Čakajú nás ešte väčšie vlny horúčav. Štúdia upozorňuje, na čo sa máme pripraviť

Ilustračná snímka. FOTO TASR/AP

Vzácne rekordné udalosti

Vedci uviedli, že vzácne rekordy, ktoré sa vyskytli v minulosti, mali obrovský devastačný dopad. Boli to napríklad horúčavy v Rusku v roku 2010, pri ktorých zahynulo 55 000 ľudí a zničili sa plodiny za 15 miliárd dolárov. Taktiež aj vlna horúčav v Európe v roku 2003, ktorá si vyžiadala 70 000 predčasných úmrtí.

Keďže v Severnej Amerike sú prekonané teplotné rekordy a v Európe a Číne zúrili ničivé záplavy len za posledný mesiac, je zrejmé, že planétu ovplyvňujú klimatické zmeny,“ hovorí Vikki Thompson z Bristolskej univerzity vo Veľkej Británii. „Potreba pochopiť, čo by sa mohlo stať v budúcnosti, je životne dôležitá, aby sme sa tomu mohli prispôsobiť.“

Ilustračná snímka. FOTO TASR/AP

Výzva do budúcnosti

Podľa Thompsona je dobrou správou, že ešte vždy môžeme zabrániť najhoršiemu. Ak emisie začnú okamžite a rýchlo klesať, tak ako ukázala štúdia, tak riziko extrémnych teplotných rekordov sa zníži asi o 80 %.

Autori štúdie vyzývajú, aby klimatická zmena bola aj politickou otázkou. Navrhujú zavedenie jednotnej ceny za uhlíkové emisie, okrem iného je tu potreba prípadného zákazu fosílnych palív a rozvoja obnovy prírodných rezervácií, ktoré dokážu zachytávať oxid uhličitý. Dôležité je aj klimatické vzdelávanie, ktoré by malo byť súčasťou školských osnov po celom svete.

Ilustračná snímka. FOTO TASR/AP