Na vlastnej koži zažila krutosť vojny. Mladá utečenkyňa zo Sýrie patrí medzi 25 žien, ktoré menia svet

Na snímke Yusra Mardini. Zdroj: abrizio Bensch/Reuters

Sestry bojovali o život celej posádky

15 minút po opustení tureckého pobrežia na člne, ktorý im poskytli pašeráci, sa zadrel motor lode. Vlny boli silné. Čln sa začal potápať, pretože bol stavaný len pre 7 osôb, no sedelo v ňom až 20 ľudí.

Sestry neváhali a s dvomi ďalšími utečencami skočili do studenej vody, aby pomohli udržať loď stabilnú. Na otvorenom mori plávali s krátkymi prestávkami viac ako tri hodiny. Lanom ťahali čln smerom ku gréckemu ostrovu Lesbos.

Používali sme nohy a jednu ruku – druhou sme držali lano a kopali a kopali. Vlny boli neskutočne silné a bili ma do očí,“ prezradila Yusra v rozhovore pre Vogue.

Štípanie slanej vody – to boli najťažšie okamihy. Ale čo sme mali robiť? Mali sme sa nechať utopiť? Ťahali a plávali sme za životy všetkých,“ hovorí o svojich pocitoch Yusra. Zároveň priznáva, že od tohto zážitku „nenávidí otvorené more“.

Keď sa im podarilo dostať na pevninu, vydali sa na dlhú pešiu cestu z Grécka až do Nemecka. Yusra a Sarah pochopili, že boli naivné, keď si mysleli, že peniaze, ktoré si so sebou vzali, im budú stačiť na cestu do Európy. A to všetko najmä kvôli mnohým komplikáciám, ktoré im vošli do cesty. Nakoniec sa im podarilo dostať do utečeneckého tábora v Berlíne, kde strávili 6 mesiacov. Tam sa tiež dopočuli o plaveckom klube, ktorý trénuje mladých športovcov. Tréner im dopomohol získať papiere na pobyt v Nemecku.  

Plavkyňa priznáva, že olympiáda v Tokiu pre ňu bola veľmi emotívnym zážitkom. Zdroj: Instagram Yusra Mardini

Ešte pred tým, ako začal otec Yusru trénovať plávanie, túžila sa stať pilotkou. V súčasnosti je najmladšou veľvyslankyňou dobrej vôle pre UNHCR (Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov). Odhodlaná Yusra hovorí, že reprezentuje viac než len Sýriu: „Zastupujem milióny ľudí po celom svete. Utečenec je ľudská bytosť ako každá iná.“

Návšteva pápeža a dokument na Netflixe

O jej silnom príbehu už bola vydaná kniha a v súčasnosti sa o nej nakrúca film, ktorý bude na Netflixe dostupný už budúci rok. Podľa amerického magazínu People patrí Yusra Mardiniová v súčasnosti medzi 25 žien, ktoré menia svet.

Pre Yusru a celý Olympijský tím utečencov (ROC) neznamená súťaž na olympiáde len časy, výšky, vzdialenosti, góly, body alebo koše. Ide o to veriť vo svoje sny, pokračovať v nich a povzbudiť ostatných, aby urobili to isté, a to i napriek často dramatickým a traumatickým útekom z rodných krajín. „Môj príbeh som už rozprávala miliónkrát, ale ak budem musieť, poviem ho ďalší miliónkrát, pretože dáva ľuďom nádej,“ vraví obdivuhodná mladá žena.