Bylinky zbiera celá rodina. Za voňavým snom Adama a Aničky je túžba vytvoriť miesto na kvalitné čaje, stojaci čas a tvorivé duše

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay

Sympatický manželský pár Adam a Anička majú skutočne pestrý a voňavý život. Vychovávajú dve deti, Anička učí hru na klavír v umeleckej škole a Adam, vyštudovaný geológ, pracuje v korporáte. No a prečo voňavý? Založili totižto občianske združenie Kolowrátok, v rámci ktorého ponúkajú bylinkové čaje a pripravujú rôzne zaujímavé podujatia v obci Beckov.

Vzťah k bylinkám sa s nami často ťahá už od detských čias. Bolo to aj u vás tak?

Je pravda, že aj moja bylinková cesta sa začala niekde v detstve. Nebol tam síce nikto, kto by ma k tomu viedol, ale boli knihy, atlasy, ktoré som si kedykoľvek otváral a čítal. Približne som mohol mať 14 rokov. Začal som zbierať, sušiť a miešať prvé zmesi podľa knižiek. Najviac informácií mala krstná mama mojej maminy, ktorá bola učiteľka a z veľkej časti vo mne vytvorila záujem o prírodopis, botaniku a rastliny. Pamätám si zošit, kde si písala kadejaké recepty.

Manželia Adam a Anička kombinujú bylinky a na rôznych podujatiach či vo svojom eshope Kolowrátok ich ponúkajú milovníkom kvalitného čaju. Zdroj foto: kolowratok

Iné je sem-tam vypiť bylinkový čaj, prečítať si o bylinkách knihu a iné začať v tejto oblasti podnikať. Kedy vznikol nápad vytvoriť Kolowrátok a kto s ním prvý prišiel?

No nebyť práve mojej manželky, nebol by žiadny Kolowrátok. Miešal a tvoril som bylinkové čaje pre seba, rodinu a kamarátov a to mi stačilo. V roku 2018 sme odišli z Bratislavy do Beckova (do môjho rodičovského domu) a okrem založenia rodiny sme vedeli, že chceme tvoriť. Kolowrátok teda vznikol ako OZ, čiže nie len predaj čajov, ale aj ako možnosť podieľať sa na udalostiach v našom kraji, v obci atď. Čo sa týka čajov, ktoré máme aj dnes v ponuke, vznikali postupne, recepty sa cibrili (stále hlavne pre osobnú potrebu), písal som si pomery a postupne pribúdali nové zmesi. Ďalšia vec je aj to, že som robil popri VŠ niekoľko rokov v dvoch čajovniach v Bratislave  – čajovňa Shangrila v centre a zelená Tára v Dúbravke. Tam bol tiež podnet na to, vytvoriť vlastné čaje, nielen bylinkové, ale aj korenisté, voňavé, možno exotické, pretože tie, čo sme tam servírovali, mi nikdy nechutili pre istú umelosť a zbytočnú aromatizáciu. Chcel som vytvoriť teda čaje aj terapeutické, ale aj zážitkové, také fajn do nejakej čajovne, kaviarne, také čo by som si sám chcel dať (smiech).

Väčšinu byliniek zbiera celá rodina – rodičia aj deti. Foto: kolowratok

Ako sa z byliniek stane čaj? Čo to všetko obnáša?

Bylinky si pestujeme a zbierame sami, ale nie všetko, samozrejme. Robíme to všetko dvaja, pomáhajú už aj deti, chodíme zbierať často všetci štyria. Oni veľmi radi melú sušené lístky. Pomáhajú aj starí rodičia. Pracujeme s vyše 50 druhmi byliniek a nedá sa všetko obsiahnuť, keďže sme naozaj taká rodinná manufaktúra. Pracovať s materiálom, ktorý prejde cez naše ruky, je ale neporovnateľné. Aj keď byliny kúpim, tá vôňa, farba, konzistencia a účinok je neporovnateľný s tým, čo si sami nazbierame a spracujeme. Na pravé čaje, exotické rastlinky a aj na tie, čo nestíhame zbierať, máme dodávateľov, ktorým dôverujeme v oblasti Slovenska a ČR. A k tej práci – je to náročné stíhať, ale napríklad zber je často terapia slnkom, mletie, strihanie a miešanie je aromaterapia zadarmo. Aby som to zhrnul – ručný zber, sušenie na závesných sitách, potom bylinky melieme na malých ručných mechanických mlynčekoch, stonky ručne striháme, nasleduje skladovanie alebo rovno miešanie. Dôležitou súčasťou práce je aj sitovanie – teda zbavovanie sa prašných a príliš drobných časti – tak, aby mala čajová zmes nejakú rovnomernú textúru, konzistentnú chuť a účinok.

Očarila ma keramika, ktorú ponúkate na svojej webovej stránke. Ako vznikla spolupráca s českou keramikárkou Adelou Volnou?

To je sila sociálnych sietí. My obaja milujeme čajovú keramiku, máme doma plnú skriňu čajových servisov na bylinkové čaje, pravé čaje, čínsku, japonskú keramiku i slovenskú lokálnu. Chceli sme mať v ponuke niečo „svoje“, pôvodné, originálne. Anička oslovila niekoľko keramikárov a Adela bola ochotná urobiť aj konvičky. Dnes síce tvorí veľa ľudí, mnohí robia s keramikou, ale skoro každý iba hrnčeky, misky, šálky a vázičky, málokto sa pustí do konvičiek. Adelina tvorba nás oslovila eleganciou, jednoduchosťou a prirodzenosťou. A tak nám vytvorila sériu čajového servisu a milujeme ju.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay

Aké máte plány, čo všetko chcete s Kolowrátkom dosiahnuť?

Naším hlavným snom a cieľom je vytvorenie pevného priestoru v duchu rodinnej čajovne, priestoru, ktorý bude domovom kvalitných čajov, stojaceho času a tvorivých duší – prednášok, koncertov, vzdelávania. Chceme, aby to bolo súčasťou našej obce, súčasťou našej regionálnej histórie a kultúry. Hrad je moja srdcovka z detských čias, dnes je to, samozrejme, niečo úplne iné. Je to teleso, kde pracujú šikovní ľudia, s ktorými máme pekné priateľské i pracovné vzťahy. Robíme tam letnú čajovňu na vybraných podujatiach, workshopy pre deti, pre školy, poznávačky bylín, vytvorili sme spoločne hradnú bylinkovú záhradu, ktorá má estetický aj edukatívny charakter a verím, že budeme v podobnom duchu pokračovať aj tento rok.

Pripravujete aj joga festival...

15. júna 2025, v nedeľu, pripravujeme za naše OZ a v spolupráci s Hradom Beckov 4. ročník Jogového festivalu v Beckove. Bude sa cvičiť celý deň joga – štyri rôzne štýly, piati lektori a okrem toho budú prednášky o ajurvéde, zdravom dýchaní, konzultácie s fyzioterapeutom, fytoterapeutkou, bude naša čajovňa, masér a Genius Loci nášho stredovekého hradu. Viac info je na našej stránke a bude postupne na sociálnych sieťach, kde predstavíme postupne lektorov a program. Veľmi sa na to tešíme a budeme radi, keď ľudia prídu. Cvičenie jogy je obmedzené počtom osôb (kapacitou priestoru), ale sprievodný program je postavený na celý deň pre širokú verejnosť.