Dispečer letovej prevádzky z kauzy uneseného novinára zmizol. Preč sú jeho veci, rodina aj účty na sociálnych sieťach

Unesený novinár Raman Pratasevič. FOTO pripady.amnesty.sk

Dispečer letovej prevádzky Oleg Galegov, ktorý mal z letiska v Minsku komunikovať s posádkou lietadla spoločnosti Ryanair na linke Atény-Vilnius a stal sa jedným z aktérov kauzy uneseného novinára Ramana Prataseviča, odcestoval z Bieloruska.

S odvolaním sa na dispečerových kolegov o tom informoval bieloruský spravodajský web Naša Niva. Podľa tohto zdroja Galegov opustil Bielorusko aj s rodinou ešte niekedy začiatkom júla. Jeho kolegovia nevylúčili, že mohol odcestovať za príbuznými do Gruzínska.

Galegov pracuje v dispečerskej službe od roku 2010. Začiatkom júla mal po dovolenke nastúpiť do služby, ale do práce vôbec neprišiel. Spravodajský web Nexta napísal, že v snahe získať nejaké informácie kolegovia otvorili Galegovovu skrinku v spoločných šatniach na letisku, kam si odkladal osobné veci a oblečenie, ale našli ju prázdnu.

Ilustračná snímka. FOTO TASR – František Iván

Jeden z kolegov dispečera povedal, že Galegova nie je možné kontaktovať ani prostredníctvom sociálnych sietí, pretože si tam vymazal účty. Rovnako postupovala aj jeho manželka Anna. Kolegovia sa domnievajú, že po kauze s Pratasevičom Galegov „pre istotu radšej“ zmizol.

Zástupca generálneho riaditeľa spoločnosti Belaeronavigacija Ivan Herlovski pre web Naša Niva uviedol, že Galegov je od júna na dovolenke a spoločnosť „o jeho prepustení nič nevie“.

Prípad dispečera Galegova súvisí s núteným pristátím lietadla spoločnosti Ryanair v máji tohto roka na letisku v Minsku. Oficiálne sa tak stalo pre nahlásenie bomby na palube, ktoré sa však ukázalo byť falošné. V lietadle sa nachádzal novinár a aktivista Raman Pratasevič so svojou priateľkou Sofiou Sapegovou, ktorých po pristátí v Minsku zadržali. Zadržanie páru vyvolalo pobúrenie medzinárodného spoločenstva, pričom Európska únia reagovala aj uvalením rozsiahlych, nových ekonomických sankcií na Bielorusko.

Raman Pratasevič. Zdroj: Wikipedia.org

Raman Pratasevič je hlasným kritikom bieloruskej vlády, obľúbený bloger a zakladateľ masovokomunikačných kanálov NEXTA a NEXTA Live na sociálnej sieti Telegram, ktoré sa využívali na organizovanie pokojných protivládnych protestov. Kvôli obavám o svoju bezpečnosť žil v exile. V nedeľu 23. mája 2021 cestoval letecky z gréckeho hlavného mesta do hlavného mesta Litvy, Vilniusu. V čase, keď sa lietadlo spoločnosti Ryanair nachádzalo v bieloruskom vzdušnom priestore, bieloruské stredisko pre riadenie letovej prevádzky náhle oznámilo, že dostali informácie, podľa ktorých sa na palube nachádza bomba, a nariadili mu núdzové pristátie v bieloruskom hlavnom meste, Minsku. Pri pristávaní ho „sprevádzalo“ bieloruské vojenské lietadlo.

Svojvoľné zadržanie Ramana Prataseviča a jeho priateľky Sofie vyvolalo vlnu medzinárodného pobúrenia. Neexistujú totiž žiadne dôkazy o tom, že by sa dopustili akéhokoľvek zločinu spadajúceho do medzinárodnej jurisdikcie, naopak, všetko nasvedčuje tomu, že akcia bieloruských orgánov je odplatou za Pratasevičovu organizátorskú a novinársku prácu.

Pratasevič je momentálne v domácom väzení, v ktorom pred niekoľkými dňami poskytol rozhovor málo známemu litovskému bulvárnemu denníku Vakaro žinios. Podobne ako v interview pre bieloruskú štátnu televíziu ANT zo začiatku júna, aj tentoraz Pratasevič hovoril o konfliktoch a problémoch v komunite prívržencov bieloruskej opozície žijúcich momentálne v zahraničí. Poukázal aj na to, aké drahé bývanie majú lídri opozície v zahraničí, hovoril o zdrojoch financovania opozičných politikov a aktivistov na úteku, ale aj o sporoch o finančné toky i o želaní opozície vyvolať opäť v Bielorusku nepokoje. O bieloruskom prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi sa Pratasevič v rozhovore pre litovský denník znovu vyjadroval s veľkým rešpektom. Pre časť prívržencov opozície sú takéto Pratasevičove vyjadrenia sklamaním, iní sú presvedčení o tom, že tieto rozhovory sú zmanipulované a vynútené.