Prečo nemôže používať titul princezná a prečo ju na koni nikdy neuvidíte? Fakty, ktoré ste o Kate ani netušili

Vojvodkyňa Kate Middletonová. Zdroj FOTO: biography.com

Vojvodkyňa sa narodila ako Catherine Elizabeth Middletonová v Readingu, grófstve Berkshire, 9. januára 1982. Vyrástla v dedinke Chapel Row v tom istom kraji. Hoci nie je jasné, kedy sa princ William a Kate začali stretávať, v roku 2010 požiadal princ Kate o ruku na dovolenke v Keni.

V tom istom roku sa zasnúbili, po čom 29. apríla 2011 nasledovala veľkolepá svadba vo Westminsterskom opátstve – túto udalosť sledovali milióny ľudí na celom svete. V čase manželstva bola Kate vo veku 29 rokov najstaršou kráľovskou nevestou, ktorú prekonala Meghan Markleovú, vojvodkyňa zo Sussexu, keď sa v roku 2018 vydala za princa Harryho.

Kate a William majú tri deti – princov Georgea, Louisa a princeznú Charlotte.

Získanie titulu

Keď sa princ William v roku 2011 oženil s Kate, jeho stará mama, kráľovná Alžbeta II., mu udelila titul vojvoda z Cambridge. Z Kate Middleton sa tak stala vojvodkyňa z Cambridge.

Tento prívlastok sa však používa iba v Anglicku. Rovnako ako ostatní členovia kráľovskej rodiny, vojvodkyňa má rôzne tituly pre Škótsko a Severné Írsko, kde je známa ako grófka zo Strathearnu a lady Carrickfergusová.

Oficiálne je Catherinin úplný titul v Spojenom kráľovstve: Jej kráľovská výsosť, princezná William, vojvodkyňa z Cambridge, grófka zo Strathearnu, Lady Carrickfergus. Dôvodom, prečo je oficiálne titulovaná ako „Princezná William“ a nie jej vlastným menom, je kráľovský protokol, ktorý stanovuje, že iba tie ženy, ktoré sa narodili ako princezné, môžu byť štylizované vlastným menom.

Začiatkom tohto roka oslávila vojvodkyňa Kate svoje 40. narodeniny. Ydroj FOTO: wikipedia.org

Prečo bola potom Diana označovaná ako „princezná Diana“, hoci sa nenarodila v kráľovskej rodine? Podľa Expressu získala zosnulá princezná Diana tento titul od ľudí a tlače, pretože ju nesmierne obdivovali. Jej oficiálny titul bol Diana, princezná z Walesu, ktorý dostala po svadbe s Charlesom, princom z Walesu.

Všetky tri deti Kate a Williama nesú titul princa alebo princeznej, pretože sa narodili v kráľovskej rodine.

Robila modelku pre spoločnosť svojich rodičov

Kate Middletonová pred svadbou nemala kráľovský život. Pochádza z rodiny vyššej strednej triedy. Jej otec Michael Middleton bol letový dispečer a matka Carole Goldsmithová bola letuška. Obaja pracovali pre British Airways.

Jej rodičia vlastnia spoločnosť Party Pieces. Keď bola dieťa, Kate, jej sestra Pippa a brat James boli modelmi „pracujúcimi“ pre túto spoločnosti. Podľa Marie Claire Carole v blogovom príspevku k 30. výročiu v roku 2018 napísala, že „v priebehu rokov v tom všetky moje deti zohrali obrovskú úlohu od modelovania pre katalóg až po vývoj nových kategórií pre značku.“

Sedem rokov pred Caroliným blogom Claudia Joseph, autorka Kate: The Making of a Princess, prezradila to isté CNN v e-maile niekoľko dní predtým, ako sa Kate vydala za princa Williama.

Pippa aj Kate robili modelky pre katalógy, nosili tričká s ich vekom a držali koláčiky,“ povedal Joseph.

CNN tiež odhalila, že Kate spustila v roku 2008 novú divíziu v spoločnosti so zameraním na detské párty. Podporila tiež charitu Starlight Children’s Foundation.

S princom sa stretla pred rokom 2001

Je dobre známe, že Kate spoznala princa Williama v roku 2001, keď študovali na University of St. Andrews, kde Kate získala magisterský titul z umenie. Hoci to mohlo byť ich prvé skutočné stretnutie, Kate a William sa videli už pred rokom 2001.

Prezradila to Katie Nicholl, ktorá je autorkou neoficiálneho životopisu o vojvodkyni Kate: Budúca kráľovná. V šou Katie v roku 2013 povedala: „Hovorila som s niektorými z jej priateľov z Marlborough [College], kam išla pred St. Andrews. A oni povedali: ‚Ehm, nestretla sa s ním v St. Andrews. Stretla sa s ním ešte predtým, ako sa tam dostala, keď bola v škole počas šiesteho ročníka, a to prostredníctvom niektorých svojich priateľov. Poznali princa Williama a princa Harryho, takže k žiadnemu stretnutiu [v škole] nedošlo.‘ A to pre mňa všetko zmenilo.

Podľa Nicholl Couric bol Kateinou „prvou láskou“ Harry Blakelock, „najhorúcejší chlapec na škole v Marlborough“. Ako dodala: „Bol v ročníku vyššie ako Kate, skvelý hráč kriketu, veľmi talentovaný športovec. Padla do oka najlepšie vyzerajúcemu chlapcovi na škole a v skutočnosti mali románik takmer rok. Bol jej prvou láskou a zlomil jej srdce,“ povedala Nicholl Couric.

Kate je alergická na kone, podstúpila kvôli tomu aj terapiu. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Kate a William boli spolubývajúci

Bez ohľadu na to, ako alebo kde sa prvýkrát stretli, láska si na nich počkala. V skutočnosti boli spolubývajúcimi predtým, ako spolu začali chodiť. Princ William to prezradil v oficiálnom zásnubnom rozhovore dvojice v roku 2010, ktorý odvysielala ITV.

Keď sa Tom Bradby spýtal, či „skončili tak trochu v rovnakom byte“, tak vojvoda povedal: „Nie, presťahovali sme sa k sebe ako priatelia, pretože sme chceli spolu bývať, bývali sme aj s niekoľkými ďalšími a odtiaľ to začalo vykvitať. Takže áno.“

Vojvodkyňa je alergická na kone

Kate Middletonová je členkou kráľovskej rodiny, ktorú nikdy nevideli na koni. Je to z dvoch dôvodov. Prvú prezradila Marcia Moodyová, autorka diela Kate: Životopis. Podľa Town & Country Moodyová pre publikáciu uviedla, že to bolo preto, že Kate sa nikdy v detstve nenaučila jazdiť na koni. „Kate nejazdí len preto, že to nerobila v detstve. Williama a Harryho učili od útleho veku, ale teraz jazdia len na pólo – nepúšťajú sa do takých kúskov, ako to robí kráľovná,“ povedala Moodyová.

Iný dôvod je však vážnejší.

Daily Mail s odvolaním sa na vydanie Reader’s Digest v roku 2009 informovalo, že Kate povedala austrálskej autorke Kathy Letteovej, že je alergická na kone. V roku 2011 dokonca oznámila, že na prekonaní alergie pracovala tak, že trávila viac času s koňmi. Kate bola odvtedy niekoľkokrát zaznamenaná fotografmi, ako pozoruje kone z blízka a príležitostne ich dokonca pohladí.