Chrám oblečený „v kožuchu“ má vyše 270 rokov. Ľudia sa doň chodia modliť aj chladiť

Starý chrám má už takmer tri stovky rokov. FOTO Lukáš Koco

V okrese Snina nájdete celkovo desať drevených chrámov. Tie sa v tejto oblasti datujú od 17. storočia, no len jeden z nich v celom okrese je niečím výnimočný a odlišný od ostatných.

„Drevený chrám v Kalnej Roztoke pochádza z roku 1750 a výnimočnosť tohto chrámu je práve v jeho obielených stenách, teda je „v kožuchu“. Na Slovensku sú len jeden-dva takéto chrámy,“ uviedol správca farnosti Tomáš Leško.

Chrám bol postavený v roku 1750. FOTO Lukáš Koco

A práve nad spomínanou dedinkou Kalná Roztoka s približne 500 obyvateľmi sa na kopci pýši svojou jedinečnosťou. Do chrámu sa prichádzajú modliť asi štyri desiatky ľudí z obce. Chrám, zvonica aj ikonostas, na ktorom z priestorových dôvodov chýba kríž, figurujú na zozname Národných kultúrnych pamiatok.

Údržba starých drevených chrámov je náročná. FOTO Lukáš Koco

Aj keď na pohľad sú tieto viac ako dvestoročné chrámy krásne, ich údržba nie je taká jednoduchá. „Tento chrám potrebuje neustále údržbu. Posledná rekonštrukcia bola v rokoch 2014-2015, kedy sa menila celá strecha. Pred dvoma rokmi sa nám podarilo aj strechu na veži, menilo sa celé pokrytie ručne rezaným šindľom,“ vraví Tomáš Leško, správca farnosti.

Ručne vyrobené šindle vydržia aj 30 rokov. FOTO Lukáš Koco

Štát do pokladnice toho veľa neprihodí, ostávato tak na obci a obyvateľoch. Zveľaďovanie a údržbu chrámu tak majú vo svojich rukách. A práve ručne vyrábané šindle dokážu odolávať snehu či dažďu aj 30 rokov. A nielen tie držia slnečné lúče iba vonku. „Keď je vonku veľmi horúco, najmä teraz v letných mesiacoch, tak si chrám udržiava oveľa nižšiu teplotu, a aj vďaka tej konštrukcii, tomu drevu, je ten teplotný rozdiel. Čiže v lete je príjemné do tohto chrámu prísť a človek sa nielen duchovne osvieži, ale aj telesne,“ s úsmevom na tvári dodal správca farnosti.

Interiér chrámu, ktorý je kultúrnou pamiatkou. FOTO Lukáš Koco