im neveríme. Takže sny prichádzajú také, aké v skutočnosti dokážeme aj vytvoriť. Je to len a len na nás, ako si dovolíme skutočne snívať.

Myslím si, že asi všetci máme nejaké sny, alebo sme aspoň raz v živote o niečom snívali. No nie všetkým sa darí si svoje sny splniť. Kde vidíš chybu?

Určite každý z nás máme tie naše tajné sny. Nie každému sa to aj podarí. V prvom rade kvôli tomu, že o sebe pochybujeme, neveríme si. Mnohých brzdia strachy, limitujúce presvedčenia, chceme mať veľakrát všetko pod kontrolou a akonáhle je potrebné vykročiť snu naproti, väčšina sa zľakne a uspokojí sa s odpoveďou: To nebolo pre mňa alebo ja na to nemám. Ďalšia možnosť môže byť tá, že nežijeme skutočne naše sny, ale plníme sny niekoho iného. Mne samotnej sa to stalo dokonca dvakrát aj napriek tomu, že učím ženy autenticite. Vtedy sa mi tie moje sny nesplnili. Bol to opäť proces, ktorý som musela pochopiť. Veľmi nízke ciele alebo dokonca nejasne sformulované sny. Aj toto môže byť príčinou, prečo sa nie každému plnia sny. Nízke ciele rovná sa nízka motivácia.

Veronika sprevádza ženy na ceste za sebapoznaním a sebapremenou. Foto: Archív VH

Ako sa vieme k splneniu snov aspoň trochu priblížiť? 

Žiadne trochu. Z môjho hľadiska je rozhodnutie, že dám do toho maximum a urobím maximum preto, aby som si splnila ten sen. Lebo ak si to vysvetlíme „troška sa priblížiť“, už to vo mne evokuje to, že to neurobím na 100 %

Ako sa teda priblížiť k snu? 

Stanovte si sen, rozdeľte si ho na kúsky, napíšte si plán, ako sa k nemu dopracujete. Pozrite sa na to, čo preto musíte urobiť. Veľmi dôležité je poznať aj stratégiu a konkrétne kroky. Samozrejme, ak toto všetko máme, ideme už len do AKCIE a nečakáme na to, pokým sa niečo urobí samé. Moje tri slová, na ktoré nezabúdam sú: AKCIA, VYTRVALOSŤ, DÔVERA.

Existujú vraj isté kroky, afirmácie a zákonitosti… Čo je na tom pravdy?   

Áno, existujú, sama som používala afirmácie, ale po pravde boli mi na nič. Nečakali ste takúto odpoveď, že? Vysvetlím, prečo. Pokiaľ vy sami nie ste presvedčení o svojom sne, pokiaľ mu nedôverujete, a, samozrejme, sama sebe, nepomôžu vám ani afirmácie. To akoby sme hádzali hrach na stenu. Niekomu afirmácie pomáhajú dôjsť k cieľu, ale sú len súčasťou procesu a nastavenia mysle. Samotné kroky máme vo vlastných rukách.

Je potrebné k splneniu svojich snov začať prácou na sebe?  

Samozrejme, že áno! V prvom rade potrebujeme pracovať na svojej mysli, to je ten najtvrdší oriešok, pretože naše myšlienky, strachy, limity, presvedčenia z detstva nás zastavujú. Myseľ je silný pán, preto sa treba naučiť s ňou a na sebe pracovať každý jeden deň. Pretože tie malé kroky vás posúvajú k vašim snom.

Ovplyvňuje nás do istej miery aj strach z neúspechu?

Áno, pokiaľ ho nemáme spracovaný, ovplyvňuje nás veľmi. Hlavne na začiatku, ak sa rozhodneme začať robiť veci inak alebo podnikať. Vtedy nás napadne tá myšlienka, že neuspejem, že sa mi nebude dariť, že nebudem mať klientov, že už to robí kopec ľudí… Ľudia majú tendenciu rozmýšľať negatívne už hneď od začiatku. Nastupujú s týmito presvedčeniami do niečoho nového a myslíte si, že je to správne? Tento strach si treba veľmi dobre rozobrať: Odkiaľ si ho prebrala? Videla si to v rodine? Kto ti to vravel, že neuspeješ? V tomto odporúčam pátrať po odpovedi v sebe. Tam tú odpoveď nájdete a sami uvidíte, že to je len nejaké prebrané presvedčenie, ktoré vôbec nie je vaše. Treba ho len nájsť a pustiť von.

Veronika pomáha ženám nájsť svoju identitu. Foto: Archív VH

Niektorí tvrdia, aby sme počúvali svoje srdce, iní zase, stanovte si víziu. Ako to teda vnímaš ty?   

Ja som za obe alternatívy. Je veľmi dôležité stanoviť si vízie a počúvať svoje srdce súčasne. Vízie si treba zhmotniť a nenosiť ich v hlave, inak tie sny ostanú kdesi v hlave. Dať všetko na papier, na vision board a dovoliť si ísť cez svoje limity. Nerobte si maličké vízie, ale dovoľte si snívať až tak, že sa sami budete vašim víziám smiať. Vtedy ak sa hlava vysmieva, počúvajte svoje srdce, pretože to je ten kompas, ktorý vás nasmeruje bližšie, k vašej vízii. Zhrnula by som to asi tak, že je skvelé dovoliť si snívať, ale treba byť aj pevnými nohami na zemi.

Prezraď nám teda, ako si splniť svoje sny?

Je veľmi dôležité vedieť: Kto ste? Kam smerujete? Poznajte samú seba a poznajte svoje sny! Veľmi kľúčové je: Plňte si vaše sny! Potrebujete poznať samu seba, mať jasnú víziu, poznať svoj smer a ísť do akcie. Toto sú kroky, ktoré potrebujete aplikovať dennodenne, aby ste sa priblížili k plneniu vašich snov. Držím všetkým palce pri plnení vašich snov a dovoľte si snívať, pretože vy sami ste tvorcovia vášho života.