21. februára 2022 uplynuli 4 roky od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Prinieslo to veľa zmien v spoločnosti, pri uctení si pamiatky týchto dvoch mladých ľudí sa pozrime na minulosť organizovaného zločinu a mafie na Slovensku a zanalyzujme si situáciu v súčasnosti.
V dnešnej dobe je dobe je veľmi často počuť hlavne z úst politikov, že kohosi označia slovom mafia alebo mafián. Politické strany si na tejto agende postavili aj predvolebnú kampaň. O začiatkoch mafie na Slovensku začíname prvýkrát počuť v deväťdesiatych rokoch. Dovtedy sme vnímali mafiánov ako vekslákov stojacich pri tuzexe, kde rozmieňali bony a vedeli pozháňať rôzny podpultový tovar.
S príchodom nežnej revolúcie a s rozvojom podnikania sa do popredia dostávajú rôzne druhy kriminálnych živlov, ktoré sa venovali vydieraniu, nútenému poskytovaniu tzv. ochranných služieb pre podnikateľov, prostitúcii a s príchodom albánskych skupín aj obchodovaniu s drogami a zbraňami. Vtedajšie trestné kódexy – trestný zákon a trestný poriadok ako aj justícia nereflektovali dostatočne na zmenu kriminálnej scény, zákony boli z čias komunizmu a nepoznali nové sofistikované formy a metódy páchania kriminality. Zrazu sa objavili prvé výbuchy, vydierania a stretneme sa s pojmom vražda na objednávku. V uliciach bolo vidno mnoho svalnatých mužov ovešaných zlatými reťazami, ktorí demonštrovali svoju silu na drahých zahraničných autách.
Dnes je drvivá väčšina týchto „chlapcov“ buď po smrti, alebo sú odsúdení na dlhoročné tresty. Za akýsi míľnik, ktorý znamenala spomínaná tragická vražda, možno označiť to, čo sa začalo diať v spoločnosti potom. Investigatívny novinár však už dlhšiu dobu počas vlád Smeru a jeho koaličných partnerov upozorňoval na mafiánske praktiky oligarchov a mecenášov, ktorí zbohatli z profitovania na štátnych zákazkách a na korupcii. A po tejto tragickej udalosti sa odkryl obrovský prehnitý systém s množstvom korupčníkov vo vysokých štátnych funkciách, ktorí nielenže profitovali, ale umožňovali páchanie korupčných deliktov formou organizovaných skupín. V dnešnej dobe sú títo mafiáni vysokoškolsky vzdelaní ľudia, s kontaktmi na súdy a prokuratúru. Dokázali si v minulosti vybaviť cez sieť „našich ľudí“ rôzne povolenia, trestné stíhania a to, čoho sme dnes svedkami, je určite len vrchol ľadovca. To všetko za peniaze a iba pre peniaze. Lepšie povedané, aby mali peňazí veľa.
V minulosti bolo veľmi ťažké na niekoho poukázať, že sa dopúšťa nejakých mafiánskych skutkov. Či to boli policajní funkcionári, sudcovia, podnikatelia alebo vplyvné osoby označované za lobistov. Asi by to bolo aj zbytočné, pretože vtedy nebola vhodná spoločenská situácia a dovolím si podčiarknuť, že práve z tohto dôvodu sa u nás korupcia spolu s organizovaným zločinom tak rozmnožila. To, čo vidíme na verejnosti dnes, by sa nám pred pár rokmi možno ani vo sne nezdalo.
Mafia je viditeľná a sú to aj investigatívni novinári, ktorí tak ako aj v minulosti za pomoci získaných informácií upozorňujú a zverejňujú rôzne kauzy aj dnes. Vytvára sa tým žiadúci spoločenský tlak. Ak sa niekto dopúšťa mafiánskych skutkov, tak oproti minulosti, keď sa mafia „ukazovala na výslní“ a pýšila sa svojou tvárou, dnes je vidno, že si mnohí, na ktorých sa upriami pozornosť, zakrývajú tvár. Verejne sa dištancujú a popierajú skutky, ktorým musia čeliť. To je zásadný rozdiel oproti mafii na Slovensku v minulosti a dnes. Ale je veľmi smutné, že na Slovensku sa mafia dostala až tak hlboko do štátneho systému, a to bez toho, aby sa vytvorili prirodzené zábrany. Práve preto vznikli potom tak obrovské finančné škody, či už na daniach, alebo na nezákonnom obohatení sa jednotlivcov.
Ako v minulosti, tak aj dnes ľudia z týchto skupín očakávajú peniaze získané bezprácne. Ako v minulosti, keď síce umieralo v ceste mafii viac ľudí, tak aj dnes je vidieť, že ľahko získané peniaze a moc sú cieľom pre mafiu. Je veľmi smutné, že preto, aby sa na Slovensku udiali spoločenské zmeny a veci sa pohli nejakým smerom, museli umrieť dvaja mladí ľudia. Česť ich pamiatke a veľa odvážnych osobností pre Slovensko.
Autor je investigatívny novinár.