Monika zanechala prácu pre farma biznis. Svojimi radami dnes pomáha stovkám žien uzdraviť sa bez liekov

Monika milovala rýchle občerstvenie, dnes je vegánka a vyhýba sa cukru. FOTO archív MH

Robíš pre ženy aj semináre? Ako prebiehajú?

Je to seminár, ktorý by si mala dopriať každá jedná žena. Je liečebný, je transformačný, je život meniaci. A to hlavne preto, že sa o veciach nerozprávame, ale rovno konáme. Na seminári sprevádzam ženy rôznymi zážitkovými cvičeniami, vďaka ktorým si liečia hlboké zranenia, prepúšťajú rokmi potláčané emócie, objavujú role svojho ega a pracujú s nimi. Pracujeme veľa s fyzickým telom (telové terapie), ale aj s mysľou. Ženy spoznávajú, kým nie sú a kým naopak skutočne sú. Vracajú sa “domov”, k svojej podstate, k svojej esencii.

Vlastnú meditačnú miestnoť má Monika na záhrade. Je to jej splnený sen – priestor na jogu, čítanie a “ničnerobenie”. FOTO archív MH

V poslednom čase sa dosť rozpráva o sebaláske. Prestávame sa mať radi? Dávame sa do úzadia?

Myslím si, že je to presne naopak. Konečne sa začíname mať radi. Stále je to rozhodne hlavný problém našej duševnej a fyzickej disharmónie a kľúčová téma sebarozvoja. Avšak práve všetky takéto semináre ako robím ja, či iní terapeuti, vedú ľudí k sebaláske. Veľa sa o tom rozpráva, píše. Začíname chápať, že môžeme byť MY na prvom mieste, že to nie je sebecké. Minimálne si to ľudia určite viac uvedomujú. A síce pomaličky, ale predsa to už stále viac a viac aplikujú aj do svojich životov.

Nedávno ti vyšiel knižný debut Vedomá cesta za zdravím. Prečo si sa rozhodla spracovať svoje poznatky, ale aj životný príbeh do knižnej publikácie?

Už roky sa ma ľudia pýtali, kedy konečne vydám knihu. Ja som to stále odkladala, nechcelo sa mi hlavne riešiť hľadanie vydavateľstva a všetky starosti s tým spojené. Takisto som bola veľmi pracovne vyťažená. No jedného dňa ma oslovilo vydavateľstvo Grada, či by som nechcela napísať knihu a vydať ju cez nich. To sa odmietnuť nedalo. No a do toho prišla pandémia, čo mi vytvorilo priestor na tvorbu. Všetko sa pospájalo tak, aby sa toto moje dieťa mohlo “narodiť”.

Na úvodných stranách dosť detailne opisuješ svoj život – napríklad tvoje neresti v stravovaní. Bolo ťažké odhaliť svoje súkromie? Ako sa ti kniha písala a koľko ti to trvalo?

Ja som známa tým, že otvorene rozprávam o sebe a o svojom živote, pretože viem, že to môže ľudí motivovať a inšpirovať k zmene. Nemám sa za čo hanbiť. Tým, kým som dnes, som aj vďaka tomu, kým som bola predtým. Preto to pre mňa nebolo vôbec ťažké sa odhaliť a ísť s kožou na trh. Takisto nemám problém priznať, že som tiež iba človek, ktorý robí chyby a má svoje ego. Nie som osvietená. No robím všetko pre to, aby som žila v zdraví, šťastne a autenticky.